Je důležité brát v potaz nejen to, co přiměje lidi, aby opustili své ložnice v Yorkshire a vydali se bojovat do Sýrie, ale také to, co motivuje obyvatele Blízkého východu zůstat, když jejich města obsadí Islámský stát (IS). V komentáři pro server The Independent to tvrdí politolog Simon Mabon, expert na uvedenou teroristickou organizaci, který přednáší na Lancasterské univerzitě.
Proměna globálního teroru
Během novoročních oslav zabil střelec 39 lidí v nočním klubu Reina na břehu Bosporu v Istanbulu, připomíná akademik. Podotýká, že k útoku se později přihlásil právě IS, ačkoliv není vůbec jasné, zda útok zosnovalo vedení organizace.
"Od doby, kdy se v létě 2014 skupina objevila, se podle mnohých změnila podstata globálního terorismu," konstatuje Mabon. Dodává, že pokud srovnáme poslední útoky například s těmi, které páchala Irská republikánská armáda před Velkopáteční dohodou, je nasnadě proč.
Pro IS a teroristickou síť Al-Káidu, která nadále existuje, je typický vzestup vlků samotářů a snahy dosáhnout co největšího množství obětí, vysvětluje politolog. Za nejzásadnější posun však považuje skutečnost, že teroristé nyní obsazují a spravují území.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Po letech politických, sociálních a hospodářských otřesů na Blízkém východě dokáže IS těžit z uvedených problémů a získávat a držet rozsáhlá území, která se mají stát chalífátem, uvádí Mabon. Domnívá se, že z historického hlediska byla jako jeden z hlavních motorů násilností pojímána chudoba, ale podpora, kterou si IS dokázal získat ve skutečně masové míře, nám ukazuje nutnost podívat se na celé spektrum dalších faktorů.
Ty v Iráku a Sýrii zahrnují politické vyloučení, společenskou a náboženskou marginalizaci, ekonomické vykořenění a strach pramenící z násilností, k nimž v těchto státech dochází, soudí akademik. Poukazuje, že odnože IS - vilajety - lze nalézt napříč muslimským světem, přičemž jsou primárně situovány tam, kde lze najít marginalizované lidi.
"Pochopitelně, podpora nutně neznamená souhlas s ideologií skupiny, ale může zahrnovat setrvání a práci na (jejím) území," pokračuje Mabon. Zdůrazňuje, že přesvědčit fundamentalistického ideologa o chybách v jeho postupu je mnohem složitější úkol než pracovat na zajištění bezpečnosti lidí v příslušném regionu, který čelí vlastním problémům.
Politická dynamika teroru
Ačkoliv mnozí očekávali že Al-Káida bude po smrti Usámy bin Ládina poražena, nový vůdce organizace Ajmán Zavahrí prokázal bystré taktické myšlení a distancoval se od stále brutálnější kliky Abú Bakra Bagdádího, připomíná politolog. Doplňuje, že Al-Káida je tak zřejmě stále úspěšnější v navazování vazeb na kmenové skupiny napříč muslimským světem, což nejlépe demonstruje její úspěch v Jemenu, kde se IS nedaří získat jakýkoliv vliv.
Ovládání území se stalo důležitou součástí strategií obou organizací, přičemž slouží jako nástroj k demonstraci jejich schopností a vlivu, vysvětluje expert. Konstatuje, že jak IS, tak Al-Káida se snaží nejen prezentovat obraz vlastní síly, ale zároveň se pokoušejí apelovat na lidi po celém světě, aby se přidali k jejich boji.
"V rámci stále propojenějšího světa může to, co se děje v Sýrii, přimět jedince v Yorkshire k akci, která bude chápana jako pomoc souvěrce vyslat silné poselství," varuje odborník. Skutečností podle něj zůstává, že politická dynamika získá a maximální důležitosti, pokud pochopíme podstatu teroristických akcí a politického násilí.
Jak se blízkovýchodní státy nadále prohýbají pod tlakem dopadů povstání arabského jara, musíme si uvědomit, co je nutné k porážce násilí a zabránění dalších teroristických útoků, ať již na Blízkém východě - kde se jich odehrává největší procento - či v ulicích evropských metropolí, deklaruje Mabon. Recept podle něj představuje zajistit lidem jejich základní potřeby a pocit bezpečí při jejich naplňování.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák