Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli geopolitické situaci, zdůvodnila firma

Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v západní Austrálii. Uvádí to dnes agentura Reuters. Tento druh stanic je zásadní pro satelitní systémy navigace a komunikace a pro lety do vesmíru.

Země
doporučujeme

"Vzhledem ke komplikovanosti čínského trhu a celkové geopolitické situaci se SSC rozhodla, že se v příštích letech soustředí na jiné trhy," uvedla společnost.

Čína má podle Reuters se SSC smlouvu na využívání pozemské stanice v oblasti Yatharagga od roku 2011. Kdy smlouva končí, švédská firma neuvedla. Základnu v západní Austrálii používají i další země, například Spojené státy.

Čína využila pozemskou základnu v západní Austrálii v červnu roku 2013 na podporu mise Šen-čou 10, která vynesla do vesmíru tři čínské kosmonauty. Stanice slouží k podpoře čínských vědeckých misí ve vesmíru, dodala SSC.

Pozemské stanice jsou také klíčovým prvkem v globálních družicových polohových systémech, jako jsou americké GPS či evropské Galileo, a pro komunikaci s vesmírem. Čína se snaží vybudovat a vylepšit svůj vlastní systém známý pod jménem BeiDou a tím se zbavit závislosti na americkém systému GPS.

"GPS může být pro ně v případě vojenského konfliktu nepřístupný, a proto je pro čínskou armádu klíčové mít nezávislý a bezpečný systém," uvádí Christopher Newman, profesor kosmického práva a politiky na Northumbrijské univerzitě (University of Northumbria) v anglickém Newcastlu.

Austrálie, jejíž vztahy s Čínou se v poslední době zhoršily, patří k zemím s vysokým počtem pozemských stanic. Austrálie široce spolupracuje v oblasti vesmírných programů se Spojenými státy. "Růst aktivit čínského vesmírného programu, včetně zlepšování navigačního systému BeiDou, je jedním z nových bodů v napětí mezi USA a Čínou," dodává agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama