Mezi džihádisty z ISIL je obávaný radikál z Čečenska, má jediný cíl

Damašek - Jedním z nejvýznamnějším velitelů radikálů z hnutí Islámský stát (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě), kteří ovládají část Iráku i Sýrie, se stal mladý bojovník z Čečenska Umar Šíšání. Je jedním ze stovek Čečenců, kteří patří k těm nejtvrdším bojovníkům mezi militanty. A zatímco vůdce organizace abú Bakr Bagdádí se spíše skrývá a málokdo ví, jak vypadá, Šíšání se svým typickým zrzavým plnovousem se často objevuje na fotografiích i videozáznamech. Uvedla to agentura AP.

Na záběrech, které se objevily o víkendu, stojí Šíšání vedle mluvčího hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě a skupiny bojovníků ve chvíli, kdy oznamují, že prakticky zrušili hranici mezi Irákem a Sýrií. Video bylo zveřejněno jen krátce předtím, než radikálové oznámili vytvoření chalífátu s názvem Islámský stát.

"Náš cíl je jasný a každý ví, proč bojujeme. Naším cílem je vytvoření chalífátu," prohlásil tehdy osmadvacetiletý Šíšání. "Nastolíme zpátky chalífát a jestliže Bůh neurčí, že vytvoření chalífátu má být naším osudem, požádáme ho, abychom se mohli stát mučedníky," dodal.

Umar Šíšání byl vojenským velitelem hnutí v Sýrii a v nedávné době vedl ofenzivu radikálů s cílem získat pod svou kontrolu další území na hranicích s Irákem.

Militanti z hnutí Islámský stát začínali jako odnož teroristické sítě Al-Káida v Iráku, většina jeho velitelů jsou tak Iráčané. Poté, co se radikálové zapojili do občanské války v sousední Sýrii, se ale do jejich řad začlenilo i množství bojovníků ze zahraničí. Podle některých expertů jich může být až 10.000. Čečenci jsou mezi nimi považováni za nejlepší bojovníky, vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem ze střetů s ruskými vojáky.

Šíšání, jehož původní jméno zní Tarchan Batirašvili, je Čečenec pocházející z Gruzie. Sloužil v gruzínské armádě, kvůli blíže neupřesněné nemoci ji ale opustil. Gruzínská policie ho poté zadržela kvůli nelegálnímu držení zbraní, v roce 2010 byl ale propuštěn a odešel do Turecka.

O pár let později se objevil v Sýrii již pod novým jménem Umar Šíšání, které znamená Umar Čečenec. Díky svým úspěchům v bojích se rychle stal jedním z hlavních velitelů radikálů.

Od propuknutí nepokojů vzniklo a zaniklo mnoho opozičních hnutí a skupin a řada z nich prošla značnou vnitřní transformací. Hraniční čára mezi jednotlivými formacemi není jednoznačná. Mnoho ozbrojenců přebíhá z jednoho uskupení do druhého kvůli výhodám, které pro ně z případného členství plynou. Jejich zapojení v konfliktu je nestabilní a nemá často kromě financí hlubší motivaci, je tudíž velice těžké poznat rozdíl mezi umírněnými rebely a džihádistickými opozičními skupinami.

Syrskou opoziční scénu je možné aktuálně rozdělit podle vztahu k islámskému náboženství na sekulární opozici, radikální náboženské extremisty, kteří jsou často označováni jako džihádisté, a umírněné islamisty (Svobodná syrská armáda).

Psali jsme: Kdo šéfuje chalífátu ISIL? Expert promluvil o muži, před kterým se svět třese
 

V případě džihádistů se jedná o skupiny, které svou existenci odvozují od radikálního pojetí islámu, doslovného výkladu koránu a striktního dodržování islámského zákonu šarí´ia. Odmítají současný koncept státní suverenity a usilují o vytvoření islámského státu jako jediného možného a správného uspořádání společnosti. Jmenovitě do této skupiny patří organizace Džabhatu-l-Nusra (dále pouze al-Nusra) a již zmíněná ISIS (ISIL, Islámský stát Iráku a Sýrie), které jsou ideologicky blízké teroristické al-Qáidě a řada dalších.

Al-Nusra vyrostla z irácké al-Qáidy, která ji v současnosti používá jako svoji prodlouženou ruku v Sýrii. Její vznik se datuje do poloviny roku 2011 s podporou skupiny Islámský stát v Iráku. I přesto, že al-Nusra vznikla a aktivně bojovala již dříve, až na konci roku 2011 byl vytvořen pevný management organizace, kompletní propojení s regionálními partnery, jmenování vojenských i náboženských lídrů, logistika a další věci nezbytné k fungování skupiny tohoto typu. Svůj vznik oznámila v lednu 2012 a stala se jednou z nejsilnějších a nejefektivnějších opozičních ozbrojených skupin, jelikož operuje v 11 z celkem 14 syrských provincií, zejména v Idlibu, Aleppu a Dajr az-Zóru, informuje Ústav mezinárodních vztahů Praha.

Al-Nusra je zodpovědná za množství sebevražedných útoků, přičemž je často skupině přisuzován jeden z největších počtů obětí mezi syrskými civilisty. V důsledku toho a jejího napojení na al-Qáidu nechaly Spojené státy al-Nusru v prosinci roku 2012 zařadit na seznam teroristických organizací. V čele skupiny stojí respektovaný islamista Abú Muhammad al-Džúlání.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) čečensko Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy