Popravovat členy Islámského státu? Přišlo varování před fatální chybou

NÁZOR - Stejně jako byli Iráčané nuceni vstupovat do strany Baas za vlády Saddáma Husajna, mnoho z nich na územích ovládaných Islámským státem (IS) tvrdí, že se museli přidat k této skupině, konstatuje Sarah Leah Whitsonová, ředitelka blízkovýchodní a severoafrické pobočky lidskoprávní organizace Human Rights Watch. V komentáři pro server Reuters vysvětluje, že šlo o způsob, jak si udržet práci, byť mnozí nepochybně extremisty z IS podporovali.

OSN přehlíží masovou odvetu

Irák v současnosti hodlá soudit všechny příslušníky IS a nabádají ho k tomu i rezoluce OSN, poukazuje aktivistka. Dodává, že usvědčeným hrozí doživotí či trest smrti i za pouhé členství v organizaci, přičemž tak široká perzekuce by znamenala fatální ránu pro již tak malou možnost národního usmíření.

Svět projevuje sympatie s požadavkem irácké veřejnosti hnát ke spravedlnosti zločince IS, kteří předchozí tři roky nemilosrdně a hrdě šířili nepředstavitelné utrpení, smrt a zkázu v Iráku, přiznává Whitsonová. Vysvětluje, že v 21. století nás děsí novodobý středověk v podobě prodávání zajatých Jezídek coby otrokyň a novinářů v oranžových róbách stínaných obřími meči v přímém přenosu, navíc IS krom veřejných poprav běžných lidí za marginální porušení striktních náboženských pravidel přivodil smrt a zranění tisícovkám iráckých vojáků, kteří byli nasazeni do bojů s extremisty.      

"Militanti IS při zacházení se zajatými iráckými vojáky nepochybně nerespektovali válečné zákony či lidskou důstojnost," připouští aktivistka. Poukazuje, že OSN zřídila zvláštní vyšetřovací tým, který má shromažďovat důkazy o zločinech IS a pomáhat iráckým soudům se žalobami, ale zároveň přehlíží probíhající masovou odvetu ze strany iráckých vojáků, kteří teatrálně mučí, mlátí a popravují podezřelé členy IS a svévolně zadržují tisíce žen a dětí s vazbami na IS v provizorních táborech a věznicích.

Zatímco tato horlivost může po válce ustoupit, soudy, věznění a popravy nejméně 10 tisíc podezřelých členů IS se potáhnou roky a přinesou novou trvalou bolest dalším iráckým rodinám a kmenovým společenstvím, varuje představitelka Human Rights Watch. Podle organizace se navíc ukazuje, že dochází k procesních chybám, které desítky let trápí iráckou justici - zadržování v nelidských podmínkách na základě nejasných důkazů, mučením vynucená přiznání, zamezování přístupu vězňů k právníkům a rodinám (které často ani neví, zda jsou jejich blízcí naživu) a hromadné soudy ukvapeně udělující tresty smrti mnohdy po pouhých 15 minutách.

Takové soudy podle Whitsonové nemohou ukázat právní a historickou odpovědnost IS za zločiny proti iráckému lidu a u obětí vzbudit pocit spravedlnosti. Namísto toho podezřelí mnohdy čelí jen obvinění z "členství v IS", které lze snadno dokázat doznáním o jedná větě, aniž by existovala snaha plně zdokumentovat zločiny, například genocidu, znásilňování či vraždy, kritizuje aktivistka. Dodává, že neexistuje strategie upřednostňující stíhání nejzávažnějších zločinů a probíhají mechanické procesy ve stylu "padni komu padni", kdy soudci neváhají tvrdit, že kuchař IS nese stejnou vinu jako voják IS.  

Alternativa existuje

"Oběti zločinů IS, které by měly mít možnost svědčit o prožitém utrpení a cítit satisfakci z pohledu na zločince čelící spravedlnosti před soudem, nejsou do těchto zločinů zapojeny, což zanechává velkou propast mezi oběťmi a justičním systémem," píše zástupkyně Human Rights Watch. Její organizace zjistila, že irácké soudy zatím soudily nejméně 7282 podezřelých členů IS na základě protiteroristických zákonů, přičemž 92 z nich poslaly na smrt.

Pokud nedojde k dramatickému posunu v současném přístupu, budou popraveny stovky, ne-li tisíce dalších a před soudy a do věznic zamíří až desetinásobek osob, obává se Whitsonová. Konstatuje, že k tomuto neuspokojivému a nebezpečnému stavu existuje alternativa, jejíž realizace závisí jen na irácké politické vůli.

Irák by tak měl hledat jiné formy trestu pro tisíce lidí podezřelých z členství v IS, kteří se nedopustili vážných zločinů a násilí, nabádá aktivistka. Je podle ní nutné si přiznat,že mnoho z nich se k IS přidalo z důvodu celkové a dlouhodobé izolaci sunnitů, za níž mohou mnozí Iráčané.

Lepší, byť nikoliv ideální způsob řešení takové sektářské nevraživosti, kterou členství v IS hluboce odráží, by představovalo umožnění členům IS podílet se na vytváření národního mechanismu pro odhalování pravdy, který by vedl ke smysluplnému seznamu zločinů této organizace, soudí Whitsonová. Dodává, že svůj dluh by členové IS mohli splatit služnou komunitám, do nichž patří.

Pro daný přístup existují dostatečné precedenty, jelikož mnoho vlád se po skončení konfliktu v jejich zemi rozhodlo volit alternativu k perzekuci, jako nejlepší cestu vpřed, deklaruje aktivistka. Tvrdí, že s ohledem na hluboce roztříštěnou strukturu irácké společnosti může jít o nejlepší šanci pro sjednocení a obnovu země.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Irák Human Rights Watch

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy