Změna politiky USA? Teherán důrazně varuje Trumpa, slibuje tvrdou reakci

Teherán - Írán slibuje Spojeným státům tvrdou odvetu, pokud Bílý dům označí íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. Oznámilo dnes íránské ministerstvo zahraničí.

Média v USA spekulují o tom, že prezident Donald Trump brzy odvolá podporu jaderné dohody, kterou v roce 2015 podepsal Írán se šesti světovými mocnostmi včetně USA a která má Teheránu znemožnit rozvíjet vojenský jaderný program. Zároveň se očekává, že zavede tvrdší politiku vůči Teheránu a označí íránské nejmocnější bezpečnostní složky - revoluční gardy - za teroristickou organizaci.

To se ale Teheránu vůbec nelíbí. „Věříme, že Spojené státy neudělají tuto strategickou chybu," uvedl mluvčí íránské diplomacie. „Pokud ji udělají, íránská reakce bude tvrdá, rozhodná a zdrcující. Spojené státy by měly nést veškeré následky," dodal.

Na americké listině teroristů se prozatím nacházejí pouze některé osoby s vazbami na íránské revoluční gardy, ale nikoli tato vojenská organizace jako celek. Gardy působí mimo íránskou armádu, mají vlastní pozemní, vzdušné i námořní jednotky a jsou považovány za vlivnou strukturu íránské společnosti.

„Pokud je pravda, že americká vláda je tak hloupá a chce označit revoluční gardy za teroristickou organizaci, tak budou revoluční gardy považovat americkou armádu za něco jako Islámský stát (IS) s celosvětovým působením," prohlásil v neděli velitel gard Muhammad Alí Džafarí.

Američany také varoval před uvalením nových protiíránských sankcí s tím, že by takové opatření ukončilo šanci na dialog a přinutilo Spojené státy přesunout své základny na Blízkém východě na místa, kde budou mimo dosah íránských balistických raket, jež mají dolet 2000 kilometrů.

V případě, že by se Spojené státy rozhodly na íránské gardy uvalit sankce, mohlo by to podle Reuters mít zásadní dopad na boje v Iráku a Sýrii, kde Washington i Teherán podporují strany, jež válčí proti IS. Obavy, že situace v regionu se zhorší, pokud USA označí revoluční gardy za teroristickou organizaci, dnes zazněly i z Paříže.

Berlín podobně zdůraznil, že nestojí o narušení mezinárodní jaderné dohody, na které se světové mocnosti dohodly s Íránem a kterou Trump označuje za ostudnou zástěrku pro rozvoj íránského jaderného programu.

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně Donald Trump

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

před 2 hodinami

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 10 hodinami

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy