KLDR dál testuje rakety, koronaviru navzdory. Analytik popsal, co zřejmě přijde

NÁZOR - Koronavirová pandemie změní svět, ale nezastaví severokorejské raketové testy, ke kterým došlo již třikrát od začátku globální zdravotní krize, konstatuje Eric Gomez v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Cato Institute uvádí, že tyto testy připomínají přetrvávající pat, který nastal po neúspěšném hanojském summitu v únoru 2019.

Ani pokrok, ani krize

Tato situace zřejmě přetrvá po celou dobu koronavirové pandemie a potenciálně i po jejím skončení, míní analytik. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump ani severokorejský vůdce Kim Čong-un nejsou v pozici, aby mohli iniciovat změnu statutu quo, což sice brání jakémukoliv pokroku v diplomatických rozhovorech o severokorejském jaderném programu, ale zároveň to znamená, že současná situace se zřejmě ani nepřeroste v krizi.

Kroky Trumpa i Kima mohou situaci zhoršit, ale oba mají důvody, aby se drželi stávající linie a nepodněcovali eskalaci, uvádí Gomez. Domnívá se, že nedávné severokorejské raketové testy zřejmě nevyvolají krizi už jen kvůli tomu, že šlo o zkoušky konvenčních zbraní krátkého dosahu.

Dva ze tří letošních severokorejských testů se týkaly rakety krátkého dosahu KN-25, jeden pak rakety KN-24, která připomíná taktické střely americké armády, nastiňuje analytik. Dodává, že loni KLDR tyto zbraně testovala často, raketu KN-25 devětkrát a KN-24 čtyřikrát, přičemž vždy úspěšně.

"Mnoho faktorů naznačuje, že KN-25 i KN-24 jsou vyzbrojeny konvenční náloží," pokračuje Gomez. Vysvětluje, že KN-25 je jednoduše příliš malá na to, aby nesla jadernou hlavici, a zatímco KN-24 by s ohledem na své rozměry a výkon malou jadernou nálož v budoucnu nést mohla, zatím je pravděpodobně osazena pouze konvenční municí.

Dalším náznakem, že tyto střely nemohou nést jaderné zbraně, je způsob, jakým o nich mluví severokorejská propaganda, konstatuje analytik. Připomíná, že Ústřední korejská tisková agentura (KCNA) o poslední zkoušce KN-24 prohlásila, že odpal měl potvrdit a ukázat velení armády taktické vlastnosti a sílu této nové zbraně, kterou začnou dostávat bojové jednotky.   

Skutečnost, že se o KN-24 se mluví jako o taktické zbrani považuje Gomez za důležitou, protože severokorejská propaganda o jaderných zbraních vždy mluví jako o strategických. KCNA také uvedla, že "taktické a strategické zbraňové systémy jsou ve fázi vývoje", tudíž v tomto kontextu pojem "strategický" zřejmě neodkazuje na KN-24, ale jiné prostředky, které zatím nebyly otestovány, soudí analytik.

Zpráva pro domácí publikum

Dalším indikátorem, že nedávno otestované severokorejské rakety nenesou jaderné zbraně, je složení představitelů, kteří testům přihlíželi, domnívá se Gomez. Vysvětluje, že jaderné zbraně mají na starosti strategické raketové síly, které jsou součástí Korejské lidové armády, a tak se jaderných testů zpravidla účastní jejích velení - v červenci 2017 například testu mezikontinentální rakety Hwasong-14 schopné nést jadernou hlavici přihlížel velitel strategických raketových sil generál Kim Rak Gjom, zatímco letos na testy dohlíželi především důstojníci z armádních dělostřeleckých jednotek.

"Pro udržení patu v americko-severokorejských vztazích jsou důležité technické detaily a propagandistické řádky týkající se posledních severokorejských raketových testů," pokračuje analytik. Podotýká, že s jedinou výjimkou - v podobě z ponorky odpálené střely Pukguksong-3 na konci loňského roku - KLDR od hanojského summitu testuje výhradně konvenční rakety, což je sice nepříjemný vývoj, které ale ukazuje jistou zdrženlivost na straně Pchjongjangu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud bude tento model pokračovat a Kim se zdrží odpalu balistické rakety schopné nést jadernou hlavici, Trump bude zřejmě tyto testy zlehčovat, nikoliv volat po tvrdší odvetě, očekává Gomez. Považuje to za špatnou zprávu pro Jižní Koreu a Japonsko, nejpravděpodobnější cíle uvedených zbraní, ale při absenci severokorejských testů jaderných nosičů nevnímá jako pravděpodobný návrat k roku 2017, kdy si Kim a Trump vyměňovali hrozby "ohněm a zlobou".

Je důležité brát v potaz domácí aspekty severokorejských raketových testů a v době velké výzvy v podobě epidemie koronaviru Kim vysílá svému lidi i dalším zemím zprávu, že severokorejská armáda nepřestane cvičit či zavádět nové zbraně k obraně vlasti, upozorňuje analytik. Demonstraci toho, že Kim má věci pod kontrolou a neumožní, aby koronavirus narušil obranyschopnost země, považuje za důležitou pro Kimovu legitimitu v očích běžných Severokorejců i tamní elity.

"Z pohledu Kim Čong-una jsou tyto domů mířící signály zřejmě klíčovější než jakákoliv zpráva, kterou raketovými testy dostávají Spojené státy," deklaruje Gomez.  

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy