Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry, které byly loni odloženy kvůli pandemii nemoci covid-19. Předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová si je "stoprocentně jistá", že se letos olympiáda uskuteční, přestože se Japonsko stále potýká s koronavirem a mnoho obyvatel země s pořádáním tak velkého sportovního svátku za stávající situace nesouhlasí.
Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo řadu vyspělých států, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se potvrdilo přes 780.000 případů koronaviru a více než 14.000 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Desetimilionová Česká republika má počet nákaz i úmrtí více než dvojnásobný.
V dubnu ale Japonsko postihla nová vlna epidemie, která přiměla úřady vyhlásit stav nouze v desítce prefektur, včetně Tokia, Kjóta či Ósaky. Teprve v neděli byl nouzový stav ve většině prefektur zrušen, i když některá omezení, týkající se například otvírací doby restaurací či podávání alkoholu, dál platí. Hranice Japonska zůstávají uzavřené, takže na olympiádu nebudou smět přicestovat žádní zahraniční diváci.
S různými omezeními se musela potýkat i štafeta s olympijským ohněm. Do Tokia má dorazit 9. července a metropolitní vláda zvažuje, že by ji nepustila do ulic. Hlavní město rovněž zrušilo společné sledování olympijských soutěží na velkoplošných obrazovkách. Některá z míst, která byla původně k promítání vyhrazena, poslouží jako vakcinační centra. Japonsko patří k nejpomalejším ve vyspělém světě, pokud jde o vakcinaci proti covidu-19; plně naočkováno bylo zatím jen kolem šesti procent lidí. Úřady v Tokiu a v Ósace, dvou nejhůře zasažených městech, věří, že občany starší 65 let se podaří naočkovat do konce července. Podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) by také mělo být naočkováno kolem 80 procent sportovců, kteří do Japonska na olympiádu přijedou.
Vzhledem k přetrvávající neuspokojivé koronavirové situaci je velká část japonské veřejnosti proti pořádání olympiády. V průzkumu veřejného mínění listu Asahi šimbun z poloviny května se 80 procent dotázaných vyjádřilo pro zrušení či nový odklad olympijských her. V poslední době podle japonských médií odpor veřejnosti k olympiádě zeslábl, na začátku června se v průzkumu deníku Jomiuri šimbun pro odložení či zrušení akce vyjádřilo 48 procent respondentů.
Průzkum agentury Kjódó zveřejněný v neděli ukázal, že zrušení olympiády požaduje 30,8 procenta lidí a 86 procent se obává, že kvůli olympijským a paralympijským hrám se koronavirová situace v zemi opět zhorší. V současné době Japonsko denně zaznamenává kolem 1500 infekcí, zatímco na vrcholu čtvrté vlny v první polovině května to bylo více než 7000 případů. V Tokiu v posledních sedmi dnech přibývalo v průměru 388 případů koronaviru za den.
Minulý týden v pátek skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo zvýšit počet nákaz koronavirem v zemi a dostat znovu pod tlak japonský zdravotnický systém. V případě, že olympiáda bude, měla by podle nich být bez diváků na tribunách. Pořadatelé však dnes oznámili, že domácí fanoušky do hledišť pustí - smějí zaplnit polovinu kapacity a může jich být maximálně deset tisíc.
Související
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
Japonská politická krize možná neskončí, naznačují odhady výsledků voleb
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 1 hodinou
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 2 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 2 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 3 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 3 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 4 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 4 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 4 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 5 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 5 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 6 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.
Zdroj: Libor Novák