Pákistán tvrdí, že se na něj chystá zaútočit Indie

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes uvedl, že Indie chystá na jeho zemi "cílené útoky". Pákistánský ministr nepřinesl pro svá tvrzení žádné konkrétní důkazy a odvolal se na zpravodajské zdroje, píše agentura AP.

Pákistán, ilustrační foto
doporučujeme

Podle něj by indické útoky mohly ztížit jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckou organizací Tálibán, jejíž delegace se nachází na návštěvě v Pákistánu. Indie slova šéfa pákistánské diplomacie oficiálně nekomentovala.

Bezpečnostní poradce pákistánského premiéra Imrana Chána na twitteru napsal, že "svět musí Indii zabránit, aby destabilizovala region s úmyslem odvést pozornost od svých domácích problémů".

Indie a Pákistán mezi sebou od roku 1947, kdy oba státy vyhlásily nezávislost, svedly tři války. Dvě se týkaly sporné oblasti v Kašmíru, kde stále panuje napětí.

Tento týden přicestovala do Islámábádu delegace afghánského povstaleckého hnutí Tálibán; která se dnes setkala s pákistánským premiérem Chánem. Chán vyjádřil obavu z rostoucí míry násilí v Afghánistánu a vyzval Tálibán a afghánskou vládu k uzavření příměří. Pákistán patří k historickým podporovatelům Tálibánu.

Pákistán také dnes obvinil indické vojáky z útoku na vůz pozorovatelů OSN, kteří hlídkují na sporném území v oblasti Kašmíru. Pákistánské ministerstvo zahraničí zveřejnilo jako důkaz fotografii vozu opatřeného znaky OSN se stopami po střelbě. Dva důstojníci mise OSN, kteří při údajném útoku byli v automobilu, vyvázli bez zranění. Indie střelbu nepotvrdila.

K varovným střelbám mezi indickými a pákistánskými vojáky dochází na hranicích Kašmíru relativně často, uvádí agentura AP. V roce 2003 přitom obě země, které vlastní také jaderné bomby, uzavřely dohodu o klidu zbraní ve sporném regionu. Poslední větší incident se odehrál v polovině listopadu, kdy při střetu mezi indickými a pákistánskými vojáky zahynulo nejméně 15 lidí.

Kašmír, kde většinu obyvatel tvoří muslimové, je rozdělený mezi Pákistán a Indii a po desítky let je zdrojem konfliktů mezi těmito dvěma asijskými zeměmi. Obě mají pod kontrolou pouze část Kašmíru, ale nárokují si ho celý. Kvůli regionu vedly války v letech 1947-1949 a v roce 1965. Podle rezoluce OSN z roku 1948 měli o připojení k Indii či Pákistánu rozhodnout obyvatelé regionu v referendu, které se však nikdy neuskutečnilo. Letos si střety na hranicích vyžádaly už nejméně 40 obětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama