Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Tento útok na základní infrastrukturu zhoršil již tak špatné podmínky v oblasti, která trpí dlouhodobou občanskou válkou a čtyřletým suchem zhoršeným klimatickými změnami.

V říjnu 2023 turecké útoky poškodily hlavní vodní stanici v Alouku, která zásobovala vodou celou Hassakeh provincii. Poškození elektrické infrastruktury, která napájela tuto stanici, vedlo k tomu, že oblast s více než milionem lidí zůstala bez pravidelného přístupu k vodě.

Místní obyvatelé jsou nyní závisí na dodávkách vody, které jsou přepravovány cisternami zhruba 20 kilometrů vzdáleného místa. Ačkoliv jsou dodávky prioritizovány pro školy, sirotčince a nemocnice, stále nejsou dostatečné pro pokrytí všech potřeb.

Mnozí obyvatelé měst, jako je Hassakeh, čekají na zásobovací cisterny a někteří z nich se uchylují k násilí ze zoufalství, například vyhrožováním poškozením pneumatik cisterny, pokud se jim nedostane vody. Yayha Ahmed z městské vodárny popisuje situaci jako humanitární katastrofu.

Oblast severovýchodní Sýrie je už dlouhou dobu dějištěm konfliktu mezi syrskou vládou a kurdskými silami, které založily AANES v roce 2018. Tyto síly, podporované mezinárodní koalicí vedenou USA, v roce 2017 porazily ISIS v regionu.

Turecko však považuje tyto kurdské milice za teroristické skupiny a identifikuje je jako prodlouženou ruku Kurdistánské pracovní strany (PKK), která usiluje o autonomii pro kurdskou menšinu v Turecku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označuje AANES za „teroristický stát“ a podniká vojenské údery s cílem oslabit kurdské síly.

Turecká vláda tvrdí, že její útoky mířily na „zdroje příjmů a kapacity“ kurdských separatistických skupin, které považuje za teroristické. Nicméně odborníci na mezinárodní právo varují, že cílení na civilní infrastrukturu, která je nezbytná pro základní potřeby obyvatel, by mohlo představovat porušení mezinárodního humanitárního práva. Podle některých expertů, včetně pozorovatelů OSN, je poškozování zdrojů vody a energie v době krize zřejmým porušením zásady ochrany civilistů během konfliktu.

Obyvatelé regionu jsou nejen oběťmi syrské občanské války, ale i pokračujících tureckých vojenských operací, které výrazně ovlivnily přístup k základním službám. I přesto, že některé mezinárodní organizace se snaží pomoci, například organizování dodávek vody cisternami, jsou kapacity velmi omezené. Poškozené infrastruktury a pokračující konflikty činí obnovu složitou a nákladnou.

Dlouhodobé sucho, vojenské útoky a pokračující nedostatek základních životních podmínek v severovýchodní Sýrii představují stále rostoucí humanitární krizi. Turecké vojenské zásahy na klíčové civilní infrastruktury, včetně vodních a energetických zařízení, k této katastrofě přispívají, čímž vyvolávají další výzvy pro mezinárodní společenství, které se snaží najít cesty, jak zmírnit utrpení obyvatel této oblasti.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

včera

22. prosince 2024 21:59

22. prosince 2024 21:16

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

22. prosince 2024 20:31

22. prosince 2024 19:52

Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď

V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy