Chaos, chudoba, utrpení. Desítky tisíc uprchlíků nikdo nechce, dětem hrozí smrt hlady

NÁZOR - V zemi nikoho na syrsko-jordánské hranici se dle odhadů nachází 55 tisíc Syřanů, kteří uprchli před hrůzami konfliktu ve své zemi, jen aby živořili opuštění v poušti, jelikož jedna země za druhou odmítá převzít odpovědnost za jejich bezpečnost a důstojné podmínky, konstatuje Sara Kayyaliová z organizace Human Rights Watch. Lidskoprávní aktivistka v komentáři pro server al-Džazíra připomíná, že někteří z běženců se na místě nacházejí od června loňského roku.

Na boha se spoléhat nelze

Složitost syrské situace zdůraznil i humanitární poradce OSN pro Sýrii Jan Egeland ve svém stanovisku pro média 9. listopadu, připomíná aktivistka. Poukazuje, že Jordánsko zcela odmítá na hranicích pomáhat, a proto OSN za asistenci Ruska a USA dokončila plán pomoci ze syrské strany hranici. Egeland přitom konstatoval, že k jeho realizace snad dojde brzy, "dá-li bůh", avšak podle Kayyaliové zoufalí lidé na boha spoléhat nemohou, jelikož jejich situace se s nástupem zimy konstantně zhoršuje.

"Syřané žijí v provizorních stanech a hliněných chýších v žalostných podmínkách v neformálním táboře známem jako Rukban," pokračuje aktivistka. Dodává, že jde o pouštní oblast nedaleko písečných bariér na pomezí Iráku, Sýrie a Jordánska, které v červnu 2016 uzavřelo svou hranici po útoku Islámského státu na své vojáky, čímž běžence chytilo do pasti.    

Jordánsko nejenže odmítá poskytnout Syřanům právo žádat o azyl, ale uzavřením hranice brání doručování životně důležité humanitární pomoci a zásadně omezuje možnost humanitárních organizací v oblasti operovat, kritizuje Kayyaliová. Dodává, že podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky poslední taková dodávka proběhla před půl rokem a dostala se pouze k 35 tisícům lidí.

Dne 8. října Jordánsko ukončilo i tak omezenou humanitární pomoc pro Rukban ze svého území, přičemž jeho ministr zahraničí Ayman Safadi odmítl, že by země nesla za tábor jakoukoliv odpovědnost, podotýká aktivistka. Připomíná, že podle ministra musí pomoc přijít ze syrské strany, ale Asadův režim přitom nikdy žádné dodávky nepřislíbil a navíc dlouhodobě brání humanitární pomoci pro strádající lidi v opozicí kontrolovaných oblastech.

"Pokud se pomáhající skupiny pokoušejí doručit pomoc z vládou držených oblastí do rebely držených oblastí, krom značných potíží se získáním vládního povolení zažívají neustálé nepřátelství, zabavování životně důležitého materiálu z balíčků s pomocí, nekonsistentní přístup a útoky na humanitární konvoje," píše Kayyaliová. Odkazuje na svůj nedávný telefonický rozhovor s Abú Ahmedem, uprchlíkem z Palmýry, který se do tábora dostal před rokem a půl, a popsal v něm chaos, chudobu a utrpení.

Čas ubíhá

Ahmedova ženu tráp problémy s ledvinami, což přičítá kontaminované vodě a neadekvátní lékařské péči, konstatuje aktivistka. Dodává, že žena trpí neutichajícími bolestmi, přitom jde o matku šesti dětí, z nichž nejmladšímu je pouhých šest měsíců a pokud se něco nestane, rodině hrozí katastrofa. Ahmed dokonce apeloval na jordánské úřady, aby jeho ženu vpustily do země třeba v poutech, pokud představuje bezpečnostní hrozbu, doplňuje pracovnice Human Rights Watch.

Další obyvatelé Rukbanu vypověděli, že neměli přístup k pitné vodě třeba 15 dní, v důsledku čehož trpěli průjmem a dehydratací, přičemž jediná dostupná voda je podle některých slaná jako Mrtvé moře, uvádí Kayyaliová. Nabádá Jordánsko, aby neodmítalo syrské žadatele o azyl na svých hranicích a neposílalo je zpět, jelikož na ně čeká perzekuce , ne-li něco horšího.

"Je tragické, že momentálně nejde o fundamentální principy, ale spíše o to, co Jordánsko musí minimálně učinit, aby zabránilo umírání v poušti," zdůrazňuje aktivistka. Za bezodkladnou potřebu označuje povolení dodávek pomoci přes jordánsko-syrskou hranici a umožnění vstupu jedincům, kteří se neobejdou bez lékařské péče, přičemž plán OSN, USA a Ruska doručit pomoc ze Sýrie podle jejího názoru může pomoci rozptýlit obavy Jordánska, že celou zodpovědnost za Rukban ponese samo.

Další země, které jsou v syrském konfliktu zainteresované, například USA a Rusko, by měly rovněž přijmout svou roli v zajištění bezpečí a důstojných podmínek pro lidi v nouzi, deklaruje Kayyaliová. Konstatuje, že společné mezinárodní úsilí neustále maří rozličné zájmy a ustupování od závazků i v tak nekontroverzních otázkách, jako je zajištění přístupu k humanitární pomoci, což znamená katastrofu pro lidi v oblasti, kde je Rukban jen jedním z mnoha hrůzných příkladů.

Obyvatelé Rukbanu se potřebují dostat na bezpečné místo, kde jejich dětem nehrozí smrt hlady - USA, Jordánsko a Rusko by tak měly přestat s vytáčkami a okamžitě řešit humanitární krizi v táboře, apeluje aktivistka. Za klíčový a bezprostřední úkol pro Jordánsko označuje obnovení přeshraničních dodávek humanitární pomoci a umožnění vstupu do země nejzranitelnějším lidem. "Absence skutečné politické vůle a rychlé společné akce podlamuje veškeré snahy a hodiny tikají," varuje Kayyaliová.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie uprchlíci Human Rights Watch jordánsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy