Muslimy rozlítil nový zákon. Indii zachvátila vlna násilných protestů

V indické metropoli Dillí, v Bombaji, Haidarábádu, Kalkatě i v dalších velkých indických městech dnes znovu vyšly do ulic tisíce lidí na protest proti kontroverznímu novému zákonu o občanství. Norma umožní získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Střety demonstrantů s policisty si podle serveru BBC od čtvrtka vyžádaly už šest mrtvých. Indický premiér Naréndra Módí dnes vyzval občany ke klidu.

Návrh zákona o občanství, který je podle kritiků z náboženského hlediska diskriminační a ohrožuje sekulární charakter státu, předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v květnových volbách. Minulý týden normu schválil indický parlament.

V Dillí dnes zaplavily ulice tisíce studentů muslimské univerzity, kteří si stěžovali na policejní brutalitu a zatýkání svých kolegů. Stalo se tak po neklidné noci, během níž policisté vtrhli do univerzitních prostor, zasáhli slzným plynem proti studentům, kteří házeli kamení, a 35 lidí zatkli. Podle zpráv místních médií utrpělo při srážkách zranění 100 lidí. Demonstranti také zapálili nejméně tři autobusy a několik motocyklů.

V Kalkatě ve státě Bangla (Západní Bengálsko) se dnes zapojily desítky tisíc lidí do demonstrace vedené politickou stranou Západobengálský kongres Trinamúl, která státu vládne.

V severoindickém městě Lakhnaú ve státě Uttarpradéš policie uzavřela brány místní univerzity, aby z ní studenti nemohli vyjít a zúčastnit se protestu. Studenti na ně v odvetě házeli kamení.

Svědky zatím největších protestů byl v posledních dnech pohraniční stát Ásám, kde se místní obávají především toho, že v důsledku přijetí nového zákona o občanství zaplaví oblast migranti, připraví je o půdu a pracovní místa a změní místní kulturu a společnost.

Podle bezpečnostních zdrojů policisté od minulého týdne zastřelili při protestech v největším ásámském městě Guváhátí pět demonstrantů. Dalších 1500 lidí bylo zatčeno s obviněním z násilností, žhářství či vandalismu. Až do 22. prosince zůstanou v Ásámu zavřené školy, dál platí zákaz vycházení a blokován je také internet.

Indický premiér Módí se dnes na twitteru snažil obavy lidí rozptýlit. "Ujišťuji své indické spoluobčany, že zákon o občanství nebude mít negativní dopad na žádného občana Indie, ať je jakéhokoli vyznání. Je určen těm, kteří léta čelili pronásledování v zahraničí a nemají kam jinam jít, než do Indie," napsal Módí na twitteru a vyzval přitom k "míru, jednotě a bratrství".

Podle agentury Reuters by na indické občanství měli mít právo na základě nového zákona hinduisté, buddhisté, křesťané a vyznavači dalších náboženství vyjma islámu, kteří do Indie přišli nezákonně ze tří velkých sousedních muslimských zemí - Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle indické vlády totiž nemuslimové čelí v těchto zemích pronásledování.

Indické občanství by tito lidé mohli získat po šesti letech pobytu v Indii, píše BBC. Zákony dosud zakazovaly udělit občanství těm imigrantům, kteří vstoupili do země ilegálně.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína oznámila pokles nových případů koronaviru, úřady mění statistickou…

01.04.2020 07:58 Čína hlásí další pokles nově potvrzených případů koronaviru: za úterý jich bylo 36 oproti 48 o den…

Jižní Korea hlásí 101 nových případů nákazy koronavirem

01.04.2020 07:17 Jižní Korea v úterý zaznamenala 101 nových případů nákazy koronavirem, celková bilance tak vzrostla…

V Hongkongu byla infikována kočka nakaženého majitele

01.04.2020 05:23 Domácí kočka majitele z Hongkongu nakaženého koronavirem byla rovněž infikována. Oznámily to místní…

Turkmenistán zakazuje slovo koronavirus v médiích i běžné řeči

01.04.2020 05:16 Úřady autoritářského Turkmenistánu zakázaly používat slovo koronavirus. Nesmí se objevit na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama