Koronavirus ve Wu-chanu nedovolí lidem rozloučit se se zemřelými

V čínském velkoměstě Wu-chanu, odkud se koncem minulého roku začala šířit koronavirová infekce a kde se postupně uvolňuje omezení pohybu, si lidé začínají vyzvedávat z pohřebních ústavů urny s popelem svých blízkých, píše dnes deník Financial Times. Obyvatelé totiž neměli během uzávěry možnost vystrojit pro své příbuzné pohřby a nyní se potýkají s dalšími obtížemi. Na tento víkend také připadl svátek čching-ming, kdy Číňané uctívají zemřelé předky, správa města ale skupinové chození na hřbitovy ve snaze zabránit šíření nákazy zakázala.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Wu-chan
doporučujeme

Ve Wu-chanu se postupně uvolňuje omezení pohybu a místní úřady vyzývají rodiny obětí, aby si co nejdříve vyzvedly ostatky blízkých. Fotografie lidí stojících ve frontě před ústavem, který je pro oběti nákazy určen, vyvolaly na sociálních sítích otázky, proč je čekajících tak mnoho a zda zemřelých na covid-19 ve skutečnosti nebylo více. Financial Times připomíná, že podobná podezření se vyskytla již dříve a odvolává se přitom na svědectví dvou wuchanských zdravotních sester.

Také ostatní pohřební ústavy, které neměly mrtvé na starosti, musely kvůli omezením ve městě přechovávat urny zemřelých. Nyní je vydávají pozůstalým. Paní Liou Jao-čcheng přišla o svoji tetu. Má obavy, zda jí ústav vůbec předá urnu s jejím popelem, protože podle ní mohli pracovníci v nastalém chaosu urny zaměnit.

Salia Jang přišla kvůli koronaviru o matku a dědečka. Nyní se nemůže dostat k jejich osobním věcem včetně dokladů a iPadu, které zůstaly v nemocnici. Její personál jí odmítá věci předat, protože by mohly být kontaminované, i když je Jang potřebuje k vyřízení úředních věcí.

Dědeček ženy Čou Siao-süe nezemřel na covid-19, jeho odchod však epidemie silně ovlivnila. Zotavoval se z infarktu, když mu nemocnice oznámila, že musí uvolnit lůžko pro pacienty s koronavirem. Čou Siao-süe se svým prarodičem, kterého tlačila před sebou na nemocničním vozíku, protože ve městě nefungovala doprava, prochodila celé město. Místo v jiném zdravotnickém zařízení ale nesehnala.

Nakonec ho vzala domů, kde o pět dní později zemřel. Po jeho smrti nejdříve ani nemohla zorganizovat pohřeb, nakonec na něj došlo před dvěma týdny, kdy se omezení pohybu ve Wu-chanu začalo rozvolňovat.

Na tuto sobotu připadl v Číně svátek čching-ming, o kterém rodiny navštěvují hroby předků, pokládají na ně květiny a zapalují papírové peníze, aby zemřelým v posmrtném životě zajistili bohatství.

Jenže vedení města před blížícím se svátkem chození k hrobům kvůli obavám ze šíření nákazy zakázalo. Místo toho vyzvalo hřbitovy, aby lidem umožnily virtuální návštěvu hrobu na internetu a zaplacení obětiny. Koronavirus tak ve Wu-chanu stejně jako na mnoha jiných místech ve světě vzpomínání na zesnulé opět překazil.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč to vypadá, že Číňané snědí cokoli?

31.05.2020 14:20 Můj otec rád vyprávěl jeden vtip o kantonské kuchyni, píše reportérka listu South China Morning…

Indie opět hlásí rekordní přírůstek nakažených, vláda přesto zmírňuje…

31.05.2020 09:16 Indie třetí den po sobě zaznamenala rekordní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS…

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

Čína má dva nové případy koronaviru, odhalena i asymptomatická infekce

31.05.2020 07:59 Pevninská Čína za poslední den zaznamenala pouze dva nové případy nákazy koronavirem. V obou se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy