Koronavirus v KLDR: Žádné sanitky, lidé v karanténě, aspoň desítky nakažených

Více než 160 zemí po celém světě hlásí denně několik set nakažených virem SARS-CoV-2. Severní Korea ale paradoxně uvádí, že nemá ani jeden případ.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Život v KLDR
doporučujeme

„Neevidujeme žádného nového pacienta s onemocněním COVID-19.“ Toto tvrzení uvedl podle serveru AlJazeera úředník z výboru pro zdravotnictví minulý měsíc v oficiálních novinách Severní Koreje Rodong Simnum. V Jižní Koreji jsou odborníci přesvědčeni, že tvrzení není pravdivé. „Severní Korea uzavřela své hranice, proto je velmi pravděpodobné, že někteří občané jsou nakaženi“ komentoval situaci Roh Kyoung-ho, lékař v Ilsan Hospital.

Seo Jae-pyoung, aktivista původem ze Severní Koreje uvádí, že má zprávy o COVID-19 přímo od lidí, kteří tam žijí. „Mluvil jsem s lidmi ze Severní Koreje a slyšel jsem, že byl vyhlášen stav nouze. První případ byl potvrzen 27. března a tamní armáda zastavila veškerou dopravu v provinčních městech. Lidé nemohou chodit ani po ulicích“ informoval.

Severokorejská vláda má pravomoc nařídit lidem zákaz vycházení a zastavit veškerou dopravní infrastrukturu v zemi. Zahraniční diplomaté museli jít do nucené karantény a poté byli vyhoštěni ze země. Podle Andolu Agency muselo přes 2 590 lidí jít do nucené karantény. „Mimo Pyongyang a Hanhung neexistuje lékařská péče, žádná menší města nemají ani sanitky, natož doktory. Lidé prostě musí zůstat doma.“ řekl Seo.

Slabá infrastruktura zdravotní péče v Severní Koreji by byla okamžitě přetížena, kdyby pandemie udeřila. Země už je oslabena díky loňskému úderu hurikánu Lingling a africkému moru prasat (AMP).

Od poloviny roku 2019 byly sklizně výrazně poškozeny suchem a záplavami. Podvýživa obyvatelstva tím ještě stoupla. Podle OSN trpělo „vážným nedostatkem potravin“ více než 10 miliónů lidí.

„Vzhledem k relativně nízké úrovni výživy v zemi a míře chronických onemocnění byste si představovali, že úmrtnost v Severní Koreji bude mnohem vyšší než v jiných zemích,“ komentoval podle magazínu The Diplomat situaci Peter Ward, odborník na severokorejskou ekonomiku a redaktor NK News, webu, který poskytuje zprávy a analýzy o Severní Koreji na základě informací shromážděných z tamních zdrojů.

Vzhledem k tomu, že severokorejský režim odmítá sdělit počet nakažených virem SARS-CoV-2 je velmi těžké posoudit, jaký dopad má virus na tamní obyvatele.

Podle zdrojů NK News zemřelo na příznaky související s COVID-19 23 lidí a 82 jich bylo v karanténě. Omezení vyhlášené Kim Čong-unem má nepříznivý dopad na ekonomiku. Kim Čong-un svá opatření vyhlásil velmi brzy, už 25. ledna uzavřel přístavy, které jsou důležitou spojkou v obchodování s Čínou. O dva dny později nařídil úplné uzavření hranice.

Obchod se zastavil ze dne na den a obchodníci neměli žádnou možnost výdělku. Tento nedostatek zboží vedl k velkému nárůstu cen základních surovin jako je mouka a rýže. Na začátku ledna vzrostla cena sójového oleje o 68 %, zatímco mouka byla o 47 % dražší. Úřady uložily cenové limity na některé zboží, ale rýže má stále vyšší cenu než obvykle.

Situace se natolik zhoršila, že vláda nařídila hlavním institucím, jako jsou školy a továrny, aby si opatřily jídlo na vlastní náklady na jeden měsíc. Z důvodu, že stát nemůže poskytovat potravinové příděly, se rozpoutala vlna spekulací o skutečném rozsahu škod, které v současné době zažívá ekonomika.

Tato krize jasně ukázala, jak je ekonomika Severní Koreje závislá na obchodování s Čínou. Vzhledem ke zlepšení situace s onemocněním COVID-19 v Číně je pravděpodobné, že se obchod znovu obnoví.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína vytýká Česku, že označuje Tchaj-wan jako zemi, píše deník

25.05.2020 17:45 Čínskému velvyslanectví vadí, že dokumenty ministerstev zahraničí a zdravotnictví označují Tchaj…

Japonsko ruší nouzový stav. Lidé musí změnit životní styl, apeluje Šinzó…

25.05.2020 15:27 Na celém území Japonska se dneškem ruší nouzový stav vyhlášený s cílem zabránit šíření koronaviru.…

Čína hrozí USA protiopatřeními ve sporu kolem Hongkongu

25.05.2020 11:35 Čína dnes pohrozila Spojeným státům protiopatřeními, pokud budou nadále "narušovat její zájmy…

Írán a KLDR mohou být vážnou hrozbou, tvrdí profesor

25.05.2020 00:01 NÁZOR - Dne 7. ledna 2020 zaútočil Írán balistickými raketami na americké základny v Iráku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy