Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.

V Kanadě se vyskytuje množství nerostů používaných při výrobě baterií a elektromobilů, globálnímu trhu ale v současné době dominuje Čína.

"Domnívám se, že máme neuvěřitelnou příležitost spolupracovat tak, aby Kanada a Spojené státy mohly tady v Severní Americe získávat vše potřebné pro spolehlivé a fungující dodavatelské řetězce," uvedl Biden ve svém projevu v kanadském parlamentu v Ottawě. "Naše sdílená prosperita je hluboce spojena s naší sdílenou bezpečností," dodal. Jak americký prezident řekl, jako členské země NATO budou oba dva státy "bránit každý centimetr území NATO".

Kanadský premiér dodal, že obě země stojí společně za Ukrajinou. "Náš způsob života čelí ve stejnou dobu mnoha hrozbám," řekl Trudeau. Jak dokonce třikrát během své řeči zopakoval, "Bezpečnostní politika, klimatická politika a hospodářská politika spolu úzce souvisí".

Biden, který Kanadu navštívil jako prezident poprvé, uvedl, že mají Spojené státy štěstí, když mají za svého souseda právě Kanadu. Jak dodal, obě země nyní zápasí s rychle se měnící globální ekonomikou, klimatickými změnami, válkou v Evropě, ale i dalšími záležitostmi.

Ještě před projevem v parlamentu si měli oba vůdci možnost promluvit v soukromí jen za doprovodu několika svých spolupracovníků, uvedla agentura AP. Kromě Ukrajiny a výdajů za obranu spolu Biden a Trudeau debatovali rovněž o "sdílených obavách z agresivity Číny" a o násilí a politické nestabilitě na Haiti.

Již dříve se dostaly na veřejnost i informace, že se obě země spolu rovněž dohodly na způsobu vracení žadatelů o azyl, kteří překročí společnou hranici. Dosud platilo, že každá ze zemí, které mají téměř 8900 kilometrů dlouhou společnou hranici, může žadatele o azyl, kteří hranici překročí, vrátil zpět. Výjimkou ale byly neoficiální hraniční přechody. Nově budou úřady moci vrátit migranty i v případě, že hranici přejdou jedním z takovýchto neformálních přechodů.

Součástí dohody je i to, že Kanada vytvoří nový uprchlický program pro 15.000 migrantů, kteří utíkají před pronásledováním a násilím v Jižní a Střední Americe. Podle agentury Reuters vstoupí dohoda v platnost dnes o půlnoci místního času.

Související

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

Více souvisejících

Joe Biden Justin Trudeau USA (Spojené státy americké) Kanada

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

včera

včera

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy