Barbarské tažení islamistů: Radikálové už zničili desítky památek. Přehled

Damašek - Islamisté se při svém tažení nezdráhají ničit historické památky, jejchž hodnota je nevyčíslitelná. Záminkou je islámský zákaz zobrazovat živé bytosti, zvláště pak ty, které by mohly posloužit jako objekt uctívání. Řádění barbarů zažily už mnohé země - Afgánistán, Mali, Libye, Irák a Sýrie. Tam se nyní pozornost soustřeďuje na antickou Palmýru.

Radikálové z Islámského státu v květnu dobyli po týdnu tvrdých bojů historické město Palmýra v Sýrii, která je od roku 1980 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru pak údajně zaminovali. V červnu bylo oznámeno, že zničili sochu lva z 2. století, která stála u brány do městského muzea, a následující měsíc zničili sochu bohyně Al-Lát, která pocházela z 1. století před naším letopočtem.

V minulých týdnech zničili za pomocí buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs v centrální části Sýrie, který byl založen před více než 1500 lety, a Baal-Šaminův chrám, jednu z nejcennějších památek v Palmýře. V neděli bylo oznámeno, že poničili Belův chrám, který je asi nejznámějším chrámem v Palmýře.

Taliban dal v Afghánistánu v únoru 2001 rozkaz vyhodit do povětří kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu, které byly do výklenků kilometr dlouhé pískovcové stěny vytesány v průběhu druhého až pátého století našeho letopočtu pravděpodobně z popudu nejslavnějšího vládce kušánské říše Kanišky. Příkaz k jejich likvidaci vydal přímo šéf Talibanu mulla Muhammad Umar. Po zničení soch se vzedmula vlna protestů na celém světě. Několikadenní apokalyptické dílo zkázy dokončili přívrženci Talibanu v březnu 2001.

Ozbrojenci z maliské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida zničili v červnu 2012 v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, protože je považovali za projev modlářství.

Ultrakonzervativní islamisté zničili v srpnu 2012 v západolibyjském městě Zlitán hrobku muslimského učence z 15. století, kterou za pomoci náloží a buldozerů srovnali se zemí. Zapálili také historickou knihovnu v nedaleké mešitě. Podobné útoky na hrobky provedli už dříve v Tripolisu a Misurátě.

Krátce po zahájení loňské ofenzivy začal IS s ničením památek v Iráku. Zničeno bylo mnoho soch a církevních objektů a dalších pamětihodností, posvátných míst křesťanského, židovského i muslimského dědictví. Zbořeny byly také některé asyrské paláce. Letos v únoru radikálové vypálili knihovnu v iráckém Mosulu včetně 8000 velmi vzácných svazků. V březnu se cílem destrukce islamistů stala vzácná archeologická naleziště na místě starověkých měst Hatra, Nimrúd, Ninive či Chorsábád.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) památky Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy