Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci.
Jméno Donalda Trumpa se stalo globálním symbolem kontroverze, výrazné extravagance a nekompromisní otevřenosti. Svým ostrým jazykem a silnými výroky, které někdy přecházejí až do hrubosti, neváhá tvrdě zasáhnout proti svým oponentům – a přináší to výsledky, což potvrzuje jeho pondělní opětovný nástup do funkce šéfa Bílého domu – jednoho z nejvlivnějších a nejmocnějších postů, jakých lze v lidském životě dosáhnout.
Jak už to bývá zvykem, mnozí lidé se na veřejnosti chovají jinak než v soukromí. Po pondělní inauguraci dostali reportéři příležitost nahlédnout přímo do Oválné pracovny, kde mohli Trumpa pozorovat při práci a klást mu své otázky. A ten je zodpovídal velice ochotně.
Tentokrát už totiž nestál za řečnickým pultíkem a nemusel strhávat davy na svou stranu. Naopak, při podpisu klíčových exekutivních příkazů projevil vstřícnost a rozhodl se být k novinářům otevřený, což bylo nesmírně přínosné a důležité nejen pro Američany, nýbrž lidi na celém světě.
Když se vyjadřoval k přístupu ruského prezidenta Vladimira Putina, nepůsobil rozhněvaně ani se nesnažil upoutat pozornost dramatickými gesty. Naopak klidným a vyrovnaným tónem uvedl, že by Putin měl přijmout dohodu o ukončení války na Ukrajině, a zdůraznil, že odmítáním této dohody „ničí Rusko“.
Záznam živého přenosu z Oválné pracovny je dostupný například na youtubovém účtu Bílého domu nebo prostřednictvím agentury AP.
Jako první podepsal Trump dekret o udělení milosti osobám odsouzeným v souvislosti s útokem na Kapitol z 6. ledna 2021. Po celou dobu si zachoval klidný a soustředěný projev a několikrát se ujistil, zda jde skutečně o „úplnou milost“. „Takže tohle je velká věc,“ pronesl potichu, zatímco milost podepisoval.
Už dříve Trumpův charakter pro EuroZprávy.cz popisoval bezpečnostní expert Lukáš Visingr. „Trump je impulzivní a nevypočitatelný. Jeho základní strategií ‚Make America Great Again‘ se ale opravdu řídí a řídit bude. Není ideolog, je cynický, bezzásadový, ale svým způsobem velice výkonný a efektivní pragmatik,“ popsal.
Dokonce ho označil za poměrně konvenčního republikánského prezidenta. „Když si odmyslíte Trumpovy rétorické a jiné excesy – když se podíváte na jeho činnost za první volební období – on byl daleko, daleko konvenčnější republikánský prezident, než by se mohlo zdá,“ pokračoval Visingr. „Musíte si ale odmyslet jeho rétorické a jiné podivnosti, i když je to těžké. Musíte si odmyslet, že je to egomaniak a excentrik,“ zdůraznil.
K pozorování Trumpovy politiky může platit jednoduchý přístup. „Neberte Trumpa jako hrozbu, nýbrž jako příležitost, to je základní pravidlo. Že se bude snažit válku ukončit, na to se spolehnout dá. Stejně tak na tlak na Evropu, co se týče obrany a bezpečnosti. Nebo, že bude chtít řešit věci ohledně cel,“ vyjmenoval Visingr.
Související

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
komentář , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Lukáš Visingr (analytik) , Vladimír Putin , vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)
Aktuálně se děje
před 35 minutami

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení
před 1 hodinou

Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování
před 2 hodinami

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat
před 2 hodinami

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko
před 3 hodinami

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?
před 3 hodinami

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce
před 4 hodinami

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
před 5 hodinami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 6 hodinami

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 7 hodinami

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 8 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 8 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 9 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 9 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 11 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera
Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.
Zdroj: Libor Novák