KLDR dál testuje rakety, koronaviru navzdory. Analytik popsal, co zřejmě přijde

NÁZOR - Koronavirová pandemie změní svět, ale nezastaví severokorejské raketové testy, ke kterým došlo již třikrát od začátku globální zdravotní krize, konstatuje Eric Gomez v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Cato Institute uvádí, že tyto testy připomínají přetrvávající pat, který nastal po neúspěšném hanojském summitu v únoru 2019.

Test severokorejské rakety

Ani pokrok, ani krize

Tato situace zřejmě přetrvá po celou dobu koronavirové pandemie a potenciálně i po jejím skončení, míní analytik. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump ani severokorejský vůdce Kim Čong-un nejsou v pozici, aby mohli iniciovat změnu statutu quo, což sice brání jakémukoliv pokroku v diplomatických rozhovorech o severokorejském jaderném programu, ale zároveň to znamená, že současná situace se zřejmě ani nepřeroste v krizi.

Kroky Trumpa i Kima mohou situaci zhoršit, ale oba mají důvody, aby se drželi stávající linie a nepodněcovali eskalaci, uvádí Gomez. Domnívá se, že nedávné severokorejské raketové testy zřejmě nevyvolají krizi už jen kvůli tomu, že šlo o zkoušky konvenčních zbraní krátkého dosahu.

Dva ze tří letošních severokorejských testů se týkaly rakety krátkého dosahu KN-25, jeden pak rakety KN-24, která připomíná taktické střely americké armády, nastiňuje analytik. Dodává, že loni KLDR tyto zbraně testovala často, raketu KN-25 devětkrát a KN-24 čtyřikrát, přičemž vždy úspěšně.

"Mnoho faktorů naznačuje, že KN-25 i KN-24 jsou vyzbrojeny konvenční náloží," pokračuje Gomez. Vysvětluje, že KN-25 je jednoduše příliš malá na to, aby nesla jadernou hlavici, a zatímco KN-24 by s ohledem na své rozměry a výkon malou jadernou nálož v budoucnu nést mohla, zatím je pravděpodobně osazena pouze konvenční municí.

Dalším náznakem, že tyto střely nemohou nést jaderné zbraně, je způsob, jakým o nich mluví severokorejská propaganda, konstatuje analytik. Připomíná, že Ústřední korejská tisková agentura (KCNA) o poslední zkoušce KN-24 prohlásila, že odpal měl potvrdit a ukázat velení armády taktické vlastnosti a sílu této nové zbraně, kterou začnou dostávat bojové jednotky.   

Skutečnost, že se o KN-24 se mluví jako o taktické zbrani považuje Gomez za důležitou, protože severokorejská propaganda o jaderných zbraních vždy mluví jako o strategických. KCNA také uvedla, že "taktické a strategické zbraňové systémy jsou ve fázi vývoje", tudíž v tomto kontextu pojem "strategický" zřejmě neodkazuje na KN-24, ale jiné prostředky, které zatím nebyly otestovány, soudí analytik.

Zpráva pro domácí publikum

Dalším indikátorem, že nedávno otestované severokorejské rakety nenesou jaderné zbraně, je složení představitelů, kteří testům přihlíželi, domnívá se Gomez. Vysvětluje, že jaderné zbraně mají na starosti strategické raketové síly, které jsou součástí Korejské lidové armády, a tak se jaderných testů zpravidla účastní jejích velení - v červenci 2017 například testu mezikontinentální rakety Hwasong-14 schopné nést jadernou hlavici přihlížel velitel strategických raketových sil generál Kim Rak Gjom, zatímco letos na testy dohlíželi především důstojníci z armádních dělostřeleckých jednotek.

"Pro udržení patu v americko-severokorejských vztazích jsou důležité technické detaily a propagandistické řádky týkající se posledních severokorejských raketových testů," pokračuje analytik. Podotýká, že s jedinou výjimkou - v podobě z ponorky odpálené střely Pukguksong-3 na konci loňského roku - KLDR od hanojského summitu testuje výhradně konvenční rakety, což je sice nepříjemný vývoj, které ale ukazuje jistou zdrženlivost na straně Pchjongjangu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud bude tento model pokračovat a Kim se zdrží odpalu balistické rakety schopné nést jadernou hlavici, Trump bude zřejmě tyto testy zlehčovat, nikoliv volat po tvrdší odvetě, očekává Gomez. Považuje to za špatnou zprávu pro Jižní Koreu a Japonsko, nejpravděpodobnější cíle uvedených zbraní, ale při absenci severokorejských testů jaderných nosičů nevnímá jako pravděpodobný návrat k roku 2017, kdy si Kim a Trump vyměňovali hrozby "ohněm a zlobou".

Je důležité brát v potaz domácí aspekty severokorejských raketových testů a v době velké výzvy v podobě epidemie koronaviru Kim vysílá svému lidi i dalším zemím zprávu, že severokorejská armáda nepřestane cvičit či zavádět nové zbraně k obraně vlasti, upozorňuje analytik. Demonstraci toho, že Kim má věci pod kontrolou a neumožní, aby koronavirus narušil obranyschopnost země, považuje za důležitou pro Kimovu legitimitu v očích běžných Severokorejců i tamní elity.

"Z pohledu Kim Čong-una jsou tyto domů mířící signály zřejmě klíčovější než jakákoliv zpráva, kterou raketovými testy dostávají Spojené státy," deklaruje Gomez.  

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Austrálie dál zápolí s koronavirem, přibylo 1684 nových případů

05.09.2021 08:10 Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve…

Související:

Právě se děje

reklama