Boj začal dříve, než byly sečteny hlasy. CNN popsala, co se dělo, když Trump zjistil, že vyhrál volby

Téměř okamžitě poté, co bylo zřejmé, že Donald Trump je na cestě k opětovnému zvolení, začaly se v úterý večer ozývat telefony v jeho blízkém okolí a na několika stolech v sále Mar-a-Lago v Palm Beach se začalo diskutovat o tom, kdo by mohl obsadit klíčová místa v jeho druhém volebním období.

Tyto tiché debaty se rychle proměnily v napjatý boj, který se nyní odehrává přímo na terase Trumpova klubu Mar-a-Lago. Ve středu večer byl téměř každý stůl obsazen, přičemž probíhaly zákulisní manévry o to, kdo sedí kde a jak blízko k Trumpovu oblíbenému stolu za sametovým lanem, jak sdělily CNN dva zdroje.

Pozorovatelé zahlédli Roberta F. Kennedyho Jr., Donalda Trumpa Jr., Tulsi Gabbardovou, Toma Barracka a předsedy Trumpova přechodového týmu, Howarda Lutnicka a Lindu McMahonovou, jak se pohybují kolem klubu. Trump strávil část dne projednáváním seznamu jmen, který před volbami sestavil Lutnick, přestože někteří spekulují, zda se Trump bude řídit výhradně jeho doporučeními.

Uchazeči o vedoucí pozice již začali telefonovat s cílem uzavřít aliance s dalšími zájemci o místo v nové administrativě. Několik z nich dokonce přiletělo na Floridu, aby získali osobní schůzky s Trumpem, který má o klíčových rozhodnutích rozhodnout v nejbližších dnech.

Jak Trump zužuje svůj výběr, již několik možností vyřadil, uvedli lidé obeznámení s tímto chaotickým, ale energickým procesem.

Republikánská poslankyně Elise Stefaniková z New Yorku, která zastává pozici předsedkyně konference Republikánů v Kongresu, je zvažována jako možná velvyslankyně USA při OSN.

Jeden z největších bojů, který vyvstal – o pozici vedoucího kanceláře Bílého domu – již byl vyřešen.

Trump ve čtvrtek oznámil, že do této role jmenoval svou volební manažerku Susie Wilesovou, kterou označil za první ženu na této pozici. Wilesová je široce uznávána za vedení Trumpovy nejdisciplinovanější kampaně.

Před rozhodnutím však soupeřily dvě jména: Wilesová a Brooke Rollinsová, která sloužila během Trumpova prvního období a nyní vede Americký institut pro politiku První Amerika. Rollinsová nakonec odstoupila z boje o tuto pozici, když bylo jasné, že by to znamenalo vážný mocenský střet s Wilesovou. Rollinsová by však stále mohla získat určitou pozici v Trumpově administrativě.

Trumpovi bylo doporučeno, aby se o obsazení této klíčové role rozhodl rychleji než v roce 2016, kdy během chaotického přechodného období čekal až do následující neděle, aby jmenoval Reince Priebuse. Mít vedoucího kanceláře již v tuto chvíli by znamenalo vytvoření centra moci, na které by se lidé mohli obrátit místo přímého kontaktu s Trumpem.

Nicméně podle jednoho ze zdrojů to byl právě Trump, kdo v posledních dnech volal lidem, které by rád viděl na klíčových pozicích.

Trump během posledních měsíců občas zmínil některá jména jako možné kandidáty do své administrativy, ale nevěnoval této otázce hlubší pozornost. Podle jeho blízkých spolupracovníků bývalý prezident považuje za nešťastné probírat obsazení administrativy před volbami a proto o tom odmítal mluvit podrobněji.

Při sestavování svého týmu se Trump chce odměnit těm, kteří při něm stáli během posledních dvou let, a v soukromí dal jasně najevo, že má v úmyslu podpořit i ty, kteří ho podporovali – i kdyby jejich názory nutně neodpovídaly těm jeho.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 3 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 5 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy