Boj začal dříve, než byly sečteny hlasy. CNN popsala, co se dělo, když Trump zjistil, že vyhrál volby

Téměř okamžitě poté, co bylo zřejmé, že Donald Trump je na cestě k opětovnému zvolení, začaly se v úterý večer ozývat telefony v jeho blízkém okolí a na několika stolech v sále Mar-a-Lago v Palm Beach se začalo diskutovat o tom, kdo by mohl obsadit klíčová místa v jeho druhém volebním období.

Tyto tiché debaty se rychle proměnily v napjatý boj, který se nyní odehrává přímo na terase Trumpova klubu Mar-a-Lago. Ve středu večer byl téměř každý stůl obsazen, přičemž probíhaly zákulisní manévry o to, kdo sedí kde a jak blízko k Trumpovu oblíbenému stolu za sametovým lanem, jak sdělily CNN dva zdroje.

Pozorovatelé zahlédli Roberta F. Kennedyho Jr., Donalda Trumpa Jr., Tulsi Gabbardovou, Toma Barracka a předsedy Trumpova přechodového týmu, Howarda Lutnicka a Lindu McMahonovou, jak se pohybují kolem klubu. Trump strávil část dne projednáváním seznamu jmen, který před volbami sestavil Lutnick, přestože někteří spekulují, zda se Trump bude řídit výhradně jeho doporučeními.

Uchazeči o vedoucí pozice již začali telefonovat s cílem uzavřít aliance s dalšími zájemci o místo v nové administrativě. Několik z nich dokonce přiletělo na Floridu, aby získali osobní schůzky s Trumpem, který má o klíčových rozhodnutích rozhodnout v nejbližších dnech.

Jak Trump zužuje svůj výběr, již několik možností vyřadil, uvedli lidé obeznámení s tímto chaotickým, ale energickým procesem.

Republikánská poslankyně Elise Stefaniková z New Yorku, která zastává pozici předsedkyně konference Republikánů v Kongresu, je zvažována jako možná velvyslankyně USA při OSN.

Jeden z největších bojů, který vyvstal – o pozici vedoucího kanceláře Bílého domu – již byl vyřešen.

Trump ve čtvrtek oznámil, že do této role jmenoval svou volební manažerku Susie Wilesovou, kterou označil za první ženu na této pozici. Wilesová je široce uznávána za vedení Trumpovy nejdisciplinovanější kampaně.

Před rozhodnutím však soupeřily dvě jména: Wilesová a Brooke Rollinsová, která sloužila během Trumpova prvního období a nyní vede Americký institut pro politiku První Amerika. Rollinsová nakonec odstoupila z boje o tuto pozici, když bylo jasné, že by to znamenalo vážný mocenský střet s Wilesovou. Rollinsová by však stále mohla získat určitou pozici v Trumpově administrativě.

Trumpovi bylo doporučeno, aby se o obsazení této klíčové role rozhodl rychleji než v roce 2016, kdy během chaotického přechodného období čekal až do následující neděle, aby jmenoval Reince Priebuse. Mít vedoucího kanceláře již v tuto chvíli by znamenalo vytvoření centra moci, na které by se lidé mohli obrátit místo přímého kontaktu s Trumpem.

Nicméně podle jednoho ze zdrojů to byl právě Trump, kdo v posledních dnech volal lidem, které by rád viděl na klíčových pozicích.

Trump během posledních měsíců občas zmínil některá jména jako možné kandidáty do své administrativy, ale nevěnoval této otázce hlubší pozornost. Podle jeho blízkých spolupracovníků bývalý prezident považuje za nešťastné probírat obsazení administrativy před volbami a proto o tom odmítal mluvit podrobněji.

Při sestavování svého týmu se Trump chce odměnit těm, kteří při něm stáli během posledních dvou let, a v soukromí dal jasně najevo, že má v úmyslu podpořit i ty, kteří ho podporovali – i kdyby jejich názory nutně neodpovídaly těm jeho.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump

Aktuálně se děje

před 23 minutami

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

před 1 hodinou

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

před 4 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

před 6 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

před 8 hodinami

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame

Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.  

před 13 hodinami

včera

včera

Pražské zastupitelstvo

Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci

Pražským magistrátem otřásá kauza ohledně velmi štědrých odměn pro jednu konkrétní osobu. Někdejší asistentka ředitele úřadu Martina Kubelky loni dostala navíc k platu přes 850 tisíc korun, suverénně nejvíc z lidí na této pozici. Upozornil na to Radiožurnál. Kubelka se k celé věci odmítl vyjádřit. 

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče.

Počasí do konce týdne. Sněžit může nejen na horách, uvedli meteorologové

První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce. 

včera

Edvard Beneš měl velkou oporu. První dáma Hana zemřela před 50 lety

Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné asistentky hlavy státu, vzdělané i elegantní ženy. Ačkoliv se zrovna nepodobala tehdejším manekýnkám, platila i za módní vzor.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy