NÁZOR: Čína a Německo v problémech? Nejlepší karty drží USA, tvrdí politolog

Problémy firmy Evergrande, kterou znal dosud jen málokdo, nyní vyvolávají obavy z nové globální ekonomické krize, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute vysvětluje, že jde o čínského developera s pochybnou vizitkou nejzadluženější realitní společnosti na světě, která má obrovské dluhy ve výši přes 300 miliard dolarů.

Velké ekonomiky v problémech

Momentálně se nejeví jako pravděpodobné, že by problémy firmy otřásly světovou ekonomikou, přiznává Zakaria. Krize podle něj přesto ukazuje velkou křehkost čínského hospodářství, kdy soukromý dluh země dosahuje 260 % ročního HDP, což je zdaleka nejvíc ze všech rozvojových států.

"Zásadní trajektorie čínského růstu zpomaluje," píše politolog. Soudí, že čínský exportem živený model je stále obtížněji udržitelnější, jelikož v zemi rostou mzdy, což ji činí méně konkurenceschopnou ve srovnání s jinými. Zároveň ale neroste dostatečným tempem domácí spotřeba, která by export nahradila, upozorňuje autor komentáře. Očekává také, že útok čínského režimu na technologický sektor zpomalí i růst v této dynamické oblasti.

Za největší problém Číny ale Zakaria považuje demografii - populace stárne, lidé mají méně dětí a porodnost loni poklesla o celou pětinu, navzdory vládním snahám uvolnit politiku jednoho dítěte a pobízet obyvatele k opakovanému rodičovství.

Problémy ale mají i ostatní velké ekonomiky, připouští politolog. Zmiňuje Německo, kde po 16 letech odchází z kancléřského úřadu Angela Merkelová, která byla rozhodným a moudrým lídrem a v době populistických dramat, hněvu, emocí a invektiv představovala "oázu klidu". Ani tak ale nevyřešila některé potíže německé ekonomiky, míní autor komentáře. Poukazuje, že v zemi příliš neprobíhají veřejné investice, což vede k úpadku infrastruktury téměř ve všech oblastech.

Také německý penzijní systém čeká na reformu a hrozí mu značná krize, konstatuje Zakaria. Dodává, že i energetická politika je na podivném rozcestí mezi novým a starým přístupem, když na jednu stranu opouští jádro, ale hned 44 % elektřiny získává z fosilních paliv, což je jedno z nejvyšších čísle v EU.   

"Ze širšího pohledu Německo zaostává v digitálním věku," pokračuje autor komentáře. Podotýká, že vychvalovaná německá výrobní ekonomika stojí na základech druhé průmyslové revoluce, tedy automobilech, chemii a strojírenství, v digitální oblasti se však Německo může chlubit jedinou velkou firmou, SAP, která má navíc padesátiletou historii.

Podobně jako Čína čelí německou pochmurnému demografickému výhledu, míní Zakaria. Vyzdvihuje, že v loňském roce se poprvé za celé desetiletí zmenšil počet obyvatel země.

Nejde přitom o izolovaný příklad a pohled na další velké ekonomiky světa - Japonsko, Británii, Indii - odhaluje podobné strukturální slabiny a křehkost, uvádí politolog. Připomíná, že japonská ekonomika roste "šnečím tempem", indická je pětkrát menší než čínská - ačkoliv před pár desetiletími měla ambice Čínu předběhnout - a britská bude v nejbližších letech platit za brexit, jak ukazuje stávající krize distribuce pohonných hmot.

Comeback Spojených států

Za jednoznačného vítěze posledního desetiletí tak Zakaria označuje Spojené státy, přičemž poukazuje na tvrzení indického investora Ruchira Sharmy, že země prodělala ekonomický "comeback". Americké hospodářství se zotavilo z krize roku 2008, za níž rázně zvřelo dveře, a to i při započítání recese přivozené koronavirovou pandemií, konstatuje autor komentáře. Doplňuje, že při všudypřítomných zmínkách o úpadku by mnoho Američanů zaskočilo, že jejich země ve skutečnosti produkuje stejný podíl světového HDP jako před 40 lety - 25 %.

Americké společnosti dominují světu jako nikdy předtím a 7 z 10 firem s největší tržní hodnotou sídlí ve Spojených státech, nastiňuje politolog. Podotýká, že Amerika představuje lídra ve většině oblastí průmyslu budoucnosti, ať jde o biotechnologie, nanotechnologie či umělou inteligenci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Dolar je dominantní globální reservní měnou jako žádná jiná v historii, když je používán v téměř 90 % mezinárodních transakcí," pokračuje Zakaria. Vyzdvihuje, že Spojené státy mají díky přistěhovalectví nejlepší demografický trend ze všech pěti největších ekonomik světa.

Pociťují to zjevně i běžní Američané a průzkum společnosti Gallup, který zjišťuje podíl "prosperující" populace, letos v létě dospěl k číslu 59 %, což je nejvíce za třináctiletou existenci tohoto průzkumu, uvádí autor komentáře. Doplňuje, že v lednu loňského roku bylo se svým životem spokojeno 90 % Američanů, což je nejvyšší číslo od roku 1979, kdy se míra spokojenosti začala zjišťovat.

Toto se však příliš neodráží ve Washingtonu, jelikož slabinou současných Spojených států je politika, deklaruje politolog. Konstatuje, že navzdory mimořádné strukturální výhodě nedokážou američtí politici bez dramatických vystoupení ani "zaplatit účty" země - nejenže se nemají se k investicím do infrastruktury, které hlásali poslední tři prezidenti a podporuje je drtivá většina obyvatel, ale Kongres v posledních 25 letech ani jednou nechválil standardně rozpočet.

V americké administrativě zůstávají neobsazené stovky klíčových pozic, desítky jmenování blokují senátoři kvůli zcela nesouvisejícím tématům, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že jedna ze dvou hlavních stran, kterou si podmanil demagogický vůdce, se nyní zaobírá hledáním cest k narušení institucionálních pravidel, zákonů a norem garantujících svobodné a spravedlivé volby, což může vyústit v roce 2024 v masivní politickou krizi. "Amerika má v ruce zdaleka nejlepší karty z celého světa. Ale jak ví každý hráč pokeru, pokud hrajete špatně, lze prohrát se vším," uzavírá politolog.  

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika Čína Německo USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy