Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují protesty po smrti zatýkaného černocha George Floyda. Teherán USA vyzval, aby zastavily násilnosti vůči vlastním lidem, informovala agentura AFP. Solidaritu s hnutím za ukončení rasisticky motivovaného násilí vůči černochům v USA dnes vyjádřili také lidé na Novém Zélandu.

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí jsou nepokoje "znakem závažnosti problému s rasismem a policejní brutalitou ve Spojených státech". Mluvčí úřadu také porovnal současnou situaci v USA s loňskými protesty v Hongkongu, za jejichž mnohdy násilné potlačování byla Čína kritizována. "Proč Spojené státy nazývají stoupence násilí a takzvané nezávislosti Hongkongu hrdiny, ale lidi odsuzující rasismus 'výtržníky'?" poznamenal mluvčí.

Washington a Peking jsou v diplomatické roztržce kvůli Hongkongu, s nímž chtějí USA ukončit zvláštní vztah vzhledem k záměru Číny prosadit v této provincii novou bezpečnostní legislativu.

"Americkému lidu: Svět slyšel váš výkřik proti útlaku. Svět stojí po vašem boku," prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí na tiskové konferenci. "Americkým činitelům a americké policii: Zastavte násilnosti vůči vašemu lidu a nechte je dýchat," dodal s odkazem na slogan některých demonstrantů "nemůžu dýchat", což jsou slova, jež několikrát řekl George Floyd zasahujícímu policistovi před svou smrtí.

Íránský mluvčí rovněž Spojené státy obvinil z toho, že používají násilí a zastrašování uvnitř i vně své země. Vztahy Washingtonu a Teheránu jsou v posledních letech zvláště napjaté, zejména od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní jaderné dohody mezi Íránem a šesti mocnostmi a opět zavedl proti islámské republice sankce, jež mají devastující dopad na její ekonomiku.

Solidaritu s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) při pokojném protestu vyjádřili i Novozélanďané. Okolo 2000 lidí se sešlo před americkou ambasádou v Aucklandu.

Půl tisíce lidí se shromáždilo ve městě Christchurch a zhruba stejný počet jich navštívil vigilii před parlamentem v hlavním městě Wellington, kde byla přečtena jména stovek Američanů, kteří v důsledku rasismu přišli o život.

V USA protesty pokračují již několik dní, podle časopisu The Economist se jedná o nejrozsáhlejší nepokoje, jaké USA zažily od roku 1967. Na některých místech demonstranti rabují a zapalují obchody a útočí na policejní vozy a stanice.

zdroj: YouTube

Na internetu zase koluje řada videí, na nichž pořádkové složky násilně zasahují proti pokojným účastníkům protestů. Policie zatím zatkla asi 4400 lidí po celé zemi, spočítala agentura AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

09.07.2020 19:33 Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin…

Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

09.07.2020 19:18 Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 17:40 Aktualizováno Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

Čína hlásí devět nových případů koronaviru, Rusko má přes 707 tisíc…

09.07.2020 14:59 Aktualizováno Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy