Návrat uprchlíků z Evropy domů? Klíč drží Putin, tvrdí aktivista

NÁZOR - Pomocí cukru a biče se ruský prezident Vladimir Putin snaží získat finanční pomoc pro rekonstrukci Sýrie, konstatuje Kenneth Roth, ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch. V komentáři pro server The Independent vysvětluje, že cukrem je Putinovo tvrzení, že velká finanční pomoc usnadní syrským uprchlíkům návrat domů, zatímco bič představují jeho hrozby, že umožní pokračovat útoky na poslední velkou enklávu v Sýrii, kterou drží protivládní síly - severozápadní provincii Idlib, kde je ohroženo 2,3 milionu lidí.

Rekonstrukce návrat uprchlíků nezajistí

Oba prvky Putinovy argumentace označuje Roth za chybné. Připomíná, že právě plošné bombardování a ostřelování ze strany ruských a syrských sil zničilo velkou část syrských měst a náklady na jejich rekonstrukci se odhadují na 250 miliard dolarů. Jelikož je ruská ekonomika slabá, Putina má jen omezené možnosti pomoci, podotýká ředitel. Dodává, že na svém posledním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tak šéf Kremlu prohlásil, že pokud evropští politici chtějí, aby se syrští běženci vrátili domů, měli by se na rekonstrukci finančně podílet.

Pomoc s rekonstrukcí však nemá co dělat se snahou o návrat uprchlíků do Sýrie, deklaruje aktivista. Zdůrazňuje, že syrská armáda a syrské tajné služby již přesměrovaly značnou část humanitární pomoci do svých kapes a financují z ní své vraždění, tudíž existují dobré důvody k obavám, že to samé se stane s pomocí na rekonstrukci. "Věci ještě zhoršuje to, že (syrská) vláda přijala zákon 10/2018, který umožňuje uprchlíkům zabavovat majetek," uvádí Roth.

Co je ještě důležitější, mnoho syrských uprchlíků se obává, že vláda je kvůli jejich útěku považuje za politické oponenty, a vrátit se nechtějí ve strachu o život, poukazuje ředitel. Konstatuje, že desítky tisíc Syřanů již zmizely ve vládních detenčních centrech, kde dochází k mučení a popravám a syrská vláda nedávno vydala úmrtní oznámení někdejších zadržovaných, aniž by sdělila, jak zemřeli, a jejich rodinám ani neumožnila pohřbít své milované.

Náčelník syrské letecké rozvědky Džamil Hasan údajně minulý měsíc prohlásil, že stále platí zatykač na 3 miliony Syřanů, kteří - pokud se vrátí - budou obviněni z terorismu, podotýká Roth. Vysvětluje, že podle Hasana je Sýrie s 10 miliony důvěryhodných lidí oddanými vedení lepší než Sýrie s 30 miliony "vandalů" a dokud Putin nepřiměje syrskou vládu k zastavení této represivní mašinerie - a potrestání těch, kteří ji řídí -, přísun rekonstrukční pomoci nepřesvědčí uprchlíky k návratu.

Cukr nezabírá, nastupuje bič

Jelikož tento "cukr" příliš neláká, Putin rovněž mává "bičem" a implicitně vyhrožuje obyvatelům Idlibu, který doteď sloužil jako útočiště, poukazuje aktivista. Vysvětluje, že během dobývání dalších protivládních enkláv umožňovaly syrské síly přeživším odchod do Idlibu jako způsob vyhnutí se riziku uvěznění, a tak dnes téměř polovinu obyvatel této provincie tvoří utečenci z jiných částí země.

Nyní je ovšem i Idlib ohrožen plošnými a občas cílenými útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, například na nemocnice, a tyto válečné zločiny představují hlavní důvod, proč bylo v zemi zabito odhadem na půl milionu lidí a více než polovina syrské populace uprchla z domovů, deklaruje Roth. Tvrdí, že Rusko má zajisté páky, aby masakru v Idlibu zabránilo - jeho letectvo bojuje vedle toho syrského od roku 2015, což je ostatně klíčový důvod, proč provládní síly, jejichž pozice na bojišti bývala slabá, nyní zřejmě zvítězí.

"Navíc, ruský oficiální vývozce zbraní Rosoboronexport je největší syrský dodavatel výzbroje. Ruští diplomaté vetovali snahy předat Sýrii Mezinárodnímu trestnímu soudu a pokoušeli se, nakonec bez úspěchu, blokovat vyšetřování, čí jednotky používají chemické zbraně," píše ředitel. Soudí, že spíše než předstírat, že peníze pro nereformovanou vládu učiní Sýrii bezpečnější pro uprchlíky, by evropské vlády měly tlačit na Moskvu, aby využila svůj vliv k zamezení krveprolití v Idlibu.

Rusko v tomto ostatně naznačilo jistou ochotu a Idlib je jedinou ze čtyř odsouhlasených deeskalačních zón, kterou ruské a syrské síly zatím nedobyly, poukazuje Roth. Doplňuje, že Rusko spolu s Tureckem také zřídilo okolo Idlibu pozorovací stanoviště.

Trvat na masivní finanční pomoci coby ceně za záchranu životů syrských civilistů je ale od Ruska bezohledné a neslušné, tvrdí aktivista. Konstatuje, že existuje i jiná cesta - Kreml urgentně potřebuje zlepšit vztahy s EU, aby dosáhl uvolnění sankcí a posílil výhled své stagnující ekonomiky, čemuž ale brání několik překážek - Krym, východní Ukrajina, let MH17 či nervový jed novičok -, a evropské země by měly dát jasně najevo, že masakr civilistů v Idlibu by vzájemné vztahy ještě více ochladil.  

Předtím, než proběhnou rozhovory o poskytnutí pomoci na rekonstrukci Sýrie, která bude každopádně vyžadovat uvolnění některých sankcí, by podle Rothova názoru měly evropské státy upozorňovat na ruský podíl na válečných zločinech v Sýrii a tvrdě tlačit na Kreml, aby tato zvěrstva ukončil a přestal tolerovat represe v zemi. "Osud 2,3 milionu Syřanů v Idlibu - nehledě na jakýkoliv reálný výhled na návrat uprchlíků - závisí na tvrdém šíření této zprávy," míní ředitel Human Rights Watch.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Ruské angažmá v Sýrii Vladimír Putin uprchlíci Human Rights Watch

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy