ROZHOVOR | Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.

Izrael v současné době bojuje na několika frontách. Válku započal s Hamásem, nyní pokračuje s Hizballáhem a do toho všeho se motá Írán či Hutíjové. Vyplatí se Izraeli tolik bojů najednou?

Stát Izrael se od svého vzniku v květnu 1948 na Blízkém východě nachází ve velmi složité geopolitické situaci, kdy dlouhodobě čelí nepřátelům na mnoha frontách. V posledních letech se jedná o takzvané hnutí odporu, tedy de facto neoficiální regionální blok vedený Íránem a tvořený jeho spojenci, jako jsou šíitské skupiny Hizballáh v Libanonu a Hutíové v Jemenu, ale paradoxně i sunnitský Hamás či Palestinský islamistický džihád působící zejména v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. 

I když se tedy v současnosti Izrael vojensky angažuje hned na několika frontách zároveň, jedná se o vzájemně propojené konflikty proti aktérům, kteří se dlouhodobě vojensky, politicky, ekonomicky, ideologicky a jinak vzájemně podporují. Pro Izrael to samozřejmě ze strategického hlediska není ideální situace, ale v zásadě nemá příliš na výběr.

Konkrétně Hamás a Hizballáh jsou v západním světě označovány za teroristické organizace – tudíž se boj proti nim může zdát jako legitimní „protiteroristická akce“. Nezdá se ale, že by to širší region muslimských zemí viděl podobně. Jak tedy vnímat izraelské války proti tomu, co on sám i Západ vnímá jako teroristické hrozby?

V první řadě je důležité říci, že v definování toho, co je to terorismus, a jak proti němu bojovat, dlouhodobě neexistuje mezinárodní konsensus. Nezřídka se tedy stává, že to, co jedni označují jako terorismus, jiní vidí jako legitimní národně-osvobozenecký boj či spravedlivou snahu o změnu stávajícího uspořádání – a tato debata se zdaleka netýká jen regionu Blízkého východu. 

V minulosti čelily podobným dilematům například Velká Británie v Severním Irsku nebo USA ve válkách v Afghánistánu a Iráku. V případě arabsko-izraelského konfliktu je dlouhodobě situace o to komplikovanější, že se jedná o mnohovrstevnatý konflikt, kde se vedou spory o území, sebeurčení jednotlivých národů, různé náboženské principy a v neposlední řadě do těchto střetů promlouvají velmoci se svými vlastními pragmatickými zájmy. 

Ze západního i izraelského hlediska Hamás a Hizballáh teroristickými organizacemi jednoznačně jsou, nicméně dlouhodobě nezodpovězenou otázkou zůstává, jaké množství civilních obětí lze ve válce proti terorismu považovat za ospravedlnitelné. 

Do všeho dění výrazně promlouvá Teherán. Je ale dostatečně silný – vojensky, ekonomicky a podobně, na to, aby dokázal odolávat Izraeli a případně také USA?

Íránský teokratický režim dlouhodobě aspiruje na pozici regionálního hegemona s deklarovaným cílem exportovat do dalších zemí principy íránské islámské revoluce z roku 1978 vycházející z poměrně radikální interpretace šíitského islámu a náboženského práva. 

Boj proti Izraeli, ale též USA a arabským sunnitským státům na Blízkém východě tak představuje součást této kampaně. V minulých letech se Írán spolu se svými spojenci jevil jako poměrně vážná bezpečnostní hrozba, zejména v souvislosti s jeho údajným plánem vyvinout vlastní jaderné zbraně. 

Události poslední doby však ukazují, že reálně mohou být schopnosti Íránu mnohem nižší, než se předpokládalo. Oba jeho raketové útoky nenapáchaly na teritoriu židovského státu zásadní škody, íránský režim dokonce na území vlastního hlavního města Teheránu nebyl schopen ochránit svého blízkého spojence šéfa Hamásu Ismáíla Haníju před izraelským atentátem, a v neposlední řadě zejména mezi nejmladší íránskou generací dlouhodobě sílí odpor proti vládnoucímu teokratickému režimu. 

Nakolik bude oprávněná ozbrojená odpověď Izraele na předchozí útok Íránu?

Na izraelskou odpověď čeká se zatajeným dechem celé mezinárodní společenství, protože se bude jednat o důležitý indikátor dalšího průběhu současného konfliktu. Bez ohledu na případné kontroverze z pohledu mezinárodního práva nějaká forma odvety ze strany Izraele nevyhnutelně přijde (přišla v noci na sobotu - pozn. red.). V současném vypjatém bezpečnostním prostředí na Blízkém východě by totiž absence protiútoku pravděpodobně byla interpretovaná jako slabost.

Zdá se, že chování Izraele spojuje dohromady i nepřátelské země jako Írán a Saúdskou Arábii. Skutečně je nenávist vůči Izraeli tak silná, že se proti němu na Blízkém východě spojí v podstatě kdokoli s kýmkoli?

Situace, kdy na Blízkém východě stály téměř všechny muslimské země proti Izraeli, sice platila po většinu 20. století, ale současná geopolitická realita je již značně odlišná. V posledních letech v tomto regionu vidíme soupeření dvou velmocenských bloků vedených Íránem, respektive Saúdskou Arábií na poli politickém, ekonomickém, kulturním a v neposlední řadě také vojenském. 

Zatímco takzvaný Íránský blok podporovaný Ruskem následují skupiny jako Hizballáh, jemenští Hutíové, některé šíitské milice v Iráku nebo režim syrského prezidenta Bašára Asada, takzvaný Saúdský blok za podpory USA politicky slučuje konzervativní sunnitské státy Blízkého východu a paradoxně právě Izrael. 

Ostatně již od konce 70. let 20. století se židovskému státu daří postupně uzavírat mírové dohody s některými arabskými sunnitskými zeměmi (Egypt, Jordánsko, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Súdán), přičemž v nepříliš vzdálené budoucnosti se očekává podepsání přelomové a historické mírové smlouvy mezi Izraelem a Saúdskou Arábií.

Tato otázka je asi poměrně náročná, v dnešní době je ale velice důležitá. Území, na kterém Izrael existuje – má ho na základě svých historických nároků „zabrané“ oprávněně? Jak si můžeme představit případnou existenci dvou států, židovského a palestinského?

Moderní Izrael vznikl na bázi pro mnohé poměrně kontroverzního principu takzvaného návratu židovského národa do své biblické domoviny, odkud byli Židé nedobrovolně vyhnáni Římskou říší v 2. století našeho letopočtu. 

Tento princip sice není v souladu se stávající podobou mezinárodního práva definovaného v Chartě OSN, nicméně je nutné poznamenat, že velká část současných států světa vznikala ve své době za poměrně problematických okolností ať už v důsledku mezinárodních či vnitrostátních konfliktů, revolucí, velmocenské politiky a tak dále. Zásadním problémem arabsko-izraelského konfliktu však zůstává skutečnost, že zatímco Židé svůj vlastní nezávislý stát v roce 1948 získali, Palestinci nikoliv. 

V současnosti se diskutuje možnost takzvaného dvou-státního řešení, tj. mírová koexistence suverénního Izraele a suverénní Palestiny vedle sebe, přičemž území Palestinského státu by tvořil Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy. S ohledem na současné dění se ale nezdá, že tento scénář bude mít v dohledné době šanci na úspěch, a to z mnoha důvodů.

Toto je otázka tak trochu na věšteckou kouli. Věříte, že se podaří vyřešit situaci na Blízkém východě smírem? Nebo Izrael bude tlačit až do doby, než definitivně zlikviduje struktury Hizballáhu a Hamásu nebo dovede region k totální válce?

Žádná válka netrvá a ani nemůže trvat věčně. V tuto chvíli se nicméně příkopy mezi jednotlivými aktéry zapojenými do konfliktu zdají být natolik hluboké, že naděje na nějaké komplexní mírové uspořádání Blízkého východu jsou spíše vzdáleným snem. 

V blízkém časovém horizontu bude pravděpodobně Izrael pokračovat ve svých snahách zničit vojenské struktury Hamásu a Hizballáhu, je však otázkou, zda se mu to může podařit úplně, a za jakou cenu to bude především s ohledem na životy lidí. 

Nehledě na to, že zejména díky podpoře Íránu, ale možná i Turecka a některých dalších tyto teroristické skupiny v rámci několika let budou usilovat o znovuobnovení zničené infrastruktury a pravděpodobně své řady doplní novými členy. 

Vypuknutí totální války na Blízkém východě v současnosti sice neočekávám, protože to pragmaticky není ani v zájmu Izraele, ani jeho protivníků, ale bezpečnostní situace v oblasti se samozřejmě může nadále zhoršovat a eskalovat například do velké uprchlické krize a vážné humanitární katastrofy přesahující hranice vícero států.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Eva Taterová Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Írán Hamás Hizballáh Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy