Singapur bojuje s dezinformacemi. Sporný zákon dopadl na facebook

Americká společnost Facebook dnes sdělila, že na žádost singapurské vlády umístila u jednoho příspěvku na sociální síti facebook poznámku o tom, že obsahuje nepravdivé informace. Společnost to udělal na základě nového singapurského zákona namířeného proti falešným zprávám.

Jde o první podobný předpis, který internetovému gigantovi přikazuje vydávat opravy na žádost vlády. Někteří kritici se obávají, že zákon může ohrožovat svobodu slova občanů, napsala agentura AP.

"Facebook vám podle zákona musí sdělit, že singapurská vláda tvrdí, že tento příspěvek obsahuje nepravdivé informace," píše se v poznámce, která se zobrazila u jednoho příspěvku politického blogu State Times Review. Původní text příspěvku však zůstal nezměněn a poznámka je viditelná jen pro uživatele ze Singapuru.

Singapurská vláda v pátek uvedla, že nařídila Facebooku vydat tuto poznámku u příspěvku z 23. listopadu, v němž šéf blogu Alex Tan obviňoval vládu ze zatčení takzvaného whistleblowera a z manipulování s volbami. Singapur, který se za několik měsíců chystá k parlamentním volbám, označil obvinění za falešná a očerňující. Tana vyzval k úpravě či smazání příspěvku, ten se však rozhodl neuposlechnout. Argumentoval tím, že je australským občanem. Singapurské úřady se proto rozhodly obrátit přímo na Facebook a Tana nyní vyšetřují.

Facebook často z vlastní iniciativy blokuje obsah, který jednotlivé vlády považují za porušení místních zákonů. Jen za letošní červen zasáhl podle své zprávy o transparentnosti v 18.000 případech po celém světě. Singapurský zákon, který se připravoval dva roky a začal platit letos v říjnu, je však prvním, který společnosti nařizuje obsah upravit přímo na žádost vlády.

Asijská internetová koalice, jež sdružuje regionální internetové a technologické firmy, označila předpis za "zatím nejdalekosáhlejší legislativu svého druhu na světě". Některé organizace zaměřené na ochranu občanských práv se obávají, že předpis by mohl být omezením svobody internetu nejen v Singapuru, ale i jinde v jihovýchodní Asii.

"Zákon vstoupil v platnost teprve nedávno a my doufáme, že ujištění (singapurské) vlády, že předpis nebude mít dopad na svobodné vyjadřování, povede k uvážlivému a transparentnímu přístupu k jeho uplatňování," uvedl ve vyjádření Facebook.

Za porušení nového zákona hrozí v Singapuru až desetileté tresty vězení či pokuty do výše milionu singapurských dolarů (téměř 17 milionů korun).

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Facebook singapur sociální sítě internet

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy