Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto poloautonomním asijským velkoměstem extradiční smlouvu a zároveň hongkongským obyvatelům prodlouží platnost víz s výhledem na získání trvalého pobytu. Dnes to podle agentury AP oznámil australský premiér Scott Morrison. Čínská ambasáda v Austrálii tyto kroky podle Reuters označila za "neopodstatněné" a vyzvala ostrovní stát k tomu, aby se přestal vměšovat do věcí Hongkongu a čínských vnitřních záležitostí.

Scott Morrison
doporučujeme

Austrálie podle Morrisona prodlouží o pět let stávající víza kvalifikovaným obyvatelům Hongkongu a absolventům vysokých škol, což jim poskytne cestu k získání trvalého pobytu v zemi. Stejná pravidla budou platit i pro studentská a jiná dočasná víza, která má nyní asi 10.000 občanů Hongkongu žijících v Austrálii.

Morrison podle AP uvedl, že neočekává žádné prudké navýšení zájmu o víza a že nepřepokládá počty žádostí v řádech desetitisíců. Austrálie rovněž zváží nové pobídky, aby přilákala exportní hongkongské společnosti k přestěhování sídel.

Obyvatelům Hongkongu již před týdnem Británie nabídla rozšíření práva na trvalý pobyt, a tím i možnost získání britského občanství. Peking však tuto nabídku ostře odmítl. V Hongkongu je nyní okolo 350.000 nositelů britského pasu v zámoří, kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum a mohou tam zůstat až půl roku. Dalších 2,6 milionu lidí je způsobilých k získání tohoto dokumentu.

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes v reakci na postup Austrálie řekl, že Británie svou extradiční dohodu s Hongkongem posuzuje. Podle mluvčího ale už nyní existují značná ochranná opatření. Austrálie i Británie reagují na nový čínský bezpečnostní zákon, který podle kritiků ohrozí výsady Hongkongu.

Reagovaly na něj také další země. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu řekl, že Francie zváží politické kroky vůči Pekingu v pravý čas. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí kvůli tomu dnes Francii obvinil z vměšování. "Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věcí Číny a žádná země nemá právo se do nich vměšovat," řekl mluvčí Čao Li-ťien.

Senát Spojených států minulý týden schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se na přijetí bezpečnostního zákona pro Hongkong podíleli. Kanada 3. července pozastavila platnost extradiční smlouvy s Hongkongem i vývoz citlivého vojenského materiálu. Náležité kroky je připraven učinit i Tchaj-wan, pokud bezpečnostní zákon přijatý k Hongkongu ostrov nějak poškodí.

Spolu s čínskou ambasádou se proti krokům Austrálie vymezilo i ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Čao Li-ťien podle Reuters varoval, že Čína může na zrušení smlouvy o vzájemném vydávání trestně stíhaných lidí reagovat zavedením svých opatření.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.

Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Austrálie kvůli zmíněnému zákonu doporučila Australanům v Hongkongu, kterých tam žije a pracuje asi 100.000, aby zvážili odchod, pokud mají z dopadů právního předpisu obavy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama