Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto poloautonomním asijským velkoměstem extradiční smlouvu a zároveň hongkongským obyvatelům prodlouží platnost víz s výhledem na získání trvalého pobytu. Dnes to podle agentury AP oznámil australský premiér Scott Morrison. Čínská ambasáda v Austrálii tyto kroky podle Reuters označila za "neopodstatněné" a vyzvala ostrovní stát k tomu, aby se přestal vměšovat do věcí Hongkongu a čínských vnitřních záležitostí.

Scott Morrison

Austrálie podle Morrisona prodlouží o pět let stávající víza kvalifikovaným obyvatelům Hongkongu a absolventům vysokých škol, což jim poskytne cestu k získání trvalého pobytu v zemi. Stejná pravidla budou platit i pro studentská a jiná dočasná víza, která má nyní asi 10.000 občanů Hongkongu žijících v Austrálii.

Morrison podle AP uvedl, že neočekává žádné prudké navýšení zájmu o víza a že nepřepokládá počty žádostí v řádech desetitisíců. Austrálie rovněž zváží nové pobídky, aby přilákala exportní hongkongské společnosti k přestěhování sídel.

Obyvatelům Hongkongu již před týdnem Británie nabídla rozšíření práva na trvalý pobyt, a tím i možnost získání britského občanství. Peking však tuto nabídku ostře odmítl. V Hongkongu je nyní okolo 350.000 nositelů britského pasu v zámoří, kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum a mohou tam zůstat až půl roku. Dalších 2,6 milionu lidí je způsobilých k získání tohoto dokumentu.

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes v reakci na postup Austrálie řekl, že Británie svou extradiční dohodu s Hongkongem posuzuje. Podle mluvčího ale už nyní existují značná ochranná opatření. Austrálie i Británie reagují na nový čínský bezpečnostní zákon, který podle kritiků ohrozí výsady Hongkongu.

Reagovaly na něj také další země. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu řekl, že Francie zváží politické kroky vůči Pekingu v pravý čas. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí kvůli tomu dnes Francii obvinil z vměšování. "Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věcí Číny a žádná země nemá právo se do nich vměšovat," řekl mluvčí Čao Li-ťien.

Senát Spojených států minulý týden schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se na přijetí bezpečnostního zákona pro Hongkong podíleli. Kanada 3. července pozastavila platnost extradiční smlouvy s Hongkongem i vývoz citlivého vojenského materiálu. Náležité kroky je připraven učinit i Tchaj-wan, pokud bezpečnostní zákon přijatý k Hongkongu ostrov nějak poškodí.

Spolu s čínskou ambasádou se proti krokům Austrálie vymezilo i ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Čao Li-ťien podle Reuters varoval, že Čína může na zrušení smlouvy o vzájemném vydávání trestně stíhaných lidí reagovat zavedením svých opatření.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.

Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Austrálie kvůli zmíněnému zákonu doporučila Australanům v Hongkongu, kterých tam žije a pracuje asi 100.000, aby zvážili odchod, pokud mají z dopadů právního předpisu obavy.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Djokovič u soudu neuspěl a odletěl z Austrálie

16.01.2022 13:53 Aktualizováno Srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nebude obhajovat titul na Australian…

Sobotní výbuch sopky u Tongy znepokojil Nový Zéland i OSN

16.01.2022 11:24 Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké…

Při nepokojích v Kazachstánu bylo zabito 225 lidí

15.01.2022 17:56 Při nedávných nepokojích v Kazachstánu bylo zabito 225 lidí, včetně 19 členů bezpečnostních sil.…

Djokovič je znovu v detenčním zařízení, může v zemi podpořit antivaxerské…

15.01.2022 08:02 Srbský tenista Novak Djokovič, který přiletěl do Austrálie obhájit titul na grandslamovém…

ROZHOVOR o krizi v Kazachstánu: Ruská intervence nebude zadarmo, očekává…

14.01.2022 22:03 Aktualizováno Činit paralelu mezi bouřlivými událostmi v Kazachstánu z posledních dní a protesty v Bělorusku či…

Djokovič přišel o australská víza, Australian Open nejspíš hrát nebude

14.01.2022 22:00 Aktualizováno Australský ministr pro imigraci Alex Hawke zrušil tenistovi Novaku Djokovičovi víza, které získal…

KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další střelu, v lednu už třetí

14.01.2022 20:36 Aktualizováno Severní Korea dnes odpálila podle jihokorejské armády zatím neidentifikovanou střelu. Japonské…

V Almaty bylo zadrženo dalších přes 2000 účastníků nepokojů

14.01.2022 16:34 V největším kazachstánském městě Almaty bylo za poslední den zadrženo dalších 2159 účastníků…

V Pekingu kvůli olympiádě omezí dopravu nákladních vozidel

14.01.2022 12:04 V Pekingu od příštího týdne kvůli blížící se zimní olympiádě omezí dopravu nákladních vozidel.…

Austrálie dnes eviduje dosud rekordní počet nově nakažených

13.01.2022 09:26 Austrálie dnes hlásí dosud rekordních více než 147.000 nových případů koronavirové nákazy. Prudké…

Související:

Právě se děje

reklama