Izrael rozhodl o "velkém stěhování beduínů", v poklidu to nebude

Jeruzalém - Tisíce členů arabské komunity v Izraeli dnes demonstrovaly proti záměru vlády přestěhovat desetitisíce beduínů z Negevské pouště do oficiálně uznávaných osad. Příslušný návrh zákona schválil v červnu v prvním čtení izraelský parlament.

Zákon předpokládá nucené přestěhování 30.000 až 40.000 beduínů, demolici asi čtyř desítek stávajících neoficiálních sídlišť a konfiskaci více než 70.000 hektarů půdy v oblasti Negevské pouště.

Dohlížecí výbor izraelské arabské komunity vyzval na dnešek ke "stávce hněvu" v podobě předpokládaných zhruba 15 protestních shromáždění v Negevské oblasti na jihu země, v Galileji na severu a v Jaffě u Tel Avivu.

Komunita izraelských Arabů - tedy potomků 160.000 Palestinců, kteří neopustili své domovy a půdu po vzniku státu Izrael v roce 1948 - dnes čítá přes 1,4 milionu osob.

V Izraeli žije kolem 160.000 beduínů, většinou v Jižní oblasti (v Negevské poušti a na jejích okrajích). Více než polovina z nich obývá oficiálně neuznané osady bez veřejných služeb, většina zbývajících rovněž žije v podmínkách mimořádné chudoby.

Beduíni jsou kočovníci, kteří v předislámské době (do počátku 7. stol.) tvořili většinu obyvatel střední a západní Arábie a živili se pastevectvím velbloudů, koz a ovcí. V současnosti tvoří menšinu obyvatelstva Středního východu. 

V průběhu padesátých a šedesátých letech 20. století mnoho příslušníků beduínských kmenů opustilo kmeny a jejich tradiční kočovný způsob života a odstěhovalo se do měst. To mělo za následek snížení populace nomádských kmenů a v konečném důsledku také zmenšení zemědělsky využitelných pastvin, neboť kmen, který ztratil část svých lidí, se nemohl starat o rozsáhlá území. Mnoho beduínských kmenů proto zaniklo, například v Sýrii, kde byli beduíni donuceni skončit s tradičním způsobem života a odejít do měst a najít si práci.

Dívky do 12let nosí světlé, různobarevné šaty, ale od puberty se musí zahalovat do černých hávů. Barevné výšivky na oděvech mají také svůj význam; červené znamenají, že nositelka je vdaná, modré znamenají, že je svobodná. ženy běkterých beduínských kmenů stále nosí typické kožené obličejové masky ověšené mincemi, mají tetované tváře a černě podmalované oči jako kočičí šelmy. Dokonce i nejcivilizovanější muži dávají přednost bílé volné galabíji před kahlotami a tričky. I když jsou muslimové, mají beduíni vlastní pohanské pověry, tradice a zvykové právo (urf), podle kterého vykonávají spravedlnost.

(Zdroj: saleni.blog.cz)

Související

Více souvisejících

Izrael Beduíni

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy