Pákistán tvrdí, že se na něj chystá zaútočit Indie

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes uvedl, že Indie chystá na jeho zemi "cílené útoky". Pákistánský ministr nepřinesl pro svá tvrzení žádné konkrétní důkazy a odvolal se na zpravodajské zdroje, píše agentura AP.

Pákistán, ilustrační foto

Podle něj by indické útoky mohly ztížit jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckou organizací Tálibán, jejíž delegace se nachází na návštěvě v Pákistánu. Indie slova šéfa pákistánské diplomacie oficiálně nekomentovala.

Bezpečnostní poradce pákistánského premiéra Imrana Chána na twitteru napsal, že "svět musí Indii zabránit, aby destabilizovala region s úmyslem odvést pozornost od svých domácích problémů".

Indie a Pákistán mezi sebou od roku 1947, kdy oba státy vyhlásily nezávislost, svedly tři války. Dvě se týkaly sporné oblasti v Kašmíru, kde stále panuje napětí.

Tento týden přicestovala do Islámábádu delegace afghánského povstaleckého hnutí Tálibán; která se dnes setkala s pákistánským premiérem Chánem. Chán vyjádřil obavu z rostoucí míry násilí v Afghánistánu a vyzval Tálibán a afghánskou vládu k uzavření příměří. Pákistán patří k historickým podporovatelům Tálibánu.

Pákistán také dnes obvinil indické vojáky z útoku na vůz pozorovatelů OSN, kteří hlídkují na sporném území v oblasti Kašmíru. Pákistánské ministerstvo zahraničí zveřejnilo jako důkaz fotografii vozu opatřeného znaky OSN se stopami po střelbě. Dva důstojníci mise OSN, kteří při údajném útoku byli v automobilu, vyvázli bez zranění. Indie střelbu nepotvrdila.

K varovným střelbám mezi indickými a pákistánskými vojáky dochází na hranicích Kašmíru relativně často, uvádí agentura AP. V roce 2003 přitom obě země, které vlastní také jaderné bomby, uzavřely dohodu o klidu zbraní ve sporném regionu. Poslední větší incident se odehrál v polovině listopadu, kdy při střetu mezi indickými a pákistánskými vojáky zahynulo nejméně 15 lidí.

Kašmír, kde většinu obyvatel tvoří muslimové, je rozdělený mezi Pákistán a Indii a po desítky let je zdrojem konfliktů mezi těmito dvěma asijskými zeměmi. Obě mají pod kontrolou pouze část Kašmíru, ale nárokují si ho celý. Kvůli regionu vedly války v letech 1947-1949 a v roce 1965. Podle rezoluce OSN z roku 1948 měli o připojení k Indii či Pákistánu rozhodnout obyvatelé regionu v referendu, které se však nikdy neuskutečnilo. Letos si střety na hranicích vyžádaly už nejméně 40 obětí.

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Nový Zéland zruší opatření po naočkování 90 procent lidí

22.10.2021 09:32 Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní…

Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi může pro Maledivy znamenat…

20.10.2021 20:55 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Peking před blížící se olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:21 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Severní Korea odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

19.10.2021 09:09 Severní Korea dnes odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu,…

Nový Zéland hlásí dosud nejvíc nově nakažených za den

19.10.2021 08:22 Nový Zéland zaznamenal za poslední den 94 nově prokázaných případů koronavirové nákazy, to je…

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

Související:

Právě se děje

reklama