Po porážce přijde triumf? Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen je před volbami favoritkou

Po místních volbách na Tchaj-wanu, v nichž vládnoucí Demokratická pokroková strana (DPP) utrpěla v listopadu 2018 drtivou porážku, předstoupila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se zasmušilou tváří před národ a oznámila svou rezignaci na funkci předsedkyně strany. Nyní bude ale tchajwanská vůdkyně pravděpodobně slavit málo očekávaný triumf.

Před parlamentními a prezidentskými volbami, chystanými na sobotu, vede podle průzkumů veřejného mínění před svým největším soupeřem Chan Kchuo-jüem z opoziční Národní strany (Kuomintang) o více než 20 procentních bodů, píše hongkongský list South China Morning Post.

Demokratická pokroková strana v předloňských místních volbách ztratila poprvé po 20 letech svou tradiční baštu, přístavní město Kao-siung, a musela snést těžkou prohru také ve druhém největším tchajwanském městě Tchaj-čung. Celkově DPP udržela kontrolu pouze nad šesti městy a okresy, zatímco Národní strana jich získala 15. Prezidentčin hlavní sok v blížících se volbách, charismatický řečník Chan Kchuo-jü, se tehdy stal starostou přístavu Kao-siung a byl oslavován jako zachránce opozičního Kuomintangu, který prosazuje přátelské styky s pevninskou Čínou.

Místní volby v roce 2018 byly považovány za test popularity prezidentky Cchaj Jing-wen, která tehdy čelila kritikám kvůli ekonomickým reformám a obavám občanů ze zhoršování vztahů s Pekingem. Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.

"Vzhledem k její slábnoucí popularitě a nepopulárním reformám nikdo nečekal, že Cchaj bude schopna situaci změnit," uvedl politolog Fan Š'-pching z tchajwanské univerzity NTNU. "Do loňského května se předpokládalo, že se budoucím vůdcem země stane Chan Kchuo-jü," dodal Fan a připomněl přitom, že prezidentka Cchaj Jing-wen za svým soupeřem v průzkumech zaostávala až o 30 procentních bodů.

Třiašedesátiletá Cchaj se ale ukázala jako dobrý taktik. Loni v lednu čínský prezident Si Ťin-pching navrhl, aby Čína a Tchaj-wan zahájily rozhovory o sjednocení na základě principu "jedna země, dva systémy", který je v současnosti uplatňován v případě Hongkongu a Macaa. Čína Tchaj-wan, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle, považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen čínský návrh okamžitě odmítla a prohlásila, že Tchaj-wan nemá o model "jedné země, dvou systémů" zájem vzhledem k tomu, jak ničivé důsledky má tento princip pro Hongkong. Letošní volby se pak podle analytiků tchajwanské prezidentce podařilo národu prezentovat jako hlasování o tom, zda bude Tchaj-wan připojen k pevninské Číně.

"Odvedlo to pozornost voličů od nepopulární penzijní reformy a reforem trhu práce," uvedl profesor politologie na Čínské kulturní univerzitě v Tchaj-peji Wang Kchung-i. Podle něj prezidentka ve své kampani využila strachu voličů z čínské nadvlády, v médiích poukázala na dezinformační kampaň řízenou údajně z Pekingu a zdůraznila nutnost změny bezpečnostního zákona, aby se Tchaj-wan dokázal ubránit možným snahám Číny o infiltraci a ovlivňování politického života v zemi. "To vše pomohlo vzbudit dojem, že Cchaj je tou správnou osobností, která uchrání Tchaj-wan před čínským převzetím moci - což by bylo za vlády Chan Kchuo-jüa možné," dodal.

"Poté ještě přišel neúspěšný pokus hongkongské vůdkyně Carrie Lamové prosadit zákon o možném vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu z Hongkongu do pevninské Číny, který zažehl sedmiměsíční protivládní protesty. To byla pro tchajwanskou prezidentku ještě mocnější zbraň, díky níž mohla zdůraznit nebezpečí toho, že v případě jejího volebního neúspěchu Čína převezme kontrolu nad Tchaj-wanem," dodal politolog Wang.

Od loňského června, kdy masové protesty v Hongkongu začaly, mohla tchajwanská prezidentka argumentovat heslem "Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra", aby zdůraznila, že fantazírování o vřelých vztazích s Pekingem nepřipadá v úvahu, protože pevninská Čína by ostrov jednoduše pohltila.

Související

Markéta Pekarová Adamová

S Pekarovou Adamovou pojedou na Tchaj-wan i zástupci desítek firem

Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedla, že zatím nemá odezvu na nabídku jednoho místa pro zástupce týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Místo nabídla také pro zástupce horní parlamentní komory.
Jan Lipavský

Pavel konzultoval hovor s tchajwanskou prezidentkou s Lipavským

Obsah pondělního telefonátu s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen konzultoval zvolený prezident Petr Pavel předem s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Na dnešním briefingu Pavel novinářům řekl, že v žádném případě nepřekročil hranice. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nabídla místo v delegaci pro svoji březnovou cestu na Tchaj-wan i zástupci Pavlova týmu. Zvolený prezident zatím neví, zda to někdo z jeho kanceláře využije.

Více souvisejících

Tchaj-Wan Cchaj Jing-wen Volby Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Aktualizováno včera

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační fotografie.

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií

Světová letecká doprava se loni zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií. Ve srovnání s rokem 2021 vzrostla o 64,4 procenta. V dnes zveřejněné zprávě to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Letecké společnosti přišly v letech 2020 a 2021 o desítky miliard dolarů kvůli omezením zavedeným ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Situace se začala lepšit v roce 2022 s obnovou leteckého cestování, zejména v letních měsících, připomíná agentura Reuters.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů

Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.

včera

průmyslový hliník, ilustrační fotografie

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg

Spojené státy se chystají uvalit clo až 200 procent na ruský hliník. Washington tak plánuje zvýšit tlak na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Rozhodnutí o clech by mělo být oznámeno již tento týden.

včera

včera

Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou

Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy