Zahynula Manukura, vzácná samička bílého ptáka kivi

Na Novém Zélandu zahynul vzácný exemplář zcela bílého ptáka kivi. Samička Manukura se stala známou i daleko za hranicemi Nového Zélandu, píší dnes místní média. Jednalo se zřejmě o první exemplář ptáka kivi s bílým opeřením, který přišel na svět v zajetí. Manukura se stala postavou příběhů pro děti a součástí novozélandské kultury.

Samička Manukura
doporučujeme

Pták se vylíhl v roce 2011 a strávil celý svůj život ve středisku na ochranu zvířat Pukaha Mount Bruce. Tam se podařilo odchovat další dva exempláře bílých ptáků kivi. Podle ředitelky centra Emily Courtové se zdravotní stav Manukury zhoršoval již několik týdnů, když samička přestala přijímat potravu a podstoupila několik veterinárních zásahů.

Pták se díky výjimečnému zabarvení peří stal jedním ze symbolů místních kmenů Maorů. "Považovali ji za poklad a náčelníci jí propůjčili maorský titul Manukura, což znamená náčelnického původu," řekla Courtová novozélandské veřejnoprávní stanici RNZ.

Krátce po vylíhnutí museli Manukuře zvěrolékaři odebrat kameny z trávícího ústrojí, které bránily průchodu potravy do střev. Podobně jako jiní opeřenci kiviové polykají kameny, aby jim pomohly při trávení.

Na Novém Zélandu zahynul vzácný bílý pták kivi (2:43) | zdroj: YouTube

Kiviové jsou přibližně 45 centimetrů vysocí noční ptáci, kteří neumějí létat a hnízdí na zemi. Jejich peří je obvykle zbarvené do šedé až tmavě hnědé barvy. Kiviové patří k symbolům Nové Zélandu a výrazem "kiwis" (kiviové) jsou v angličtině označování také obyvatelé tohoto státu.

Před příchodem bílých osadníků nežili na těchto tichomořských ostrovech kromě netopýrů žádní savci, a kivi proto neměli žádné přirozené nepřátele. V současnosti představují největší hrozbu jejich přežití psi, potkani, kočky a hranostajové. Novozélandské úřady odhadují jejich aktuální počet na 68.000 s tím, že jejich populace v posledních letech pomalu klesá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama