Tchajwan odmítl návrat pod správu Pekingu

Tchaj-wanská prezidentka Cchaj Jing-wen odmítla nabídku Pekingu na zavedení principu "jedna země, dva systémy", který platí v Hongkongu. Tento systém podle ní přivedl Hongkong na pokraj chaosu, informovala dnes agentura Reuters. Hongkong se už několik měsíců potýká s demonstracemi, které v poslední době provází násilí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tchaj-Wan
doporučujeme

"Čína stále vyhrožuje, že Tchaj-wan zahrne do modelu jedna země, dva systémy. Její diplomatické útoky a vojenský nátlak představují velkou překážku pro stabilitu regionu," uvedla dnes v proslovu prezidentka. Mezi 23 miliony tchajwanských obyvatel podle ní převládá shoda politickou strategii Pekingu odmítnout.

Princip "jedna země, dva systémy", který platí pro Hongkong a Macao, garantuje určitou autonomii v justici, legislativě a v ekonomickém systému.

Demonstranti v Hongkongu už několik měsíců protestují proti tomu, co považují za plíživé zasahování Pekingu do záležitostí jejich města i přes příslib autonomie. Požadují přitom demokratizaci celého systému. Velkoměstem téměř každý den zmítají násilné střety mezi protestujícími a policií.

Návrat bývalé britské kolonie Hongkongu pod čínskou správu v roce 1997 a zavedení principu dnes prezidentka Tchaj-wanu označila za neúspěch. Zavázala se také bránit svobodu, demokracii a svrchovanost Tchaj-wanu, který v uplynulých týdnech přišel o několik diplomatických spojenců z řad tichomořských států a uznává ho už jen 15 zemí na světě.

Od roku 2016, kdy se prezidentské funkce na Tchaj-wanu ujala Cchaj Jing-wen, Peking usiluje o diplomatickou izolaci tohoto ostrovního státu. Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud řešil kauzu vražedného domina. Žádný ze zabijáků neměl zájem zločin…

22.10.2019 17:38 Soud v Číně po třech letech vynesl rozsudek nad skupinou nájemných vrahů, z nichž žádný neměl zájem…

Babiš je uchvácen intronizací, rád by uvítal japonského císaře v Praze

22.10.2019 16:14 Český premiér Andrej Babiš se dnes v japonské metropoli společně s představiteli dalších více než…

Japonský císař Naruhito byl intronizován, šaty jeho manželky vážily 15 kilo

22.10.2019 11:21 Aktualizováno Nový japonský císař Naruhito (59) byl oficiálně uveden na trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal…

Atol Midway vydal tajemství: Výzkumníci objevili vraky válečných lodí …

22.10.2019 07:46 Výzkumníci nalezli v Tichém oceánu vraky dvou japonských letadlových lodí, které potopili Američané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama