Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo širokou diskusi o tom, jakým směrem se Spojené státy budou ubírat na nejbližší čtyři roky. Při této příležitosti EuroZprávy.cz oslovily Mariána Buššu, politologa z univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, aby nám přiblížil, jak by mohla vypadat Trumpova repríza v Bílém domě. V rozhovoru jsme se zaměřili na budoucí směřování americké zahraniční politiky vůči Číně a Izraeli, vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, ale také na to, jak Trumpův návrat ovlivní populistické trendy a politické dění ve střední Evropě.
Prezidentské volby v Spojených státech vyhrál Donald Trump s poměrně výrazným náskokem oproti jeho demokratické protikandidátce Kamale Harrisové. Překvapil vás tento výsledek?
Samotné vítězství Donalda Trumpa ne. Průzkumy předpovídaly, že má celkem slušné šance na vítězství a na základě předchozích voleb se dalo počítat s tím, že dopadne ještě lépe, než naznačovaly agentury. Překvapil mě ale rozsah jeho úspěchu a rychlost jeho výhry. Čekal jsem těsnější souboj z hlediska zisku jednotlivých států. Kamale Harrisové a demokratům tyto volby prostě nevyšly.
První volební období Trumpa bylo poznačené událostmi, jako bylo zpochybňování výsledků předchozích prezidentských voleb nebo útok na Kapitol. Myslíte si, že jeho znovuzvolení lze považovat za jednu z největších zkoušek odolnosti americké demokracie?
Obávám se, že minimálně v posledních desetiletích je těžké najít podobně velkou zkoušku americké demokracie, jako bylo první vládnutí Donalda Trumpa, a zejména jeho závěr, kdy nepřijal výsledek voleb. To je něco, co je těžko představitelné i zde ve střední Evropě, ale sledovali jsme to v USA, zemi s dlouhou se silnou demokratickou tradicí. O Trumpově druhém funkčním období zatím moc nevíme, ale nic nenasvědčuje nějaké zásadní politické změně. Na druhou stranu už objektivně nebude moci vládnou déle než čtyři roky, takže doufejme, že se alespoň problémy s předáním moci již nebudou opakovat.
Trump před volbami naznačil možné přehodnocení závazků Spojených států vůči členským zemím NATO, pokud nezvýší své výdaje na obranu. Co podle vás znamená Trumpův návrat do funkce pro bezpečnost Evropy a budoucí směřování Severoatlantické aliance?
Na jedné straně je třeba pochopit požadavek Ameriky, aby Evropa nesla svůj podíl zodpovědnosti za společnou bezpečnost. Trump začal už během prvního funkčního období tvrdě tlačit na spojence, aby dodržovali své slibované výdaje na obranu, což dlouhodobě zanedbávali. Po spuštění ruské plnoformátové invaze na Ukrajinu se naplno ukázala jejich odkázanost na Spojené státy. No, právě Trumpovo zpochybňovaní NATO zároveň otvíralo dveře této ruské rozpínavosti. Je tedy patrné, že takové chování se Americe nevyplatí. Poměrně bohaté státy Evropy se budou muset zapojit do placení účtů za vlastní bezpečnost. Je těžké odhadnout, zda to bude pro Trumpa dostačující. Každopádně by pro něj bylo racionální stavět na existujících strukturách, protože ty již odrážejí americké zájmy.
Jak Trumpovo vítězství ovlivní dynamiku vztahů mezi Spojenými státy a Evropskou unií? Vzhledem k Trumpově protekcionistické obchodní politice existuje riziko rozpoutání obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií?
Nejsem ekonom, takže zde se mi těžce odpovídá. Jeho sliby o rozsáhlém zavádění cel by však skutečně mohly mít takové důsledky. Zda je ale skutečně přetaví do reality zůstává otázkou, protože i jeho ekonomičtí poradci ho určitě upozorní na mnohá rizika, který by protekcionismus pro svět i samotnou Ameriku měl. Určitě však bude pro Evropskou unii v mnoha ohledech problematičtějším partnerem než jeho předchůdci. Navíc samotná Unie už není v takové kondici jako za jeho první administrativy. Totéž platí i o členských státech. Německo má ekonomické i politické problémy a už ho nevede Angela Merkelová. A takové Spojené království už není ani členem.
Trump se dostal do popředí i díky kritice namířené vůči tradičním politikům a zpochybňováním jejich odborných kompetencí. Na obdobné rétorice vyrostlo i hnutí ANO Andreje Babiše, které dlouhodobě vede v průzkumech preferencí. Může Trumpovo vítězství posílit trend „technokratického populismu“ v Evropě?
Jeho znovuzvolení je vzpruhou pro populisty, ale také pro krajně pravicové politiky v Evropě a ve světě. Představme si, že by Trump ve volbách prohrál. Hned by se objevily optimistické interpretace, že tento styl politiky je na ústupu. Za těchto okolností to však vůbec nelze říct. Je to rána pro mainstreamovou politiku. Netroufám si říct, jak silné místo má v jeho politice právě zpochybňování odborných kompetencí politického establishmentu. Do určité míry se totiž každý úspěšný populista sám nutně stává součástí establishmentu a potom musí svou rétoriku tomuto postavení trochu přizpůsobit.
Trump během kampaně prohlásil, že by dokázal ukončit válku na Ukrajině. Vnímáte jeho slova jen jako součást předvolební rétoriky, nebo si myslíte, že by reálně mohlo dojít k vyřešení konfliktu? Můžeme očekávat posun v americko-ruských vztazích?
Navzdory tomu, co často zaznívá z Moskvy, Spojené státy v této válce nebojují, takže jejich prezident bude těžko v pozici toho, kdo jí může ukončit. Jediný, kdo ji může rychle ukončit, je ruský prezident Vladimir Putin tím, že se stáhne z Ukrajiny. Silácká prohlášení o vyřešení konfliktu do 24 hodin tedy vnímám jako součást kampaně. Ukrajina je však ve své obraně do značné míry závislá na pomoci USA. I odměřená reakce Kremlu na Trumpovo vítězství ukazuje, že řešení zatím na obzoru není. To, co by mělo USA i nás zajímat více než rychlé řešení, je dobré a dlouhodobé řešení. Rychlé řešení by zřejmě bylo možné pouze za cenu dotlačení napadené Ukrajiny k ústupkům. To by sice byl posun v americko-ruských vztazích, ale v neprospěch napadené Ukrajiny, v neprospěch Západu i Ameriky. Takové jednání by jen těžko vzbudilo respekt Ruska.
Premiéři Robert Fico a Viktor Orbán jsou častými kritiky Západu a mají tendenci prezentovat odlišné postoje, například k formě pomoci Ukrajině. Mohlo by Trumpovo vítězství paradoxně posílit vztahy Spojených států se Slovenskem a Maďarskem?
Zatím byla vyjádření Roberta Fica a Viktora Orbána poměrně odlišná. Od maďarského premiéra přišla nadšená reakce vyzdvihující význam návratu jeho politického spojence do Bílého domu. Slovenský premiér pouze suše konstatoval, že se jedná o vnitřní záležitost Spojených států, ale že by měla být vnímaná jako porážka liberalismu a progresivismu. Ficův postoj je tedy mnohem opatrnější, možná i s ohledem na Trumpovu nevyzpytatelnost a nejisté budoucí vztahy mezi Trumpem a Putinem. Pokud se však ukáže, že Orbán má se svou politikou úspěch, může se rychle přidat. Rád mluví o politice na všechny čtyři světové strany a mnoho jiných přátelských vlád se směrem na západ nenachází.
V čem se bude lišit Trumpovo předcházející období od toho následujícího? Jakým směrem se podle vás bude ubírat americká zahraniční politika?
Ve druhém funkčním období prezidenti již nemusí hledět na znovuzvolení, takže mohou vládnout více podle své chuti. To však bylo pro Trumpa charakteristické již v jeho prvním funkčním období. S Trumpem je spousta věcí prostě naopak. Málokdy se stává, aby prezident vstupoval do druhého funkčního období s přestávkou. To taktéž způsobilo, že do druhého funkčního období vstupuje s mimořádně silnými kartami. Na své straně má většinu Senátu, pravděpodobně získá i většinu v Sněmovně reprezentantů a přátelsky je mu nakloněn Nejvyšší soud, protože do něj sám vybral značnou část soudců. To je skutečně vzácná kombinace velké moci a svobody jednání. Přesto se i svět, v němž bude sloužit, od roku 2017 přizpůsobil jeho představám. Americká zahraniční politika bude zřejmě pokračovat v odklonu od Evropy k Asii. Lze očekávat zápas s Čínu, v němž Trump může spatřit šanci úspěšně se zapsat do historie. Velká je i šance na silnou podporu Izraele, jak jsme to viděli naposledy, tentokrát však v kontextu probíhajícího vojenského konfliktu na Blízkém východě.
19. prosince 2024 15:10
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Související
Musk na Trumpovi nešetřil. Novináři zjistili výši investice, která mu získala velký vliv
Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor
prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump , rozhovor , Marián Bušša
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák