KLDR dál testuje rakety, koronaviru navzdory. Analytik popsal, co zřejmě přijde

NÁZOR - Koronavirová pandemie změní svět, ale nezastaví severokorejské raketové testy, ke kterým došlo již třikrát od začátku globální zdravotní krize, konstatuje Eric Gomez v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Cato Institute uvádí, že tyto testy připomínají přetrvávající pat, který nastal po neúspěšném hanojském summitu v únoru 2019.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Test severokorejské rakety
doporučujeme

Ani pokrok, ani krize

Tato situace zřejmě přetrvá po celou dobu koronavirové pandemie a potenciálně i po jejím skončení, míní analytik. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump ani severokorejský vůdce Kim Čong-un nejsou v pozici, aby mohli iniciovat změnu statutu quo, což sice brání jakémukoliv pokroku v diplomatických rozhovorech o severokorejském jaderném programu, ale zároveň to znamená, že současná situace se zřejmě ani nepřeroste v krizi.

Kroky Trumpa i Kima mohou situaci zhoršit, ale oba mají důvody, aby se drželi stávající linie a nepodněcovali eskalaci, uvádí Gomez. Domnívá se, že nedávné severokorejské raketové testy zřejmě nevyvolají krizi už jen kvůli tomu, že šlo o zkoušky konvenčních zbraní krátkého dosahu.

Dva ze tří letošních severokorejských testů se týkaly rakety krátkého dosahu KN-25, jeden pak rakety KN-24, která připomíná taktické střely americké armády, nastiňuje analytik. Dodává, že loni KLDR tyto zbraně testovala často, raketu KN-25 devětkrát a KN-24 čtyřikrát, přičemž vždy úspěšně.

"Mnoho faktorů naznačuje, že KN-25 i KN-24 jsou vyzbrojeny konvenční náloží," pokračuje Gomez. Vysvětluje, že KN-25 je jednoduše příliš malá na to, aby nesla jadernou hlavici, a zatímco KN-24 by s ohledem na své rozměry a výkon malou jadernou nálož v budoucnu nést mohla, zatím je pravděpodobně osazena pouze konvenční municí.

Dalším náznakem, že tyto střely nemohou nést jaderné zbraně, je způsob, jakým o nich mluví severokorejská propaganda, konstatuje analytik. Připomíná, že Ústřední korejská tisková agentura (KCNA) o poslední zkoušce KN-24 prohlásila, že odpal měl potvrdit a ukázat velení armády taktické vlastnosti a sílu této nové zbraně, kterou začnou dostávat bojové jednotky.   

Skutečnost, že se o KN-24 se mluví jako o taktické zbrani považuje Gomez za důležitou, protože severokorejská propaganda o jaderných zbraních vždy mluví jako o strategických. KCNA také uvedla, že "taktické a strategické zbraňové systémy jsou ve fázi vývoje", tudíž v tomto kontextu pojem "strategický" zřejmě neodkazuje na KN-24, ale jiné prostředky, které zatím nebyly otestovány, soudí analytik.

Zpráva pro domácí publikum

Dalším indikátorem, že nedávno otestované severokorejské rakety nenesou jaderné zbraně, je složení představitelů, kteří testům přihlíželi, domnívá se Gomez. Vysvětluje, že jaderné zbraně mají na starosti strategické raketové síly, které jsou součástí Korejské lidové armády, a tak se jaderných testů zpravidla účastní jejích velení - v červenci 2017 například testu mezikontinentální rakety Hwasong-14 schopné nést jadernou hlavici přihlížel velitel strategických raketových sil generál Kim Rak Gjom, zatímco letos na testy dohlíželi především důstojníci z armádních dělostřeleckých jednotek.

"Pro udržení patu v americko-severokorejských vztazích jsou důležité technické detaily a propagandistické řádky týkající se posledních severokorejských raketových testů," pokračuje analytik. Podotýká, že s jedinou výjimkou - v podobě z ponorky odpálené střely Pukguksong-3 na konci loňského roku - KLDR od hanojského summitu testuje výhradně konvenční rakety, což je sice nepříjemný vývoj, které ale ukazuje jistou zdrženlivost na straně Pchjongjangu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud bude tento model pokračovat a Kim se zdrží odpalu balistické rakety schopné nést jadernou hlavici, Trump bude zřejmě tyto testy zlehčovat, nikoliv volat po tvrdší odvetě, očekává Gomez. Považuje to za špatnou zprávu pro Jižní Koreu a Japonsko, nejpravděpodobnější cíle uvedených zbraní, ale při absenci severokorejských testů jaderných nosičů nevnímá jako pravděpodobný návrat k roku 2017, kdy si Kim a Trump vyměňovali hrozby "ohněm a zlobou".

Je důležité brát v potaz domácí aspekty severokorejských raketových testů a v době velké výzvy v podobě epidemie koronaviru Kim vysílá svému lidi i dalším zemím zprávu, že severokorejská armáda nepřestane cvičit či zavádět nové zbraně k obraně vlasti, upozorňuje analytik. Demonstraci toho, že Kim má věci pod kontrolou a neumožní, aby koronavirus narušil obranyschopnost země, považuje za důležitou pro Kimovu legitimitu v očích běžných Severokorejců i tamní elity.

"Z pohledu Kim Čong-una jsou tyto domů mířící signály zřejmě klíčovější než jakákoliv zpráva, kterou raketovými testy dostávají Spojené státy," deklaruje Gomez.  

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie má přes 190 000 případů koronaviru

01.06.2020 18:09 V Indii se počet nakažených koronavirem přehoupl přes 190.000, uvedlo dnes podle agentury Reuters…

Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

01.06.2020 14:51 Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují…

Peking kritizuje kroky USA vůči Hongkongu, hrozí reakcí

01.06.2020 11:32 Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu…

Čína eviduje 16 nových případů covidu-19

01.06.2020 08:37 Úřady v Číně v neděli zaznamenaly 16 případů onemocnění covid-19. Podle agentury Reuters je to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy