ROZHOVOR | Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.

Izrael v současné době bojuje na několika frontách. Válku započal s Hamásem, nyní pokračuje s Hizballáhem a do toho všeho se motá Írán či Hutíjové. Vyplatí se Izraeli tolik bojů najednou?

Stát Izrael se od svého vzniku v květnu 1948 na Blízkém východě nachází ve velmi složité geopolitické situaci, kdy dlouhodobě čelí nepřátelům na mnoha frontách. V posledních letech se jedná o takzvané hnutí odporu, tedy de facto neoficiální regionální blok vedený Íránem a tvořený jeho spojenci, jako jsou šíitské skupiny Hizballáh v Libanonu a Hutíové v Jemenu, ale paradoxně i sunnitský Hamás či Palestinský islamistický džihád působící zejména v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. 

I když se tedy v současnosti Izrael vojensky angažuje hned na několika frontách zároveň, jedná se o vzájemně propojené konflikty proti aktérům, kteří se dlouhodobě vojensky, politicky, ekonomicky, ideologicky a jinak vzájemně podporují. Pro Izrael to samozřejmě ze strategického hlediska není ideální situace, ale v zásadě nemá příliš na výběr.

Konkrétně Hamás a Hizballáh jsou v západním světě označovány za teroristické organizace – tudíž se boj proti nim může zdát jako legitimní „protiteroristická akce“. Nezdá se ale, že by to širší region muslimských zemí viděl podobně. Jak tedy vnímat izraelské války proti tomu, co on sám i Západ vnímá jako teroristické hrozby?

V první řadě je důležité říci, že v definování toho, co je to terorismus, a jak proti němu bojovat, dlouhodobě neexistuje mezinárodní konsensus. Nezřídka se tedy stává, že to, co jedni označují jako terorismus, jiní vidí jako legitimní národně-osvobozenecký boj či spravedlivou snahu o změnu stávajícího uspořádání – a tato debata se zdaleka netýká jen regionu Blízkého východu. 

V minulosti čelily podobným dilematům například Velká Británie v Severním Irsku nebo USA ve válkách v Afghánistánu a Iráku. V případě arabsko-izraelského konfliktu je dlouhodobě situace o to komplikovanější, že se jedná o mnohovrstevnatý konflikt, kde se vedou spory o území, sebeurčení jednotlivých národů, různé náboženské principy a v neposlední řadě do těchto střetů promlouvají velmoci se svými vlastními pragmatickými zájmy. 

Ze západního i izraelského hlediska Hamás a Hizballáh teroristickými organizacemi jednoznačně jsou, nicméně dlouhodobě nezodpovězenou otázkou zůstává, jaké množství civilních obětí lze ve válce proti terorismu považovat za ospravedlnitelné. 

Do všeho dění výrazně promlouvá Teherán. Je ale dostatečně silný – vojensky, ekonomicky a podobně, na to, aby dokázal odolávat Izraeli a případně také USA?

Íránský teokratický režim dlouhodobě aspiruje na pozici regionálního hegemona s deklarovaným cílem exportovat do dalších zemí principy íránské islámské revoluce z roku 1978 vycházející z poměrně radikální interpretace šíitského islámu a náboženského práva. 

Boj proti Izraeli, ale též USA a arabským sunnitským státům na Blízkém východě tak představuje součást této kampaně. V minulých letech se Írán spolu se svými spojenci jevil jako poměrně vážná bezpečnostní hrozba, zejména v souvislosti s jeho údajným plánem vyvinout vlastní jaderné zbraně. 

Události poslední doby však ukazují, že reálně mohou být schopnosti Íránu mnohem nižší, než se předpokládalo. Oba jeho raketové útoky nenapáchaly na teritoriu židovského státu zásadní škody, íránský režim dokonce na území vlastního hlavního města Teheránu nebyl schopen ochránit svého blízkého spojence šéfa Hamásu Ismáíla Haníju před izraelským atentátem, a v neposlední řadě zejména mezi nejmladší íránskou generací dlouhodobě sílí odpor proti vládnoucímu teokratickému režimu. 

Nakolik bude oprávněná ozbrojená odpověď Izraele na předchozí útok Íránu?

Na izraelskou odpověď čeká se zatajeným dechem celé mezinárodní společenství, protože se bude jednat o důležitý indikátor dalšího průběhu současného konfliktu. Bez ohledu na případné kontroverze z pohledu mezinárodního práva nějaká forma odvety ze strany Izraele nevyhnutelně přijde (přišla v noci na sobotu - pozn. red.). V současném vypjatém bezpečnostním prostředí na Blízkém východě by totiž absence protiútoku pravděpodobně byla interpretovaná jako slabost.

Zdá se, že chování Izraele spojuje dohromady i nepřátelské země jako Írán a Saúdskou Arábii. Skutečně je nenávist vůči Izraeli tak silná, že se proti němu na Blízkém východě spojí v podstatě kdokoli s kýmkoli?

Situace, kdy na Blízkém východě stály téměř všechny muslimské země proti Izraeli, sice platila po většinu 20. století, ale současná geopolitická realita je již značně odlišná. V posledních letech v tomto regionu vidíme soupeření dvou velmocenských bloků vedených Íránem, respektive Saúdskou Arábií na poli politickém, ekonomickém, kulturním a v neposlední řadě také vojenském. 

Zatímco takzvaný Íránský blok podporovaný Ruskem následují skupiny jako Hizballáh, jemenští Hutíové, některé šíitské milice v Iráku nebo režim syrského prezidenta Bašára Asada, takzvaný Saúdský blok za podpory USA politicky slučuje konzervativní sunnitské státy Blízkého východu a paradoxně právě Izrael. 

Ostatně již od konce 70. let 20. století se židovskému státu daří postupně uzavírat mírové dohody s některými arabskými sunnitskými zeměmi (Egypt, Jordánsko, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Súdán), přičemž v nepříliš vzdálené budoucnosti se očekává podepsání přelomové a historické mírové smlouvy mezi Izraelem a Saúdskou Arábií.

Tato otázka je asi poměrně náročná, v dnešní době je ale velice důležitá. Území, na kterém Izrael existuje – má ho na základě svých historických nároků „zabrané“ oprávněně? Jak si můžeme představit případnou existenci dvou států, židovského a palestinského?

Moderní Izrael vznikl na bázi pro mnohé poměrně kontroverzního principu takzvaného návratu židovského národa do své biblické domoviny, odkud byli Židé nedobrovolně vyhnáni Římskou říší v 2. století našeho letopočtu. 

Tento princip sice není v souladu se stávající podobou mezinárodního práva definovaného v Chartě OSN, nicméně je nutné poznamenat, že velká část současných států světa vznikala ve své době za poměrně problematických okolností ať už v důsledku mezinárodních či vnitrostátních konfliktů, revolucí, velmocenské politiky a tak dále. Zásadním problémem arabsko-izraelského konfliktu však zůstává skutečnost, že zatímco Židé svůj vlastní nezávislý stát v roce 1948 získali, Palestinci nikoliv. 

V současnosti se diskutuje možnost takzvaného dvou-státního řešení, tj. mírová koexistence suverénního Izraele a suverénní Palestiny vedle sebe, přičemž území Palestinského státu by tvořil Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy. S ohledem na současné dění se ale nezdá, že tento scénář bude mít v dohledné době šanci na úspěch, a to z mnoha důvodů.

Toto je otázka tak trochu na věšteckou kouli. Věříte, že se podaří vyřešit situaci na Blízkém východě smírem? Nebo Izrael bude tlačit až do doby, než definitivně zlikviduje struktury Hizballáhu a Hamásu nebo dovede region k totální válce?

Žádná válka netrvá a ani nemůže trvat věčně. V tuto chvíli se nicméně příkopy mezi jednotlivými aktéry zapojenými do konfliktu zdají být natolik hluboké, že naděje na nějaké komplexní mírové uspořádání Blízkého východu jsou spíše vzdáleným snem. 

V blízkém časovém horizontu bude pravděpodobně Izrael pokračovat ve svých snahách zničit vojenské struktury Hamásu a Hizballáhu, je však otázkou, zda se mu to může podařit úplně, a za jakou cenu to bude především s ohledem na životy lidí. 

Nehledě na to, že zejména díky podpoře Íránu, ale možná i Turecka a některých dalších tyto teroristické skupiny v rámci několika let budou usilovat o znovuobnovení zničené infrastruktury a pravděpodobně své řady doplní novými členy. 

Vypuknutí totální války na Blízkém východě v současnosti sice neočekávám, protože to pragmaticky není ani v zájmu Izraele, ani jeho protivníků, ale bezpečnostní situace v oblasti se samozřejmě může nadále zhoršovat a eskalovat například do velké uprchlické krize a vážné humanitární katastrofy přesahující hranice vícero států.

Související

Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.
Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

Více souvisejících

rozhovor Eva Taterová Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Írán Hamás Hizballáh Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 1 hodinou

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 3 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

Zdroj: David Holub

Další zprávy