Hongkong pozastavil činnost svého zastupitelského úřadu na Tchaj-wanu

Hongkongská vláda dnes pozastavila činnost svého zastupitelského úřadu na Tchaj-wanu. Hongkong rozhodnutí nijak nezdůvodnil, uvedl pouze, že nesouvisí s nárůstem případů nákazy koronavirem na ostrově. Napětí mezi hongkongskou vládou, věrnou Pekingu, a demokraticky řízeným Tchaj-wanem se v poslední době stupňuje. Důvodem je mimo jiné odchod některých prodemokratických aktivistů z Hongkongu na Tchaj-wan po potlačení hongkongských demonstrací v roce 2019.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Tchajwanská vláda uvedla, že krok Hongkongu respektuje, ale také ho lituje. "Vyjadřujeme hluboké politování nad jednostranným rozhodnutím hongkongské vlády" pozastavit činnost Hospodářského, obchodního a kulturního zastoupení Hongkongu v Tchaj-peji, napsal v prohlášení tchajwanský úřad pro záležitosti pevniny.

V reakci na masové prodemokratické demonstrace v Hongkongu v roce 2019 vydala centrální čínská vláda bezpečnostní zákon pro Hongkong, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti a zahraničního vměšování. Zavedení tohoto zákona a sílící pronásledování opozice vedly mnoho aktivistů k tomu, že Hongkong opustili. Někteří z nich přitom vyhledali útočiště na Tchaj-wanu. Tchaj-wan nový bezpečnostní zákon pro Hongkong kritizoval a v Tchaj-peji otevřel úřad, jenž má pomáhat lidem, kteří chtějí z Hongkongu odejít.

Loni v srpnu Čína zadržela člun s 12 lidmi z Hongkongu, kteří čelili obviněním v souvislosti s protivládními protesty a snažili se podle všeho uprchnout na Tchaj-wan.

Minulý rok také tchajwanští představitelé v Hongkongu dostali informaci, že jejich víza nebudou prodloužena, pokud nepodepíší dokument, podle nějž je Tchaj-wan součástí Číny, řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací. Tchaj-wan tento měsíc uvedl, že na jeho zastupitelském úřadě v Hongkongu zbývá pouhých osm zaměstnanců a všem letos platnost víz vyprší.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Ostrov funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale varují, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama