NÁZOR - Koronavirová pandemie změní svět, ale nezastaví severokorejské raketové testy, ke kterým došlo již třikrát od začátku globální zdravotní krize, konstatuje Eric Gomez v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Cato Institute uvádí, že tyto testy připomínají přetrvávající pat, který nastal po neúspěšném hanojském summitu v únoru 2019.
Ani pokrok, ani krize
Tato situace zřejmě přetrvá po celou dobu koronavirové pandemie a potenciálně i po jejím skončení, míní analytik. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump ani severokorejský vůdce Kim Čong-un nejsou v pozici, aby mohli iniciovat změnu statutu quo, což sice brání jakémukoliv pokroku v diplomatických rozhovorech o severokorejském jaderném programu, ale zároveň to znamená, že současná situace se zřejmě ani nepřeroste v krizi.
Kroky Trumpa i Kima mohou situaci zhoršit, ale oba mají důvody, aby se drželi stávající linie a nepodněcovali eskalaci, uvádí Gomez. Domnívá se, že nedávné severokorejské raketové testy zřejmě nevyvolají krizi už jen kvůli tomu, že šlo o zkoušky konvenčních zbraní krátkého dosahu.
Dva ze tří letošních severokorejských testů se týkaly rakety krátkého dosahu KN-25, jeden pak rakety KN-24, která připomíná taktické střely americké armády, nastiňuje analytik. Dodává, že loni KLDR tyto zbraně testovala často, raketu KN-25 devětkrát a KN-24 čtyřikrát, přičemž vždy úspěšně.
"Mnoho faktorů naznačuje, že KN-25 i KN-24 jsou vyzbrojeny konvenční náloží," pokračuje Gomez. Vysvětluje, že KN-25 je jednoduše příliš malá na to, aby nesla jadernou hlavici, a zatímco KN-24 by s ohledem na své rozměry a výkon malou jadernou nálož v budoucnu nést mohla, zatím je pravděpodobně osazena pouze konvenční municí.
Dalším náznakem, že tyto střely nemohou nést jaderné zbraně, je způsob, jakým o nich mluví severokorejská propaganda, konstatuje analytik. Připomíná, že Ústřední korejská tisková agentura (KCNA) o poslední zkoušce KN-24 prohlásila, že odpal měl potvrdit a ukázat velení armády taktické vlastnosti a sílu této nové zbraně, kterou začnou dostávat bojové jednotky.
Skutečnost, že se o KN-24 se mluví jako o taktické zbrani považuje Gomez za důležitou, protože severokorejská propaganda o jaderných zbraních vždy mluví jako o strategických. KCNA také uvedla, že "taktické a strategické zbraňové systémy jsou ve fázi vývoje", tudíž v tomto kontextu pojem "strategický" zřejmě neodkazuje na KN-24, ale jiné prostředky, které zatím nebyly otestovány, soudí analytik.
Zpráva pro domácí publikum
Dalším indikátorem, že nedávno otestované severokorejské rakety nenesou jaderné zbraně, je složení představitelů, kteří testům přihlíželi, domnívá se Gomez. Vysvětluje, že jaderné zbraně mají na starosti strategické raketové síly, které jsou součástí Korejské lidové armády, a tak se jaderných testů zpravidla účastní jejích velení - v červenci 2017 například testu mezikontinentální rakety Hwasong-14 schopné nést jadernou hlavici přihlížel velitel strategických raketových sil generál Kim Rak Gjom, zatímco letos na testy dohlíželi především důstojníci z armádních dělostřeleckých jednotek.
"Pro udržení patu v americko-severokorejských vztazích jsou důležité technické detaily a propagandistické řádky týkající se posledních severokorejských raketových testů," pokračuje analytik. Podotýká, že s jedinou výjimkou - v podobě z ponorky odpálené střely Pukguksong-3 na konci loňského roku - KLDR od hanojského summitu testuje výhradně konvenční rakety, což je sice nepříjemný vývoj, které ale ukazuje jistou zdrženlivost na straně Pchjongjangu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Pokud bude tento model pokračovat a Kim se zdrží odpalu balistické rakety schopné nést jadernou hlavici, Trump bude zřejmě tyto testy zlehčovat, nikoliv volat po tvrdší odvetě, očekává Gomez. Považuje to za špatnou zprávu pro Jižní Koreu a Japonsko, nejpravděpodobnější cíle uvedených zbraní, ale při absenci severokorejských testů jaderných nosičů nevnímá jako pravděpodobný návrat k roku 2017, kdy si Kim a Trump vyměňovali hrozby "ohněm a zlobou".
Je důležité brát v potaz domácí aspekty severokorejských raketových testů a v době velké výzvy v podobě epidemie koronaviru Kim vysílá svému lidi i dalším zemím zprávu, že severokorejská armáda nepřestane cvičit či zavádět nové zbraně k obraně vlasti, upozorňuje analytik. Demonstraci toho, že Kim má věci pod kontrolou a neumožní, aby koronavirus narušil obranyschopnost země, považuje za důležitou pro Kimovu legitimitu v očích běžných Severokorejců i tamní elity.
"Z pohledu Kim Čong-una jsou tyto domů mířící signály zřejmě klíčovější než jakákoliv zpráva, kterou raketovými testy dostávají Spojené státy," deklaruje Gomez.
Související

Severní Korea nasadí proti Ukrajině až 30 tisíc vojáků

Ruská letní ofenziva na Ukrajinu se blíží. Pomáhat mají i tisíce vojáků z KLDR
Severní Korea (KLDR) , Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Počasí příští víkend bude bez tropických teplot
včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry
včera

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
včera

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
včera

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
včera

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
včera

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
včera

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
včera

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
včera

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
včera

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
včera

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
včera

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
včera

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
včera

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
včera

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
5. července 2025 21:35

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
5. července 2025 20:19

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
5. července 2025 19:01

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
5. července 2025 17:49
Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.
Zdroj: Libor Novák