Poslední rozloučení s Jiřím Hromadou. Herce si cenili za boj pro dobrou věc

V Praze se v úterý odpoledne lidé naposledy rozloučili s hercem, aktivistou a emeritním prezidentem Herecké asociace Jiřím Hromadou. Hromada zemřel v pondělí 14. října, bylo mu 66 let. 

Poslední rozloučení se uskutečnilo od 15 hodin ve velké obřadní síni strašnického krematoria, o místě a termínu konání informovala Herecká asociace v minulém týdnu. Podle informací serveru iDnes.cz mu přišli dát sbohem například moderátor Aleš Cibulka, herci Michal Jagelka, Dana Batulková, hudební kritik Jan Rejžek či lékařka Džamila Stehlíková. 

Jiří Hromada se narodil 14. 6. 1958 v Chomutově, dětství prožil v Krušnohoří. Prvních pět let života strávil jako pacient v tuberkulózní léčebně v Košumberku. Později během studií na chomutovském gymnáziu hrál studentské amatérské divadlo, ale získal i první profesionální zkušenost v divadle v Mostě.

V letech 1977–1981 studoval DAMU u prof. Miloše Nedbala. Na základě výkonu v roli Popriščina v Gogolově monodramatu Bláznovy zápisky na scéně DISKu byl angažován do Divadla E. F. Buriana, kde poté působil v letech 1981–1991, k jeho významnějším rolím v tomto
divadle patří lord Windermere ve Vějíři lady Windermerové, Haimon v Antigoně, Maksudov
v Divadelním románu, Antifolus v Komedii plné omylů nebo von Spitz v Anouilhově Scénáři.

Současně začal Jiří Hromada spolupracovat také s rozhlasem a dabingem. V televizi si pak zahrál například rytíře des Grieux v Manon Lescaut nebo abbé Dobrovského v Čase zrání.

Po Sametové revoluci se v roce 1991 zúčastnil konkurzu na post ředitele Divadla E. F. Buriana;
v posledním kole nad ním zvítězil Ondřej Hrab, který měl s divadlem jiné plány. Jiří Hromada se od té doby věnoval veřejnému životu a jako herec pouze rozhlasu a dabingu.

Jiří Hromada byl kromě své herecké činnosti i významným společenským aktivistou. V letech
1991–2006 byl prezidentem celostátní organizace českého gay a lesbického hnutí, od roku 2007 do roku 2010 šéfem poradců ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové a poradcem ministra Michaela Kocába. V letech 2011–2017 působil jako prezident Herecké asociace.

"Byl neuvěřitelně vytrvalý, cílevědomý, uměl se doslova rvát pro dobrou věc a díky této
energii posunul řadu zákonů dopředu, a to nejen v LGBT hnutí, ale také v oblasti kultury
a společenského života," konstatovala Herecká asociace. 

Související

Více souvisejících

Jiří Hromada úmrtí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy