Ceny elektromobilů z Číny masivně vzrostou. Evropská unie schválila enormní cla

Členské státy Evropské unie v pátek definitivně schválily zavedení dodatečných cel až do výše 45 % na elektromobily dovážené z Číny, navzdory silnému odporu Německa a několika dalších zemí. Evropská komise (EK) o hlasování informovala na svém webu.

Diplomaté sdělili, že zvýšení cel podpořilo deset zemí včetně Francie a Itálie, zatímco pět zemí včetně Německa, Maďarska a Slovenska hlasovalo proti a dvanáct včetně Česka se zdrželo. K zablokování návrhu by byla potřeba kvalifikovaná většina, což znamená 15 členských států, které představují 65 % obyvatelstva Unie.

Schválení cel podle Euronews.com znamená, že EK má nyní volnou ruku k rozhodnutí o dalším postupu. Očekává se, že právní text zveřejní do konce října, a cla by mohla začít platit následující den po publikaci.

EK však přislíbila, že bude pokračovat v rozhovorech s Čínou s cílem najít alternativní řešení. Německo a Maďarsko varují před možným vznikem obchodní války s Čínou.

Dodatečná cla byla předběžně schválena již v červenci po vyšetřování, které dospělo k závěru, že čínští výrobci elektromobilů získávají nespravedlivé státní dotace.

Brusel argumentuje, že tato cla mají chránit evropské výrobce automobilů v klíčovém sektoru, který poskytuje práci asi 14 milionům lidí po celé Unii. Pro srovnání, Spojené státy a Kanada nedávno uvalily na čínské elektromobily dovozní cla ve výši 100 %.

Proti návrhu cel hlasovaly Německo, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Malta. Německý průmysl, včetně koncernu Volkswagen a svazu automobilového průmyslu VDA, varuje, že tato opatření nezvýší konkurenceschopnost evropských automobilek a může dojít k eskalaci obchodního sporu.

Volkswagen i Mercedes-Benz vyzvaly Evropskou komisi, aby se pokusila dosáhnout diplomatického řešení a zavedení cel odložila.

Navzdory těmto obavám EK pokračuje v jednáních s Čínou s nadějí, že nalezne méně konfrontační řešení, které by zabránilo obchodnímu konfliktu a zároveň ochránilo evropský automobilový trh před nespravedlivou konkurencí.

Související

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.
Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) elektromobily Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy