PŮVODNÍ ZPRÁVA | Kdyby se Evropa chovala jako Polsko, tak Trump nemá nejmenší problém, míní Visingr pro EZ

Bezpečnostní expert Lukáš Visingr exkluzivně pro EuroZprávy.cz otevřeně promluvil o tom, co zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA znamená pro Rusko, Ukrajinu i samotnou evropskou bezpečnost. „Trumpa neberte jako hrozbu, nýbrž jako příležitost, to je základní pravidlo,“ řekl.

Už dlouho před volbami existovaly debaty o tom, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem je pro Moskvu daleko lepší scénář, než kdyby v Bílém domě seděla Kamala Harrisová. „Pro ně v podstatě nebyla dobrá volby – kdyby byla prezidentkou Harrisová, pokračovala by Bidenova administrativa. Z pohledu Rusů je lepší Trump,“ nastínili Visingr.

Vláda Harrisové by v podstatě znamenala, že bude omezeně podporovat Ukrajinu a „válka by se vlekla dál – jak dlouho, těžko říct“. „Rusko tu válku nemůže vést nekonečně dlouho,“ zdůraznil s tím, že Rusové „preferovali Trumpa, protože viděli alespoň nějakou možnost“.

Moskva tak fakticky riskuje, a to i z toho důvodu, že ji čeká další těžký rok „Taky můžou naprosto splakat nad výdělkem,“ podotkl Visingr. „Standardní argument, že Trump je proruský a obětuje Ukrajinu, je zkratkovitý a zjednodušený,“ pokračoval.

„Víc jak osmdesát procent těch peněz, které se posílají takzvaně na Ukrajinu, ve skutečnosti jde do amerických zbrojovek – tudíž zaměstnávají americké dělníky, a tudíž z většiny Trumpovy voliče,“ přiblížil. Nejenže je možné, že Trump pomoc Ukrajině nesníží – naopak je možné, že poroste. „Je to možné, to nikdo nevíme,“ dodal.

Podle něj je ale reálné, že se Trump pokusí ukončit válku rychle a diplomaticky. „Trump má rád setkání tváří v tvář – hodně sází na personální diplomacii. Je možné, že se bude snažit uspořádat nějaký summit na nejvyšší úrovni – tedy on, Zelenskyj a Putin. Když mu to nevyjde, tak se na někoho naštve.“

A Trump se naštve jednoduše. „Ukrajinci teď tahají za delší konec provazu a opakovaně signalizují, že jsou s Ruskem ochotni jednat. Zatímco Rusové říkají, že jsou ochotni mluvit, ale kladou si pro to absolutně nesmyslné podmínky,“ upřesnil.

Doporučené články

„Dovedu si představit, že Trump řekne: ‚Tak, a teď se začne jednat,‘ a pohrozí Zelenskému, že sníží nebo přeruší pomoc Ukrajině. Zároveň ale pohrozí Putinovi, že může podporu razantně navýšit.

Když tedy Ukrajinci budou s jednáním souhlasit a Rusové odmítnou, budou mít „velký problém“, protože z Trumpova pohledu bude Zelenskyj chtít jednat a Putin naopak bude ten, kdo jednání sabotuje. „Lidi pořád zapomínají, že Trump uvalil nejtvrdší sankce na Rusko a taky Ukrajině jako první dal Javeliny.“

EuroZprávy.cz se následně experta dotázaly na Trumpovy historické vztahy s Ukrajinou. „Trump má historicky mizerné vztahy s každým,“ pousmál se. „Trump je transakcionalista – na vše se bude dívat z pohledu toho, co z toho dostane Amerika,“ doplnil.

Ukrajinský lídr o tomto jeho přístupu dobře ví. „Zelenskyj už si nyní začal umetat cestičku k Trumpovi. To jsou ty jeho argumenty o tom, že se na Ukrajině nacházejí obrovská ložiska vzácných kovů – to je něco, co Amerika potřebuje, protože trh s drahými kovy kontroluje převážně Čína,“ připomněl. Na tuto nabídku by tedy Trump slyšel. „On se nezatěžuje tím, že má s někým dobré nebo špatné vztahy z minulosti,“ podotkl.

„Podívejte se třeba na Kim Čong-una. Nejprve to vypadalo, že proti němu začne jadernou válku, ale o rok později už si spolu dávali hamburgery,“ dodal s tím, že totéž může Trump udělat vůči Rusku. „Ve skutečnosti se může ukázat, že je pro Rusko Trump katastrofa,“ doplnil.

Podle experta je klíčové, kdo bude v týmu nového amerického prezidenta. Zmínil například bývalého silně protiruského ministra zahraničí Mikea Pompea. „Tito lidé na něj budou mít dost silný vliv,“ upřesnil.

Upozornil na prezentaci Trumpa ze strany médií, která o něm mnohdy referují jako o proruském politikovi s láskou k Putinovi a nenávistí k Ukrajině. „Není to celkový obraz a je to zavádějící,“ upozornil.

Trump několikrát uvedl, že chce jednání provést ještě předtím, než nastoupí do úřadu šéfa Bílého domu. Za USA totiž může jednat neoficiálně. „Lidi kolem něj začnou zkoušet něco vyjednávat už teď.“

„Trump je impulzivní a nevypočitatelný. Jeho základní strategií ‚Make America Great Again‘ se ale opravdu řídí a řídit bude. Není ideolog, je cynický, bezzásadový, ale svým způsobem velice výkonný a efektivní pragmatik,“ pokračoval.

Ukrajina mu tak nyní musí „jít na ruku“. Podle Visingra se Trumpovi líbí Zelenského koncept „míru prostřednictvím síly“. „Je to koncept, který republikáni vždycky razili,“ podotkl.

Trumpa na druhou stranu může urazit, že mu Putin nepogratuloval k vítězství, ale „nenechá se omezovat tím, co má s kým za osobní vztahy“. „Je ochotný říct, že se Si Ťin-pchingem má dobrý osobní vztah, ale pokud by napadl Tchaj-wan, tak na Čínu uvalí stoprocentní clo. V jeho mysli se toto nevylučuje. Je schopný oddělit osobní vztahy od politiky a byznysu.“

V praktické rovině může být „nejlepší kamarád“ s Putinem a zároveň proti Moskvě podstoupit jakékoli kroky. „Může mít s Putinem dobrou osobní chemii, nezastaví ho to před tím, aby s ním začal ‚válčit‘, pokud to zájmy Ameriky budou vyžadovat,“ zdůraznil.

Doporučené články

To není případ ruského lídra. „Putin je osobně loajální – když něco slíbí, tak to dodrží. Viděli jsme to u Jelcina. Putin mu slíbil, že nikdo z jeho rodiny nebude souzen. Nikdo z Jelcinova klanu nebyl vyšetřován – i když každý v Rusku věděl, že rozkradli, co mohli,“ přiblížil.

Visingr zdůraznil, že už více amerických prezidentů se snažilo o to, aby Evropa více investovala sama do sebe a starala se o vlastní bezpečnost. „Když si odmyslíte Trumpovy rétorické a jiné excesy – když se podíváte na jeho činnost za první volební období – on byl daleko, daleko konvenčnější republikánský prezident, než by se mohlo zdát,“ upřesnil.

„Musíte si ale odmyslet jeho rétorické a jiné podivnosti, i když je to těžké. Musíte si odmyslet, že je to egomaniak a excentrik,“ zdůraznil. „Kdyby nic jiného, už to, že prosadil Abrahámovské dohody mezi Izraelem a arabskými státy – to byl obrovský, fantastický zahraničněpolitický úspěch. Trestuhodně málo zmiňovaný,“ doplnil Visingr.

K pozorování Trumpovy politiky může platit jednoduchý přístup. „Neberte Trumpa jako hrozbu, nýbrž jako příležitost, to je základní pravidlo. Že se bude snažit válku ukončit, na to se spolehnout dá. Stejně tak na tlak na Evropu, co se týče obrany a bezpečnosti. Nebo, že bude chtít řešit věci ohledně cel,“ vyjmenoval.

„Je velmi pravděpodobné, že podpora Ukrajiny ze strany Evropy by nebyla taková, jaká je, kdyby nezačala investovat do své obrany a bezpečnosti. A to udělala proč? Protože ji k tomu Trump dokopal,“ zmínil.

Navíc mu rozhodně není cizí ani Česká republika. „On opravdu velmi spolehlivě ví, kde je Česká republika a co je zač. To, že naši politici s touto obrovskou výhodou nepracovali, je jejich chyba. Málo prezidentů mělo ke střední Evropě takové vztahy jako Trump. Jeho první žena byla Češka, teď je to Slovinka.“

Jiná středoevropská země má s Trumpem daleko lepší vztahy. „Zdaleka nejvíc s ním pracují Poláci. Když Trump nadává na to, že spousta zemí neinvestuje do obrany a bezpečnosti, zmiňuje někdy Polsko? Samozřejmě, že ne. Z jeho pohledu je naprosto vzorovým členem NATO,“ poznamenal Visingr.

Spolupráce s Polskem tak může zajít ještě mnohem dál. „Mohl by jim dát to, co jim Biden odmítl. Myslím, že kývne na jaderné sdílení … Už rok se mluví o tom, že Polsko a Jižní Korea možná společně vyvíjejí jaderné zbraně,“ nastínil.

Otázkou zůstává, jestli Poláci budou trvat na vytvoření vlastních jaderných zbraní nebo jim bude připadat dostačující sdílení. Financování jaderného programu je totiž daleko dražší.

„Kdyby se celá Evropa chovala jako Polsko, tak Trump nemá nejmenší problém. Když jim Trump řekne, co je potřeba, tak si potom všichni stěžují na Trumpa. Trump vše dává najevo hodně excentrickým způsobem, ale co vím, tak přístup Evropanů vytáčí všechny americké prezidenty už řadu let,“ uzavřel bezpečnostní expert.

Související

Donald Trump Komentář

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

Více souvisejících

Lukáš Visingr (analytik) prezidentské volby USA 2024

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 4 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 5 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 7 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní

Více než stovka katolických kardinálů se už 7. května sejde v Sixtinské kapli ve Vatikánu, aby zahájili konkláve – přísně střežený proces volby nového papeže po smrti papeže Františka. Termín byl oficiálně stanoven během pondělní generální kongregace, jíž se účastnilo přibližně 180 kardinálů, z nichž více než sto má právo volit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy