Indie a Čína chtějí nejnovější spor řešit diplomaticky

Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar dnes telefonicky jednal se svým čínským protějškem Wangem I o konfliktu ve sporné části Himálaje, kde při pondělních střetech zemřelo 20 indických vojáků. Shodli se, že "žádná ze stran nepřijme žádné kroky, které by situaci vyhrotily, a naopak zajistí mír a klid", uvedli v prohlášení, které citovala agentura Reuters.

Obě strany se navzájem obviňují z vyprovokování incidentu - prvního smrtelného střetu mezi oběma zeměmi za posledních 45 let. Podle Indie byla příčinou snaha čínských vojáků postavit neupřesněnou stavbu na indickém území. Čína naopak tvrdí, že indičtí vojáci při třech příležitostech překročili společnou hranici.

Wang I v telefonátu s indickým šéfem diplomacie žádal, aby Indie tvrdě potrestala ty, kdo jsou za smrtící střet zodpovědní. Varoval Dillí, aby nepodceňovalo čínské odhodlání hájit to, co Čína pokládá za své svrchované území. Džajšankar v prohlášení po rozhovoru s Wangem I uvedl, že vysvětlil indickou pozici, a dodal, že Dillí se cítí zavázáno k jednání o snížení napětí.

Zatímco Džajšankar zdůraznil řešení cestou diplomacie, indické sdělovací prostředky volí podstatně bojovnější tón. Indičtí komentátoři dnes volají po ostré reakci na pohraniční střet s čínskými vojáky.

"Zdá se, že načasování čínské agrese a asertivních nároků Pekingu je součástí strategie, která má Indii připomenout její zranitelnost," uvádí úvodník listu The Times of India. "Pokud tomu tak skutečně je, pak by Indie, hrdý národ, měla udělat přesně to, co Čína nechce, a přijmout diplomatická protiopatření proti Pekingu," dodal.

Jiná média zacházejí ještě dál. "Máme co do činění se středověkými barbary," napsal šéfredaktor Republic Media Network. "Všichni budeme muset jít a rozbít Číně nos do krvava. Budeme muset jít a zasáhnout je tam, kde to Číňany bude opravdu bolet. A věřte mi, víme, kde to je," uvedl.

V Číně se incident nedočkal tak rozsáhlého mediálního zájmu jako v Indii. Oficiální média se převážně držela úterního prohlášení čínské armády. Nejostřejší reakce se objevila v listu Global Times. Šéfredaktor Chu Si-ťin napsal, že by si indická veřejnost měla udržet chladnou hlavu a varoval, že Čína se střetu nebojí.

Napětí na hranici Indie a Číny trvá už několik týdnů, do pondělka si ale nevyžádalo mrtvé ani zraněné. Podle agentury AP se jedná o první takovou konfrontaci na hranici mezi Čínou a Indií od roku 1975, která si mezi vojáky vyžádala oběti. Zmíněné asijské jaderné mocnosti spolu sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor, který v roce 1962 přerostl v krátkou válku.

Související

Více souvisejících

Indie Čína diplomacie Himaláje, Indie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy