Co se děje v KLDR? Analytik zprávám o smrti Kima nevěří, má jiné vysvětlení

NÁZOR - Severokorejský vůdce je opět na prahu smrti, zmiňuje Daniel R. DePetris tvrzení, které na sociálních sítích s odkazem na své "tajné" kontakty v Číně prezentoval Čang Song-mina, někdejšího tajemníka jihokorejského prezidenta pro politické záležitosti. Analytik z think tanku Defense Priorities v komentáři pro server National Interest pokládá otázku, jaký je původ této zprávy a proč přišla v tuto dobu.

Severní Korea

Mnohokrát položené otázky

Čang napsal, že Kim Čong-un je na tom fyzicky i mentálně zle, připomíná DePetris. "Soudím, že je v komatu, ale jeho život ještě neskončil," cituje Čangova slova. Domnívá se, že zjevně vycházejí ze zpráv jihokorejských tajných služeb, podle kterých Kim převedl část svých pravomocí na svou mladší sestru Kim Jo-čong, jelikož sám má příliš práce.

Kim Jo-čong, ambiciózní dvacátnice, letos na jaře dohlížela jistou dobu na vztahy KLDR s jižním sousedem, přičemž této pozice využila k urážkám jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a hrdě oznámila plán zdemolovat budovu styčného úřadu pro styky představitelů obou korejských států, nastiňuje analytik. Dodává, že diktátorova sestra s úsměvem na tváři vedla severokorejskou delegaci na zimních olympijských hrách v Soulu v roce 2018, kde si potřásla rukou s Munem, seděla vedle něj během zahajovacího ceremoniálu a oproti zarputilému americkému prezidentovi Mikeu Pencovi působila poněkud lidštějším dojmem.

Právě Kimova sestra je nyní prezentována jako zjevný následník v severokorejské klanové dynastii, pokud by její, aktuálně vládnoucí starší bratr zemřel, uvádí DePetris. Táže se však, zda diktátorovi skutečně jde o život a zda reálně hrozí, že přijde o moc.

"Tyto otázky jsme si položili v minulosti mnohokrát," zdůrazňuje analytik. Situace mu evokuje hráče amerického fotbalu, který se chystá položit touchdown, ale nakonec se těsně před čárou ocitne na zemi.           

Američtí vědci, analytici, vládní činitelé a experti v posledních letech až příliš často spekulují o Kimově stavu, a to v takové míře, že se tyto spekulace staly národním folklórem, kritizuje autor komentáře. Vyzdvihuje, že zatím pokaždé byly vyvráceny, severokorejský vůdce se opět objevil a ukázalo se, že je v pořádku.  

Absurdní divadlo

V roce 2014, kdy Kim zmizel na několik týdnů, se rozproudily zvěsti, že proti mladému vůdci, který vládl pouhé tři roky, možná proběhl puč, připomíná DePetris. Dodává, že diktátor se nakonec ukázal s hůlkou, a tak se začalo spekulovat, jakou operaci asi prodělal.

O čtyři roky později zase přišly spekulace, že Kim se obává možného svržení během své cesty do Singapuru na setkání s americký prezidentem Donaldem Trumpem, upozorňuje analytik. Soudí, že jde o pouhý vrchol západní obsese Kimovým životním stylem, počtem cigaret, které vykouří, panáků whisky, které vypije, a množstvím pohlavních chorob, kterými může trpět.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Letos se zprávy o Kimovi staly absurdním divadlem," píše DePetris. Poukazuje, že diktátorova třítýdenní absence a neúčast na oslavách narozenin jeho děda vedla k záplavě bulvárních tvrzení - Kim měl být podle prvotních zpráv ve stavu mozkové smrti či vážném stavu po nepovedené operaci srdce, poté měli do KLDR přiletět čínští lékaři, aby mu zachránili život, následně měl diktátor zemřít, aby se záhy spekulovalo, že nezemřel, ale byl smrtelně zraněn při nezdařeném raketovém testu.

Nejpravděpodobnější důvod, proč Kim absentuje na veřejnosti, je ovšem podle analytika o pozná méně zajímavý a vůdce se chce zkrátka izolovat od každého, kdo by mohl přenášet koronavirus.

Spekulace vždy odezní, ale jen málo lidí se chytne za hlavu, jako například bývalý severokorejský diplomat, přeběhlík Tchä Jong-ho, který se pokorně omluvil za šíření dezinformací, konstatuje DePetris. Očekával by, že lidé se poučí a budou ve svých soudech o stavu Kima a dění uvnitř nejužšího severokorejského vedení opatrnější. "Proč ale žít současností, když si můžeme vytvořit dramatickou fantazii?" ironizuje závěrem autor komentáře.   

Čínská strana odsoudila návštěvu tchajwanského ministra v ČR

27.10.2021 12:41 Čína odsoudila návštěvu tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua v České republice. Učiní…

Austrálie umožní plně očkovaným vycestovat ze země

27.10.2021 08:20 Obyvatelé Austrálie, kteří jsou plně očkovaní proti covidu-19, budou moci od 1. listopadu opustit…

Čínská ambasáda opět zkritizovala tchajwanskou návštěvu v Česku

26.10.2021 13:45 Čínské velvyslanectví v Praze opět zkritizovalo návštěvu tchajwanské podnikatelské delegace v České…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Nový Zéland zruší opatření po naočkování 90 procent lidí

22.10.2021 09:32 Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní…

Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi může pro Maledivy znamenat…

20.10.2021 20:55 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Peking před blížící se olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:21 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Související:

Právě se děje

reklama