Ať se Polsko modlí. Bez nás by wagnerovci zasáhli Varšavu, tvrdí Lukašenko

Samozvaný autoritářský běloruský prezident Alexandr Lukašenko přiznal, že svá slova o bojovnících Wagnerovy skupiny, kteří měli chtít odjet do Polska, nemyslel vážně. Podle něj šlo jen o žert.

"Wagnerovci nás začali stresovat. 'Chceme jít na Západ. Nechte nás,' říkají nám," řekl podle CNN Lukašenko během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Petrohradu. Nyní přiznal, že o záměrech žoldáků, kteří se po neúspěšném povstání v Rusku přestěhovali do Běloruska, aby se vydali "na turné do Rzeszówa", jen vtipkoval.

"Zažertoval jsem, že si wagnerovci šeptali, že jedou na zájezd do Rzeszówa. Proč? Protože výstroj a zbraně z Rzeszówa mířily tam, kde tito wagnerovci bojovali u Bachmutu. Zemřely tam tisíce jejich chlapců. A to jim neodpustí," podle Belta běloruský prezident.

Věří, že by mu polské úřady měly poděkovat za to, že jsme "tyto bojovníky pozvali k nám". Lukašenko neupřesnil, kolik žoldáků je na území Běloruska, ale podle něj má Wagnerova skupina údajně pod kontrolou 30 000 ozbrojenců. "Ať se modlí, abychom je udrželi a zaopatřili. Jinak by bez nás infiltrovali a zasáhli Rzeszów a Varšavu, takže by nastalo peklo. Není proto třeba mě obviňovat, měli by mi poděkovat," říká Lukašenko.

Polsko a Litva přesto zvažují uzavření hranic s Běloruskem. Vedou je k tomu obavy z přítomnosti bojovníků Wagnerovy armády, kterým běloruský prezident Alexandr Lukašenko poskytl azyl v rámci dohody po neúspěšné ozbrojené vzpouře z konce června. V pátek to novinářům serveru Guardian řekl litevský ministr vnitra Arnoldas Abramavičius. „Úvahy jsou reálné. Možnost uzavření hranic existuje,“ uvedl.

Malá pobaltská země opakovaně varuje své západní spojence před možností, že by se tito žoldnéři mohli převlékat za žadatele o azyl. „Mohlo by se jednat o nějaké skupiny uprchlíků, nelegálních migrantů, kteří jsou převáděni s cílem vyvolat nějaké nepokoje,“ přiblížil šéf litevského vnitra.

Předseda polské vládnoucí strany Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński poznamenal, že wagnerovci nejsou v Bělorusku jen „pro zábavu“. „Jsou tam, aby vytvářeli různé druhy krizí, především zaměřené proti Polsku,“ vysvětlil s tím, že Polsko v současné době buduje obranné kapacity, aby „tyto aktivity selhaly.

Problematice wagnerovců v Bělorusku se intenzivně věnuje polská stanice TVP. Ta v úterý zdůraznila, že žoldnéři v sousední zemi nepředstavují hrozbu, dokud nejsou vybaveni těžkými zbraněmi. "Neexistuje žádný náznak, že by militanti Wagnerovy skupiny v Bělorusku vlastnili těžké zbraně nezbytné k zahájení velké ofenzívy proti Ukrajině nebo Polsku," citovala TVP Ústav pro studium války.

Napětí mezi Polskem a Běloruskem vrcholí od doby, kdy ministerstvo obrany rozhodlo o přesunu množství jednotek ze západu na východ země kvůli hrozbě plynoucí ze společného cvičení wagnerovců a běloruské armády nedaleko polských hranic. Ruský lídr Vladimir Putin mezitím Varšavě vyhrožuje, že útok na Bělorusko bude mít dalekosáhlé důsledky.

Související

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

Více souvisejících

Polsko Bělorusko Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy