Mučení proudem, týrání vězňů. Čínská zvěrstva se musí vyšetřit, zní z USA

NÁZOR - Úvodní zprávy o táborech vězeňského typu v provincii Sin-ťiang, kam čínský režim poslal na milion etnických Ujgurů, popisovaly snahy přimět vězně, aby se zřekli muslimských zvyků a učili se nazpaměť propagandistické písně i čínský jazyk, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník dodává, že poslední zprávy ale již hovoří o systematickém znásilňování a mučení zadržovaných.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Genocidní kampaň

Mezitím na Západ pronikly také znepokojivé informace o mlácení, sterilizaci žen a nucené práci, poukazuje prestižní deník. Zabývá se ale především poslední šokující reportáží britské BBC, která s odkazem na oficiální výpovědi uprchlíků mluví o systematickém znásilňování a mučení žen v táborech.

"Hlášená zvěrstva podtrhují potřebu koordinované mezinárodní reakce na to, co Spojené státy oprávněně označují jako genocidní kampaň," nebere si servítky washingtonský server.

Reportáž BBC je založena na výpovědi čtyř konkrétních žen, vysvětluje editorial. Zmiňuje svědectví Tursunay Ziawudunové, která po svém propuštění z tábora z Číny utekla a nyní žije poblíž americké metropole, přičemž dle svých slov byla během devítiměsíční internace v Sin-ťiangu hned třikrát hromadně znásilněna.

Dle výpovědi Ziawudunové byly zadržované ženy vytahovány každou noc z cel a znásilňovány maskovanými Číňany, upozorňuje vlivný deník. Připomíná i svědectví další zadržované, která byla dle svých slov pověřena svlékáním a poutáním jiných vězněných žen předtím, než k nim přicházeli tito muži, kteří si údajně platili za možnost vybrat si nejpohlednější mladé Ujgurky.  

Ziawudunová také tvrdí, že byla spolu s dalšími ženami mučena elektrošoky a že jí osobně byl elektrický obušek zaveden do vagíny, uvádí Washington Post. Vyzdvihuje, že svědectví podporují i slova bývalých učitelů z podobných táborů.

Podle jednoho z učitelů dochází v táborech ke čtyřem typům mučení elektřinou - pomocí křesla, rukavice, helmy a análního znásilnění elektrickým obuškem, parafrázuje renomovaný deník. Doplňuje, že běžnou praxi znásilňování potvrdila i jiná učitelka, která vypověděla, že byla svědkem scény, při které byla jistá vězenkyně nucena učinit veřejné přiznání před zhruba stovkou spoluvězňů, načež ji znásilnilo několik dozorců a nakonec byli potrestáni ti vězni, kteří odmítali akt hromadného znásilnění sledovat, zavírali oči, odvraceli zrak či zatínali pěsti.

Ostudné mlčení

"Čína činí vše pro to, aby zakryla tyto barbarské praktiky," pokračuje washingtonský server. Konstatuje, že novináři a další zahraniční pozorovatelé se nesmí v oblasti táborů v Sin-ťiangu pohybovat, většina vězňů má navíc po svém propuštění zákaz opustit hranice země.    

Čínské úřady také posílají v odvetě do vězení rodinné příslušníky těch Ujgurů žijících v zahraničí, kteří podávají svědectví o represích, kterým ve vlasti čelili, vyzdvihuje americký deník. Přiznává, že mezinárodní reakce na tyto čínské pokusy vymazat v praxi ujgurskou etnickou menšinu sice sílí, ale jedním dechem kritizuje, že stále není adekvátní.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Těsně před svým koncem vydala administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlášení, že čínský režim Si Ťin-pchinga páchá genocidu, a zakázala dovoz veškerého zboží pocházejícího ze Sin-ťiangu, kvituje Washington Post. Doplňuje, že s tvrzením o genocidě vyjádřil souhlas i nový americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken.

Evropská unie se však uchyluje pouze ke slovům, mnohé muslimské země dokonce mlčí, kritizuje vlivný server. Apeluje na ně, aby se připojily ke Spojeným státům a požadovaly vyšetření údajného znásilňování, mučení a dalšího nepřijatelného zacházení s Ujgury skrze OSN.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě zastřelili dva demonstranty, pracující stávkují

08.03.2021 12:18 V Barmě dnes zahynuli další dva demonstranti, kteří se účastnili protestů proti únorovému…

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama