Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu obyvatel

Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry, které byly loni odloženy kvůli pandemii nemoci covid-19. Předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová si je "stoprocentně jistá", že se letos olympiáda uskuteční, přestože se Japonsko stále potýká s koronavirem a mnoho obyvatel země s pořádáním tak velkého sportovního svátku za stávající situace nesouhlasí.

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo řadu vyspělých států, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se potvrdilo přes 780.000 případů koronaviru a více než 14.000 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Desetimilionová Česká republika má počet nákaz i úmrtí více než dvojnásobný.

V dubnu ale Japonsko postihla nová vlna epidemie, která přiměla úřady vyhlásit stav nouze v desítce prefektur, včetně Tokia, Kjóta či Ósaky. Teprve v neděli byl nouzový stav ve většině prefektur zrušen, i když některá omezení, týkající se například otvírací doby restaurací či podávání alkoholu, dál platí. Hranice Japonska zůstávají uzavřené, takže na olympiádu nebudou smět přicestovat žádní zahraniční diváci.

S různými omezeními se musela potýkat i štafeta s olympijským ohněm. Do Tokia má dorazit 9. července a metropolitní vláda zvažuje, že by ji nepustila do ulic. Hlavní město rovněž zrušilo společné sledování olympijských soutěží na velkoplošných obrazovkách. Některá z míst, která byla původně k promítání vyhrazena, poslouží jako vakcinační centra. Japonsko patří k nejpomalejším ve vyspělém světě, pokud jde o vakcinaci proti covidu-19; plně naočkováno bylo zatím jen kolem šesti procent lidí. Úřady v Tokiu a v Ósace, dvou nejhůře zasažených městech, věří, že občany starší 65 let se podaří naočkovat do konce července. Podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) by také mělo být naočkováno kolem 80 procent sportovců, kteří do Japonska na olympiádu přijedou.

Vzhledem k přetrvávající neuspokojivé koronavirové situaci je velká část japonské veřejnosti proti pořádání olympiády. V průzkumu veřejného mínění listu Asahi šimbun z poloviny května se 80 procent dotázaných vyjádřilo pro zrušení či nový odklad olympijských her. V poslední době podle japonských médií odpor veřejnosti k olympiádě zeslábl, na začátku června se v průzkumu deníku Jomiuri šimbun pro odložení či zrušení akce vyjádřilo 48 procent respondentů.

Průzkum agentury Kjódó zveřejněný v neděli ukázal, že zrušení olympiády požaduje 30,8 procenta lidí a 86 procent se obává, že kvůli olympijským a paralympijským hrám se koronavirová situace v zemi opět zhorší. V současné době Japonsko denně zaznamenává kolem 1500 infekcí, zatímco na vrcholu čtvrté vlny v první polovině května to bylo více než 7000 případů. V Tokiu v posledních sedmi dnech přibývalo v průměru 388 případů koronaviru za den.

Minulý týden v pátek skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo zvýšit počet nákaz koronavirem v zemi a dostat znovu pod tlak japonský zdravotnický systém. V případě, že olympiáda bude, měla by podle nich být bez diváků na tribunách. Pořadatelé však dnes oznámili, že domácí fanoušky do hledišť pustí - smějí zaplnit polovinu kapacity a může jich být maximálně deset tisíc.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko olympiáda

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy