Indie nezvládá pandemii covid-19. Pacienti leží v železničních vagónech

Indie vyčlenila dalších 500 železničních vagonů, aby v Dillí získala prostory pro pacienty nakažené koronavirem. V Dillí díky tomu přibude 8000 lůžek. Ministr vnitra Amit Šáh dnes ohlásil nová opatření pro hlavní město, k nimž patří navýšení testování.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Indii denně přibývá téměř 12.000 nových nakažených. Země je s 320.922 potvrzenými případy čtvrtá na světě po USA, Brazílii a Rusku. Na covid-19 tam zemřelo 9195 lidí. Podle listu The Hindustan Times je nejhorší situace ve státech Maháráštra a Tamilnádu, až třetí je Dillí.

V hlavním městě je pro pacienty s covidem-19 k dispozici přes 9600 lůžek, z nichž přes 1400 v soukromých zařízeních. Podle stanice BBC je více než 4000 postelí prázdných. Šáh se dnes sešel s předsedou regionální vlády v Dillí Arvindem Kedžriválem, který řekl, že vláda chce využít 40 hotelů a 77 sálů ke zřízení provizorních nemocnic. Železniční vagony začaly být upravovány pro nemocné už v dubnu. Vláda nařídila uzávěru 25. března, ale nyní omezení postupně uvolňuje, lidé se vracejí do práce a tržiště jsou znovu plná lidí.

Informaci o volných lůžkách odporuje případ pětačtyřicetiletého Ášvaního Džaina. Jak upozornila agentura AFP, zemřel v sanitce, když jeho dcera se strýcem pro něj marně hledali volné místo v nemocnici. "Přišla jsem o otce, který pro mne byl vším," řekla dvacetiletá Džainova dcera Kašiš.

Všechny nemocnice, které rodina oslovila, nemocného odmítly přijmout. Vláda Dillí přitom zřídila aplikaci, která má poskytovat informaci o volných lůžkách pro pacienty s covidem-19.

Ve dvacetimilionovém Dillí zemřelo na covid-19 na 1200 lidí a lidé se začínají znepokojovat kvůli nedostatku lůžek. Denně v hlavním městě přibývá pře 1000 nových infikovaných. Těla mrtvých se hromadí v márnicích, protože krematoria a hřbitovy nejsou schopny v takovém tempu pohřbívat.

Na sociálních sítích si lidé svěřují své zkušenosti s hledáním volného lůžka. Na cestě mezi jednotlivými nemocnicemi zemřela i těhotná žena. Džainovi se v březnu, kdy začala uzávěra, zúčastnili "koncertování" na hrnce pořádaného na podporu zdravotnického personálu. Teď mají pocit, že je nechali napospas. "Vláda nedělá nic, jenom si pohrává s našimi city," tvrdí Kašiš. Stejně jako zbytek příbuzenstva stále čeká na otestování. Místní vláda testy vyčlenila jenom pro vysoce rizikové rodiny nebo pro ty, kteří mají symptomy. Očekává, že do konce července bude potřebovat až 80.000 lůžek.

Rodiny nemocných popisují vysokou cenu požadovanou za umístění nemocného. Koronavirem se nakazil i otec Suman Gulatíové, po níž jedno soukromé zařízení žádalo za umístění na lůžko milion rupií (313.000 korun). "Jakmile jsem zaplatila, najít lůžko nebyl problém. Těžké bylo ale dát v této obtížné chvíli dohromady peníze," řekla Gulatíová. "Co se stane, jestli onemocním já? Budu muset prodat majetek, své šperky?" dodala.

Televizní stanice Mirror Now odvysílala reportáž natočenou skrytou kamerou. Pět nemocnic v Dillí požadovalo po nakaženém za přijetí v přepočtu 126.000 korun. Kedžrivál obvinil nemocnice, že poskytují lživé údaje o volných kapacitách, a pohrozil trestem za žádání peněz za umístění pacienta.

Odborníci mají pochybnosti o tom, zda se Dillí dokáže s pandemií vyrovnat. Virolog Šáhid Džamíl řekl, že se v Dillí nedostatečně testuje. "Vláda Dillí zatím dělá vše pro šíření paniky. Mělo by se intenzivně testovat. Nechápu logiku, podle níž je třeba testovat jenom ty se symptomy. Jak chcete zjistit, do jaké míry se infekce rozšířila, když lidi netestujete?" řekl. Podle něj bylo otestováno jen jedno procento populace hlavního města.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 06:26 Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

08.07.2020 12:07 "Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií…

Profesor kritizoval zakrývání pravdy o koronaviru. Čína reagovala tvrdě

08.07.2020 12:00 NÁZOR - Čínské úřady zadržely profesora práva Sü Čang-žuna, který hájil otevřenost a kritizoval…

Hongkong otevřel národní bezpečnostní úřad prosazený Pekingem

08.07.2020 09:12 Nejvyšší hongkongští představitelé se zástupci čínské komunistické strany dnes otevřeli nový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy