Muslimy rozlítil nový zákon. Indii zachvátila vlna násilných protestů

V indické metropoli Dillí, v Bombaji, Haidarábádu, Kalkatě i v dalších velkých indických městech dnes znovu vyšly do ulic tisíce lidí na protest proti kontroverznímu novému zákonu o občanství. Norma umožní získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu.

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Střety demonstrantů s policisty si podle serveru BBC od čtvrtka vyžádaly už šest mrtvých. Indický premiér Naréndra Módí dnes vyzval občany ke klidu.

Návrh zákona o občanství, který je podle kritiků z náboženského hlediska diskriminační a ohrožuje sekulární charakter státu, předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v květnových volbách. Minulý týden normu schválil indický parlament.

V Dillí dnes zaplavily ulice tisíce studentů muslimské univerzity, kteří si stěžovali na policejní brutalitu a zatýkání svých kolegů. Stalo se tak po neklidné noci, během níž policisté vtrhli do univerzitních prostor, zasáhli slzným plynem proti studentům, kteří házeli kamení, a 35 lidí zatkli. Podle zpráv místních médií utrpělo při srážkách zranění 100 lidí. Demonstranti také zapálili nejméně tři autobusy a několik motocyklů.

V Kalkatě ve státě Bangla (Západní Bengálsko) se dnes zapojily desítky tisíc lidí do demonstrace vedené politickou stranou Západobengálský kongres Trinamúl, která státu vládne.

V severoindickém městě Lakhnaú ve státě Uttarpradéš policie uzavřela brány místní univerzity, aby z ní studenti nemohli vyjít a zúčastnit se protestu. Studenti na ně v odvetě házeli kamení.

Svědky zatím největších protestů byl v posledních dnech pohraniční stát Ásám, kde se místní obávají především toho, že v důsledku přijetí nového zákona o občanství zaplaví oblast migranti, připraví je o půdu a pracovní místa a změní místní kulturu a společnost.

Podle bezpečnostních zdrojů policisté od minulého týdne zastřelili při protestech v největším ásámském městě Guváhátí pět demonstrantů. Dalších 1500 lidí bylo zatčeno s obviněním z násilností, žhářství či vandalismu. Až do 22. prosince zůstanou v Ásámu zavřené školy, dál platí zákaz vycházení a blokován je také internet.

Indický premiér Módí se dnes na twitteru snažil obavy lidí rozptýlit. "Ujišťuji své indické spoluobčany, že zákon o občanství nebude mít negativní dopad na žádného občana Indie, ať je jakéhokoli vyznání. Je určen těm, kteří léta čelili pronásledování v zahraničí a nemají kam jinam jít, než do Indie," napsal Módí na twitteru a vyzval přitom k "míru, jednotě a bratrství".

Podle agentury Reuters by na indické občanství měli mít právo na základě nového zákona hinduisté, buddhisté, křesťané a vyznavači dalších náboženství vyjma islámu, kteří do Indie přišli nezákonně ze tří velkých sousedních muslimských zemí - Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle indické vlády totiž nemuslimové čelí v těchto zemích pronásledování.

Indické občanství by tito lidé mohli získat po šesti letech pobytu v Indii, píše BBC. Zákony dosud zakazovaly udělit občanství těm imigrantům, kteří vstoupili do země ilegálně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

27.09.2020 16:22 Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu…

Při neštěstí v čínském dole zemřelo 16 lidí

27.09.2020 12:09 Při neštěstí v uhelném dole blízko několikamilionové metropole Čchung-čchingu na jihozápadě Číny…

KLDR po nečekané omluvě začala pátrat po těle zabitého Jihokorejce

27.09.2020 08:26 Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je…

Naděje na mír je u konce? Analytik popsal, co se děje na Korejském…

27.09.2020 00:01 NÁZOR - Zdálo se, že vztahy mezi dvěma korejskými státy se letos již nemohou zhoršit, uvádí Daniel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama