Číňané uctili památku lékaře, který varoval před koronavirem

Na sociálních sítích v Číně dnes lidé vzdávali hold lékaři Li Wen-liangovi, který mezi prvními varoval před koronavirem a následně infekci sám podlehl, píše zpravodajský web BBC. Menší pieta se podle agentury AP uskutečnila také u wuchanské nemocnice, kde lidé dnes nechávali květiny se vzkazy. V neděli od smrti 34letého oftalmologa uplyne přesně rok.

Wu-chan
doporučujeme

Li Wen-liang pracoval jako lékař ve Wu-chanu, kde se koncem roku 2019 objevil první případ koronaviru. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli umístěni do karantény. Krátce po zveřejnění této zprávy ho wuchanská policie obvinila ze šíření poplašných zpráv. Teprve později v lednu čínská vláda v reakci na rychle se šířící nový typ koronaviru město Wu-chan uzavřela a lékaři se omluvila.

Hospitalizován byl Li 12. ledna 2020 poté, co se nakazil koronavirem od jednoho ze svých pacientů, 7. února zemřel. Smrt lékaře v Číně vyvolala smutek i rozhořčení z počátečního přístupu čínských úřadů.

Čína se snaží vyhnout obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a dopustila rozšíření nákazy. Přestože je cenzura komentářů na sociálních sítích v Číně běžná, stránka lékaře na platformě weibo (čínském ekvivalentu twitteru) je místem, kde mnozí píší o traumatech koronavirové pandemie. Statisíce lidí zanechaly vzkaz v sekci komentářů u jeho příspěvků. Mnoho nových komentářů se přitom objevilo dnes.

"Lékaři Li, historie a lidé na vás nikdy nezapomenou," napsal jeden uživatel k poslednímu příspěvku lékaře. "Myslel jsem, že na vás po roce všichni zapomenou. Mýlil jsem se, v srdcích Číňanů žijete navždy," napsal jiný.

Zemřelého lékaře si dnes připomněli také obyvatele Wu-chanu. Místní nemocnici dnes podle agentury AP navštívil menší počet truchlících. Někteří z nich na místě nechali květiny. Někdo v kytici chryzantém zanechal vzkaz, v němž stálo Matouš 5:10, což odkazuje na biblický verš: "Blaze těm, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království nebeské". Autor vzkazu odmítl poskytnout agentuře AP rozhovor s tím, že se to nehodí. Jednomu páru, který položil kytici před nemocnicí, ostraha v civilu řekla, aby ji položili za budovou, kde se nachází zahrada. V sobotu večer tam podle AP bylo kytic několik.

"Byl první, kdo nám o viru řekl... Musel si být vědom toho, že to bude mít obrovský dopad, ale přesto varoval. Bylo to od něj opravdu odvážné," řekl agentuře Reuters Li-Pchan nedaleko wuchanské nemocnice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama