ROZHOVOR | Expert pro EZ vysvětlil, proč Rusku vítězství Trumpa vyhovuje

Co vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách bude znamenat pro americkou zahraniční politiku vysvětlil v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity. „V zahraniční politice se zaměří hlavně na Čínu, protože čistě pragmaticky z podpory Ukrajině neplyne přínos pro jeho voliče, který by mohl dobře prezentovat,“ popsal.

Mohou mít spojenci z NATO a Evropské unie obavy, že zvolení pana Trumpa způsobí zpřetrhání spojeneckých pout?

Já si myslím, že přímo zpřetrhání je určitě příliš silný výraz. Je tady riziko menší angažovanosti Spojených států v Evropě a na Ukrajině. Vystupování USA z NATO je legislativně minimálně ztíženo ze strany Spojených států a asi bych s tím nepočítal. Ale určitě menší angažovanost Spojených států v Evropě a větší nepředvídatelnost, to se asi dá čekat.

Ohledně konfliktu na Ukrajině. Jak Moskva podle vás vnímá zvolení pana Trumpa? Často se mluvilo o tom, že ho preferuje, ale nejsem si jistý, zda se ho spíš nebojí.

Když se na to podíváme pragmaticky, zvolení Donalda Trumpa znamená mnohem horší komunikaci a koordinaci v táboře západních zemí, riziko mnohem větších rozepří a nesoulad. Touto optikou je Trump rozhodně preferovanější variantou jakožto prezident než Kamala Harisová.

Když uvidí, co Rusové v Americe reálně dělají, nedojde mu, že bude muset jít tvrdě po Rusku?

Co myslíte, co Rusové Americe dělají?

Myslím to hlavně tak, že on teď nemá přístup k informacím, nemá takový přehled. Mluvím třeba o zpravodajských informací, nezná okolnosti ruské angažovanosti v USA.

Je to možné, nicméně já se na to spíše dívám tak, že cílem Trumpovské administrativy bude snaha o omezení angažovanosti Spojených států v zahraničí a soustředit se na domácí problémy, protože tam on generuje podporu pro Republikánskou stranu i pro sebe.

V zahraniční politice se zaměří hlavně na Čínu, protože čistě pragmaticky z podpory Ukrajině neplyne přínos pro jeho voliče, který by mohl dobře prezentovat. U Číny může hrát tu kartu, že chrání domácí producenty před čínským dovozem a tak dále. To je jeho slib o zvýšení cel a podobně.

Nevidím moc důvod, proč by měl výrazně otočit – a zase se vrátím k tomu, co jsem říkal. Trump znamená mnohem větší nesoulad mezi spojenci v rámci NATO. A to rozhodně pro Rusko je ta preferovaná varianta.

Když už jste zmínil ten protekcionismus – dá se předpokládat, že se Amerika za Trumpa uzavře sama do sebe?

Ve voličské základně je patrné jakési vyčerpání z americké angažovanosti v zahraničí. Ve volebních kampaních je to vidět. Témata byla především o ekonomice, migraci, v některých oblastech zejména ženská práva, respektive potraty. Ukrajina tam byla až jako téma číslo tři a zejména v souvislosti s tím, co to Ameriku údajně stojí.

Takže by paní Harrisová šla – ne stejnou, ale podobnou cestou?

To si nemyslím. Rozhodně by akcentovala domácí témata, to se asi dá čekat. Ale co se týče podpory Ukrajiny, myslím si, že by byla mnohem vstřícnější a mnohem konstruktivnější ve vztahu ke spojencům.

Protože součástí těchto voleb byly i ty kongresové, tak otázkou je, jak by byla ta materiální pomoc realizovatelná. Už teď jsme viděli, že Kongres brzdil vojenskou pomoc Ukrajině. To je zase druhá věc – prezident si nemůže dělat unilaterální kroky. Spousta věcí musí jít přes Kongres. Takže problematiku prezidentských voleb není možné vnímat jen ohledně osoby prezidenta.

Pokud se nepletu, tak Kongres – jak Senát, tak Sněmovna reprezentantů – tak to budou republikáni.

Vypadá to, že se ten poměr v Senátu minimálně obrátí ve prospěch republikánů. Takže Trump bude mít pravděpodobně volnější ruce v prosazování programu.

Ohledně Blízkého východu. Je docela zřejmé, že Trump bude pokračovat v podpoře Izraele. Když ale končil svůj minulý mandát, byl údajně velmi ochotný jít do války s Íránem. Zajímalo by mě tedy, jestli půjde podobně tvrdou cestou vůči Íránu – nebo jestli bude ochotný vyjednávat?

V obecných rysech se dá říct, že je tam překvapivý soulad v zahraniční politici u obou kandidátů. Oba se shodli na tom, že Čína je největší zahraničněpolitická výzva. Oba kandidáti se shodují na podpoře Izraele. Oba se shodovali na tom, že Írán je v regionu Blízkého východu protivníkem.

V čem se liší je možná provedení a nástroje zahraniční politiky. Zdá se, že Trump je více konfrontační a asi bych nesázel přímo na konflikt s Íránem, ale asi se dá počítat s nějakými tvrdými akcemi – koneckonců viděli jsme zabití Kásima Sulejmáního během jeho administrativy. Konflikt zcela jistě není v zájmu Trumpa a není to v souladu s tím, co dlouhodobě slibuje.

To vychází i z kruhů, které ho obklopují – tedy republikánské konzervativní kruhy.

Když se oba kandidáti shodli na té Číně, když tedy Trump není úplně oddaný spojenectvím, jak bude prosazovat vliv vůči Číně, když nebude mít tak dobré vztahy s Japonskem a Jižní Koreou, které potřebuje?

Předtím jsem měl na mysli hlavně transatlantickou vazbu, kde je bezpečnostní spojenectví v rámci NATO, kde Spojené státy jsou naprosto klíčové. A i jejich podpora Ukrajině je naprosto klíčová, co se týká zbrojního vybavení.

Japonsko a Jižní Korea, tam nevidím nějaké výrazné ohrožení situace. Ani to není zmiňováno. U Číny nejčastěji Donald Trump mluvil o jejím obchodním zadržení, o celních bariérách pro čínský dovoz. Což je namířeno na domácí voliče, producenty v automobilovém průmyslu a tak dále. On říká: ‚Celními bariérami já ochráním domácí průmysl a z ty peníze, které to bude generovat, použiju doma.‘

Pan Trump také zmínil, že by nepomohl Tchaj-wanu, kdyby se Čína rozhodla pro invazi. Nejde v tomto trochu sám proti sobě? Bezpečnost Tchaj-wanu je pro americký vliv v oblasti klíčová.

Jedna věc je, co říkal během kampaně. Druhá věc je, jak ta politika reálně vypadá. Těžko se to předvídá. V prvním volebním období byl obklopen množstvím lidí, kteří vycházeli z toho washingtonského establishmentu a ve spoustě věcí ho usměrňovali, protože on nebyl na prezidentství až tak personálně připraven.

To není aktuální situace. Kruhy kolem něj se už stabilizovaly. Je otázka, jak moc se odkloní od prvního prezidenství.

Co se týče Tchaj-wanu, tam se přiznám, že trochu tápu, protože – jak říkáte – je to dlouhodobá pozice vyhraňování vůči Číně a nejde o Trumpův výmysl. To je tady už od Baracka Obamy. Proti tomu je ale zároveň jeho politika ochrany domácích zájmů a nezapojování se v zahraničí. Takže toto je věc, kterou zatím nemám úplně přečtenou.

Zmínil jste, co říkal během kampaně. Dá se předpokládat, že to, co říkal, bylo z velké části „na efekt“, aby získal voliče a aby se dostal do Bílého domu – a potom už prostě nějak bude?

Velká část toho určitě byla na efekt. Přesně, jak říkáte – bylo to o mobilizaci. Ve chvíli, kdy je země rozdělená na dva podobné tábory, bylo klíčové mobilizovat určitou část lidí, kteří by k volbám normálně ani nešli. Něčím je vypudíte dojít k volbám a překlopit většinu na svou stranu.

O tom vypovídají témata, která zvedal a jak o nich mluvil. Hodně to vyhrotíme, a tím pádem se lidi vypudí a půjdou k volbám. Že potom ty hrany nejsou tak ostré, to je jasné. Prezident samozřejmě nevládne sám, vše se schvaluje formou zákonů v Kongresu.

Určitě to bude jemnější, než jak vše říkal. Určitě to ale ukazuje na směr, kterým se chce dát. Jestliže říká, že chce ukončit válku na Ukrajině a je to něco, na co Amerika doplácí – dá se čekat menší podpora Ukrajiny. Jestliže říká, že na čínské a evropské výrobce uvalí obrovská cla na dovoz, aby se všichni přesunuli do Ameriky, asi se nedá čekat, že by na evropské dovozy uvalil stoprocentní nebo padesátiprocentní cla.

Bude ale určitě podporovat nějaký průmysl, aby se přesunul do Spojených států a bude určitě více dbát na protekcionistická opatření. Ať už tarifní nebo netarifní. Určitě to nebude tak přepálené, jako na některých mítincích říkal. Jak to potom bude vypadat, to už je druhá věc. Ale tímto směrem se chce vydat – a myslím si, že se jím určitě vydá.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump rozhovor USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

12. dubna 2025 21:59

12. dubna 2025 21:06

12. dubna 2025 20:00

12. dubna 2025 19:17

12. dubna 2025 18:35

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

12. dubna 2025 17:20

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy