Čínská snaha stát se vůdčí mocností je v troskách? Podle analytika selhala

NÁZOR – Po půlstoletí pozoruhodného růstu se může čínský postup k velmocenskému statutu stát obětí pandemie koronaviru, tvrdí Jeffrey Cimmino v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitický analytik z think tanku Atlantic Council soudí, že pandemie sice poskytuje Číně příležitost, aby prokázala, že je zodpovědnou vůdčí světovou mocností, ale v tomto směru zatím země selhala.

Kampaň s obráceným účinkem

Z diplomatického hlediska je mezinárodní prostředí vůči Číně podstatně nepřátelštější než před krizí, což z velké části pramení z čínských přešlapů a potlačování informací v počátečních fázích krize i jejích pokusů setřást ze sebe vinu a šířit svůj vliv v zahraničí, konstatuje analytik. Připomíná, že koronavirus byl zřejmě v Číně zaznamenán již počátkem prosince, ale tamní úřady perzekvovaly lékaře, kteří o něm mluvili, a nařídily zničit jeho vzorky.

Do chvíle, než čínské úřady vyhlásily v původním epicentru epidemie, Wu-chanu, radikální omezení voleného pohybu, město opustily miliony lidí, poukazuje Cimmino. Dodává, že Čína následně spustila masivní propagandistickou kampaň s cílem zakrýt svá pochybení a odvést pozornost od svého nezodpovědného přístupu, přičemž dokonce naznačovala, že virus po světě rozšířily Spojené státy.

„Primárním dopadem této kampaně nebylo přesvědčení světa o své nevinně, ale vyhrocení amerického názoru, že Čína je protivník, kterému je třeba čelit,“ píše analytik. Upozorňuje, že čínské zakrývání a následná propaganda vedly ve Spojených státech k vzácnému politickému konsensu, že země musí vůči Pekingu postupovat tvrději, že čínským úřadům se nedá věřit a že Čína je zodpovědná za pandemii.

Pokud se nenacházejí v politickém patu, jsou Spojené státy se svou schopností využít enormní zdroje tvrdé i měkké síly mimořádně nebezpečný protivník pro všechny autoritáře, uvádí Cimmino. Dodává, že čínské pokusy napravit si obraz navíc neuspěly ani v jiných zemích.

Většina lékařského vybavení, které Čína poskytla Evropě, se ukázala jako vadná, připomíná analytik. Zmiňuje Nizozemsko, které vrátilo stovky tisíc respirátorů, které obdrželo z Číny, stejně jako Španělsko, které nedávno zrušilo objednávku testovacích sad poté, co jejich dodávka z Číny podruhé za sebou vykazovala velkou chybovost.

Agresivní diplomacie, kterou Čína označuje jako přístup „vlčího válečníka“, podle populárního filmu, v němž čínský hrdina porazí americké žoldáky, ve skutečnosti oslabuje její vztahy se zahraničím, míní Cimmino. Poukazuje, že poté, co Austrálie nedávno vyzvala k vyšetření původu viru, čínská státní média na Canberru zaútočila tvrzením, že země je „žvýkačkou přilepenou na čínské podrážce“.

Čínský velvyslanec v Austrálii pak položil řečnickou otázku, proč by Číňané měli konzumovat australská vína a australské hovězí, ale takový přístup považuje analytik spíše za mafiánskou než vlčí diplomacii.

Ekonomický problém

Hněv se na Čínu snesl i ze strany dalších blízkých partnerů Spojených států, uvádí Cimmino. Připomíná, že čínská diplomacie se dostala do roztržky s Berlínem poté, co německý list Bild napsal, že Čína by Německu měla zaplatit kompenzace v řádu miliard dolarů, stejně jako s Francií, kterou čínští diplomaté obvinili, že záměrně nechává umírat staré obyvatelstvo v pečovatelských domech, což vedlo k oficiálnímu protestu z francouzské strany.

„Rostoucí xenofobie v Číně poškozuje vztahy s africkými zeměmi, především poté, co se objevily zprávy o cíleném vystěhovávání afrických obyvatel čínského města Kanton během pandemie,“ pokračuje analytik. Dodává, že toto a podobné jednání vedlo k veřejnému odsouzení Číny z úst afrických představitelů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čína se snažila na světové scéně manévrovat, místo toho, aby jen přečkala aktuální situaci, a nyní pociťuje negativní dopady svého jednání, deklaruje Cimmino. Odkazuje na zprávu čínského think tanku napojeného na ministerstvo státní bezpečnosti, údajně určenou pro prezidenta Si Ťin-pchinga, která varuje, že protičínské nálady ve světě jsou nyní nejvyšší od roku 1989, kdy došlo k potlačení protestů na Náměstí Nebeského klidu.

Čínské problémy se neomezují pouze na diplomatickou sféru, ale též na ekonomiku, která poprvé za půlstoletí zažila propad, konkrétně o 6,8 % v prvním letošním čtvrtletí, vyzdvihuje analytik. Poukazuje, že podstatně se propadly maloobchodní tržby i průmyslová výroba, navíc rostla nezaměstnanost a navzdory stimulačním opatřením bude letošní hospodářský růst zřejmě velmi malý.

To může představovat problém pro politickou stabilitu země, jelikož vládnoucí model Komunistické strany Číny spoléhá na ekonomickou expanzi a neustále zvyšování životní úrovně, které tlumí jakékoliv širší zpochybňování její politické autority, vysvětluje Cimmino. Domnívá se, že v případě vnitřního neklidu pak může být omezena i čínská schopnost uplatňovat svou sílu v zahraničí.

„Během pár měsíců pandemie Čína zažívá úpadek své měkké síly, ekonomický náraz a obecně mnohem nevlídnější globální prostředí,“ píše analytik. Konstatuje, že země neuspěla v testu vůdčích schopností, který připravila pandemie, a tak čínské úsilí stát se vůdčí světovou mocností může být skončit dříve, než stačilo pořádně odstartovat.

S ohledem na toto selhání se nabízí otázka, zda se čínská ekonomika dokáže zotavit rychleji než ekonomika Spojených států a jejich spojenců, a stát se tak klíčovým prvkem světového hospodářského oživení, míní Cimmino. Deklaruje, že pokud má Čína zaujmout tuto roli, musela by demonstrovat své vůdčí postavení na mezinárodním poli – ukazuje se však, že na to není připravená.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 1 hodinou

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 1 hodinou

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 3 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 3 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 4 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 4 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 8 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 9 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu deštivé, ukazuje předpověď

Česko má před sebou deštivý víkend. Přesto se podle ČHMÚ.cz denní maxima udrží nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy