Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.

V Kanadě se vyskytuje množství nerostů používaných při výrobě baterií a elektromobilů, globálnímu trhu ale v současné době dominuje Čína.

"Domnívám se, že máme neuvěřitelnou příležitost spolupracovat tak, aby Kanada a Spojené státy mohly tady v Severní Americe získávat vše potřebné pro spolehlivé a fungující dodavatelské řetězce," uvedl Biden ve svém projevu v kanadském parlamentu v Ottawě. "Naše sdílená prosperita je hluboce spojena s naší sdílenou bezpečností," dodal. Jak americký prezident řekl, jako členské země NATO budou oba dva státy "bránit každý centimetr území NATO".

Kanadský premiér dodal, že obě země stojí společně za Ukrajinou. "Náš způsob života čelí ve stejnou dobu mnoha hrozbám," řekl Trudeau. Jak dokonce třikrát během své řeči zopakoval, "Bezpečnostní politika, klimatická politika a hospodářská politika spolu úzce souvisí".

Biden, který Kanadu navštívil jako prezident poprvé, uvedl, že mají Spojené státy štěstí, když mají za svého souseda právě Kanadu. Jak dodal, obě země nyní zápasí s rychle se měnící globální ekonomikou, klimatickými změnami, válkou v Evropě, ale i dalšími záležitostmi.

Ještě před projevem v parlamentu si měli oba vůdci možnost promluvit v soukromí jen za doprovodu několika svých spolupracovníků, uvedla agentura AP. Kromě Ukrajiny a výdajů za obranu spolu Biden a Trudeau debatovali rovněž o "sdílených obavách z agresivity Číny" a o násilí a politické nestabilitě na Haiti.

Již dříve se dostaly na veřejnost i informace, že se obě země spolu rovněž dohodly na způsobu vracení žadatelů o azyl, kteří překročí společnou hranici. Dosud platilo, že každá ze zemí, které mají téměř 8900 kilometrů dlouhou společnou hranici, může žadatele o azyl, kteří hranici překročí, vrátil zpět. Výjimkou ale byly neoficiální hraniční přechody. Nově budou úřady moci vrátit migranty i v případě, že hranici přejdou jedním z takovýchto neformálních přechodů.

Součástí dohody je i to, že Kanada vytvoří nový uprchlický program pro 15.000 migrantů, kteří utíkají před pronásledováním a násilím v Jižní a Střední Americe. Podle agentury Reuters vstoupí dohoda v platnost dnes o půlnoci místního času.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Justin Trudeau USA (Spojené státy americké) Kanada

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy