Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli geopolitické situaci, zdůvodnila firma

Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v západní Austrálii. Uvádí to dnes agentura Reuters. Tento druh stanic je zásadní pro satelitní systémy navigace a komunikace a pro lety do vesmíru.

Země
doporučujeme

"Vzhledem ke komplikovanosti čínského trhu a celkové geopolitické situaci se SSC rozhodla, že se v příštích letech soustředí na jiné trhy," uvedla společnost.

Čína má podle Reuters se SSC smlouvu na využívání pozemské stanice v oblasti Yatharagga od roku 2011. Kdy smlouva končí, švédská firma neuvedla. Základnu v západní Austrálii používají i další země, například Spojené státy.

Čína využila pozemskou základnu v západní Austrálii v červnu roku 2013 na podporu mise Šen-čou 10, která vynesla do vesmíru tři čínské kosmonauty. Stanice slouží k podpoře čínských vědeckých misí ve vesmíru, dodala SSC.

Pozemské stanice jsou také klíčovým prvkem v globálních družicových polohových systémech, jako jsou americké GPS či evropské Galileo, a pro komunikaci s vesmírem. Čína se snaží vybudovat a vylepšit svůj vlastní systém známý pod jménem BeiDou a tím se zbavit závislosti na americkém systému GPS.

"GPS může být pro ně v případě vojenského konfliktu nepřístupný, a proto je pro čínskou armádu klíčové mít nezávislý a bezpečný systém," uvádí Christopher Newman, profesor kosmického práva a politiky na Northumbrijské univerzitě (University of Northumbria) v anglickém Newcastlu.

Austrálie, jejíž vztahy s Čínou se v poslední době zhoršily, patří k zemím s vysokým počtem pozemských stanic. Austrálie široce spolupracuje v oblasti vesmírných programů se Spojenými státy. "Růst aktivit čínského vesmírného programu, včetně zlepšování navigačního systému BeiDou, je jedním z nových bodů v napětí mezi USA a Čínou," dodává agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama