Pompeo v Římě kritizoval Čínu za zásahy do svobody vyznání

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes během své návštěvy Itálie vyzval Vatikán, aby odsoudil porušování svobody vyznání v Číně. Informovaly o tom agentury. Pompeo se později setkal s šéfem italské diplomacie Luigim Di Maiem, kterého varoval před ekonomickým vlivem Číny.

Mike Pompeo
doporučujeme

"Nikde není náboženská svoboda pod takovým tlakem jako v Číně," prohlásil šéf americké diplomacie na konferenci věnované náboženské svobodě, kterou organizovalo americké velvyslanectví a zúčastnili se jí přední představitelé Vatikánu.

Pompeo během ní zkritizoval Peking kvůli jeho přístupu k menšinovým ujgurským muslimům a prohlásil, že všechny náboženské skupiny v asijské zemi čelí represím. "Čínská komunistická strana týrá všechny náboženské komunity v Číně, protestantské domácí církve, tibetské buddhisty, vyznavače (hnutí) Fa-lun-kung a další. V této vlně represí samozřejmě nebyli ušetřeni ani katolíci," řekl americký ministr zahraničí.

Pompeo podle agentury AP Vatikán rozladil už před svou plánovanou návštěvou Říma, když publikoval v konzervativním náboženském magazínu First Things text, ve kterém zkritizoval plán Vatikánu prodloužit dvouletou smlouvu s Pekingem o jmenování katolických biskupů v Číně.

Vatikánský státní tajemník Pietro Parolin později reagoval, že vatikánskou diplomacii článek překvapil a že by bylo vhodnější, kdyby šéf americké diplomacie obavy vyjádřil na plánovaném soukromém setkání. Jednání ohledně jmenování biskupů s Pekingem Vatikán označil za čistě církevní a nikoliv politickou nebo diplomatickou dohodu. Podle dostupných informací papež v rámci dohody získal právo jmenovat čínské biskupy, Peking si ale v této oblasti ponechal právo veta.

Později se Pompeo setkal s italským ministrem zahraničí Luigim Di Maiem, s nímž mimo jiné řešil vliv Číny v Itálii. Spojené státy naléhají na Řím dlouhodobě, aby neprohluboval vazby s Pekingem a ve stejném duchu se odehrálo i dnešní Pompeovo setkání s Di Maiem.

"S ministrem zahraničí jsme měli dlouhý rozhovor o obavách Spojených států ze snahy čínské komunistické strany využít svou ekonomickou přítomnost v Itálii k vlastním strategickým cílům," uvedl šéf americké diplomacie na společné tiskové konferenci s italským protějškem. Di Maio reagoval prohlášením, že americkému postoji rozumí a Itálie zůstává plně oddaná západním partnerům.

Itálie Washington rozladila loni na jaře, když jako první vlivný západní stát podpořila čínský globální projekt nové Hedvábné stezky, jenž má zlepšit vzájemnou obchodní a ekonomickou spolupráci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama