Jižní Korea vyzvala KLDR k dodržování usmiřovacích dohod

Jižní Korea dnes svolala mimořádnou bezpečnostní schůzku a vyzvala Korejskou lidově demokratickou republiku k dodržování dohod v rámci usmiřovacího procesu mezi oběma korejskými státy. Stalo se tak několik hodin poté, co Pchjongjang pohrozil zrušením styčného úřadu v Kesongu na hranici mezi oběma Korejemi a vojenskou akcí proti svému rivalovi, informovala agentura AP.

Severní Korea
doporučujeme

Tyto hrozby jsou obsaženy v prohlášení, které v sobotu vydala sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, což vyvolává obavy, že by se KLDR mohla uchýlit k provokacím s cílem posílení své vnitřní jednoty. Pozorovatelé podle agentury AP soudí, že Pchjongjang zoufale potřebuje uvolnění tvrdých sankcí v době koronavirové pandemie.

Jihokorejský poradce pro národní bezpečnost Čchong Ui-jong uspořádal dnes ráno mimořádnou videokonferenci s ministry bezpečnostních resortů a armádními generály. Jednal s nimi o nejnovějším vývoji situace na Korejském poloostrově a možných krocích vlády v Soulu.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení poté uvedlo, že obě Koreje musejí usilovat o zachování všech dohod, jichž dosáhly. Ministerstvo obrany řeklo, že pečlivě monitoruje severokorejské ozbrojené síly a udržuje přísnou vojenskou připravenost.

Obě ministerstva uvedla, že jihokorejská vláda "považuje současnou situaci za vážnou".

Pchjongjang vyvíjí už delší dobu tlak na Soul ve snaze docílit zastavení kritické kampaně namířené na Kim Čong-una vedené s pomocí letáků posílaných přes hranici.

Kim Jo-čong už dříve pohrozila zrušením vojenského paktu s Jihokorejci a uzavřením Kesongu i tamního styčného úřadu, pokud Soul nezabrání aktivistům posílat z Jižní Koreje na sever pomocí balónů letáky kritizující severokorejský režim. Tento týden severokorejská tisková agentura KCNA oznámila, že KLDR se rozhodla přerušit všechny komunikační linky s jihokorejskými úřady. Jižní Korea potvrdila, že KLDR od úterka neodpovídá na telefonáty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy