Co se děje v KLDR? Analytik zprávám o smrti Kima nevěří, má jiné vysvětlení

NÁZOR - Severokorejský vůdce je opět na prahu smrti, zmiňuje Daniel R. DePetris tvrzení, které na sociálních sítích s odkazem na své "tajné" kontakty v Číně prezentoval Čang Song-mina, někdejšího tajemníka jihokorejského prezidenta pro politické záležitosti. Analytik z think tanku Defense Priorities v komentáři pro server National Interest pokládá otázku, jaký je původ této zprávy a proč přišla v tuto dobu.

Severní Korea
doporučujeme

Mnohokrát položené otázky

Čang napsal, že Kim Čong-un je na tom fyzicky i mentálně zle, připomíná DePetris. "Soudím, že je v komatu, ale jeho život ještě neskončil," cituje Čangova slova. Domnívá se, že zjevně vycházejí ze zpráv jihokorejských tajných služeb, podle kterých Kim převedl část svých pravomocí na svou mladší sestru Kim Jo-čong, jelikož sám má příliš práce.

Kim Jo-čong, ambiciózní dvacátnice, letos na jaře dohlížela jistou dobu na vztahy KLDR s jižním sousedem, přičemž této pozice využila k urážkám jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a hrdě oznámila plán zdemolovat budovu styčného úřadu pro styky představitelů obou korejských států, nastiňuje analytik. Dodává, že diktátorova sestra s úsměvem na tváři vedla severokorejskou delegaci na zimních olympijských hrách v Soulu v roce 2018, kde si potřásla rukou s Munem, seděla vedle něj během zahajovacího ceremoniálu a oproti zarputilému americkému prezidentovi Mikeu Pencovi působila poněkud lidštějším dojmem.

Právě Kimova sestra je nyní prezentována jako zjevný následník v severokorejské klanové dynastii, pokud by její, aktuálně vládnoucí starší bratr zemřel, uvádí DePetris. Táže se však, zda diktátorovi skutečně jde o život a zda reálně hrozí, že přijde o moc.

"Tyto otázky jsme si položili v minulosti mnohokrát," zdůrazňuje analytik. Situace mu evokuje hráče amerického fotbalu, který se chystá položit touchdown, ale nakonec se těsně před čárou ocitne na zemi.           

Američtí vědci, analytici, vládní činitelé a experti v posledních letech až příliš často spekulují o Kimově stavu, a to v takové míře, že se tyto spekulace staly národním folklórem, kritizuje autor komentáře. Vyzdvihuje, že zatím pokaždé byly vyvráceny, severokorejský vůdce se opět objevil a ukázalo se, že je v pořádku.  

Absurdní divadlo

V roce 2014, kdy Kim zmizel na několik týdnů, se rozproudily zvěsti, že proti mladému vůdci, který vládl pouhé tři roky, možná proběhl puč, připomíná DePetris. Dodává, že diktátor se nakonec ukázal s hůlkou, a tak se začalo spekulovat, jakou operaci asi prodělal.

O čtyři roky později zase přišly spekulace, že Kim se obává možného svržení během své cesty do Singapuru na setkání s americký prezidentem Donaldem Trumpem, upozorňuje analytik. Soudí, že jde o pouhý vrchol západní obsese Kimovým životním stylem, počtem cigaret, které vykouří, panáků whisky, které vypije, a množstvím pohlavních chorob, kterými může trpět.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Letos se zprávy o Kimovi staly absurdním divadlem," píše DePetris. Poukazuje, že diktátorova třítýdenní absence a neúčast na oslavách narozenin jeho děda vedla k záplavě bulvárních tvrzení - Kim měl být podle prvotních zpráv ve stavu mozkové smrti či vážném stavu po nepovedené operaci srdce, poté měli do KLDR přiletět čínští lékaři, aby mu zachránili život, následně měl diktátor zemřít, aby se záhy spekulovalo, že nezemřel, ale byl smrtelně zraněn při nezdařeném raketovém testu.

Nejpravděpodobnější důvod, proč Kim absentuje na veřejnosti, je ovšem podle analytika o pozná méně zajímavý a vůdce se chce zkrátka izolovat od každého, kdo by mohl přenášet koronavirus.

Spekulace vždy odezní, ale jen málo lidí se chytne za hlavu, jako například bývalý severokorejský diplomat, přeběhlík Tchä Jong-ho, který se pokorně omluvil za šíření dezinformací, konstatuje DePetris. Očekával by, že lidé se poučí a budou ve svých soudech o stavu Kima a dění uvnitř nejužšího severokorejského vedení opatrnější. "Proč ale žít současností, když si můžeme vytvořit dramatickou fantazii?" ironizuje závěrem autor komentáře.   

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie poskytne své kapacity na výrobu vakcín celému lidstvu

26.09.2020 18:19 Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému…

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama