Afghánským nemocnicím docházejí léky, zdravotníci navíc nedostávají mzdy

Nafta, která je zapotřebí pro výrobu kyslíku pro koronavirové pacienty, došla. Stejně tak došly zásoby desítek základních léků. Zaměstnanci nemocnice stále chodí do práce, přestože nedostali už několik měsíců zaplaceno a mají problémy vyjít s penězi. Takový je úděl Afghánsko-japonské nemocnice pro infekční onemocnění, jediného zařízení pro péči o pacienty s covidem-19 pro čtyři miliony lidí, kteří žijí v afghánském hlavním městě Kábulu, napsala agentura AP.

Ilustrační fotografie.

Zdá se, že epidemická situace v Afghánistánu se zlepšila od doby, kdy případy koronaviru před několika málo měsíci kulminovaly. Nyní je to však samotná nemocnice, která potřebuje podporu svých životních funkcí.

Její úpadek je příznačný pro krizi afghánského zdravotního systému, který je na pokraji zhroucení a je schopen fungovat jen díky pomoci od humanitárních organizací.

"Čelíme tu mnoha problémům," říká doktor Ahmad Fatáh Habibjar, logistický manažer nemocnice. Zmiňuje tři měsíce nevyplacených mezd, nedostatek vybavení, léků a jídla. Někteří zaměstnanci jsou podle něj v takových finančních potížích, že prodávají svůj nábytek, aby vyšli s penězi.

"Velkým problémem je pro nás kyslík, protože nemůžeme spustit generátory," říká Habibjar. Výrobní závod nemocnice již několik měsíců nefunguje, "protože si nemůžeme dovolit naftu," dodává. Zdravotní zařízení tak místo toho kupuje kyslíkové lahve od místního dodavatele.

Předchozí vláda měla na provoz nemocnice smlouvu s humanitární organizací HealthNet TPO sídlící v Nizozemsku. Smlouva ale vypršela v listopadu a nadto byla financována z fondu spravovaného Světovou bankou, která stejně jako větší část mezinárodního společenství zmrazila nové afghánské vládě tálibů platby.

Manažer HealthNet TPO Willem Reussing uvádí, že organizace se snaží financování zabezpečit, ale že "komunita dárců je velmi neochotná v podpoře pokračovat a stanovuje si přísné podmínky". Světová zdravotnická organizace a UNICEF zvládají zajistit jen minimální služby a nepokrývají reakci na šíření koronaviru, dodává Reussing.

"Systém zdravotní péče je na pokraji zhroucení," říká Reussing. "Afghánsko-japonská nemocnice je strašlivý příklad, kdy dárce úpěnlivě prosíme, aby zasáhli a zachránili životy."

Když v srpnu uprostřed chaotického stahování amerických sil a vojsk NATO převzal nad Afghánistánem kontrolu Tálibán, mezinárodní společenství zastavilo veškeré financování a zmrazilo miliardy dolarů afghánských aktiv v zahraničí. Pro stát, který těžce závisí na cizí pomoci, byly následky tohoto kroku zničující.

OSN bije na poplach kvůli nedostatku potravin v zemi v situaci, kdy je 22 procent z afghánské 38milionové populace téměř zasaženo hladomorem a dalších 36 procent se potýká s kritickou potravinovou nejistotou.

Tyto obavy se zdají víc než opodstatněné na oddělení podvýživy v Dětské nemocnici Indiry Gándhíové. Dvouletý Muhammad s propadlými tvářemi a řídkými vlasy tu usrkává mléko s vysokou výživovou hodnotou pod dohledem své matky. Ta tu s ním strávila zatím šest nocí.

"Nemám ani peníze, abych mu měnila pleny," říká 20letá Parvána z provincie Vardak. Její muž, který je povoláním krejčí, přišel před několika lety o obě nohy při výbuchu bomby u silnice a má problémy se sezením. Práce se shání těžko a tak tříčlenná rodina přežívá díky pomoci Parvánina otce a bratrů.

Ve vedlejší posteli leží pod přikrývkami nehnutě osmnáctiměsíční Talvása. Za zpola zavřenými víčky se pohybují jen její oči.

"Jsme ve velmi špatné situaci," říká její matka Núr Bibiová, která má dalších šest dětí. Její manžel nemůže najít práci. "Jíme jen suché pečivo a jídlo někdy neseženeme několik týdnů," říká paní Bibiová.

Zástupce ředitele nemocnice Muhammad Latíf Bahar uvádí, že nemocnice se v minulých čtyřech měsících zabývala 3000 případy podvýživy. Z nich 250 bylo hospitalizováno a zbytek léčen doma. I v jeho nemocnici nedostali zaměstnanci několik měsíců zaplaceno.

"Jsme loajální k vlasti a našemu povolání. To je proč dál chodíme do práce a poskytujeme služby pacientům," říká Bahar. Upřesňuje, že mzdy nebyly vyplaceny pět měsíců. Podle něj nemocnici docházejí zásoby léků včetně speciálních potravinových doplňků pro podvyživené děti, stejně jako antibiotika, analgetika a anestetika. Dodává, že od humanitárních organizací sice přišly nějaké dodávky, ty však nejsou dostatečné.

Podobná situace je v Národní nemocnici vezíra Muhammada Akbara Chána, kde také docházejí zásoby léků. Jako ve většině jiných státních nemocnic si pacienti musejí kupovat léky sami a personál sahá do nouzových zásob jen kvůli těm, kdo si to opravdu nemohou dovolit.

Přibylo 30.350 potvrzených případů covidu, padl další rekord

25.01.2022 08:05 V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v…

Odborníci v Izraeli doporučili očkovat čtvrtou dávkou všechny

25.01.2022 09:25 Panel izraelských odborníků dnes doporučil začít očkovat čtvrtou dávkou proti covidu-19 všechny…

Počasí: Obloha bude tento týden zatažená, hlavně o víkendu na horách…

25.01.2022 06:30 Tento týden bude v Česku převážně oblačno až zataženo s občasným deštěm či sněžením. Více srážek,…

Omikron už prakticky vytlačil deltu z Česka. Objevila se další podvarianta

24.01.2022 22:01 Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků. Nová s…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Panel izraelských odborníků doporučil začít očkovat čtvrtou dávkou všechny…

25.01.2022 09:27 Panel izraelských odborníků dnes doporučil začít očkovat čtvrtou dávkou proti covidu-19 všechny…

Izrael čtvrtou dávku proticovidové vakcíny asi nenabídne široké veřejnosti

24.01.2022 21:07 Izrael zřejmě nezačne nabízet čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 široké veřejnosti. Podle…

Čtvrtá dávka podle izraelské studie podstatně zvyšuje ochranu proti covidu

23.01.2022 20:46 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 poskytuje lidem starším 60 let třikrát vyšší ochranu před…

Obnova rozsáhlých škod z loňské války v Pásmu Gazy postupuje pomalu

22.01.2022 08:25 Z 1650 domů, které byly zničeny v palestinském Pásmu Gazy za loňské války mezi Izraelem a…

V Izraeli se potvrdilo na 71.600 nákaz koronavirem, je to nový rekord

19.01.2022 13:55 V Izraeli v úterý odhalili 71.593 nákaz koronavirem, je to nejvíce v zemi za den v této pandemii.…

Hlůšková stále pobývá v Pákistánu, nedostala dosud výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

V Izraeli má čtvrtou dávku vakcíny už přes půl milionu lidí

14.01.2022 14:51 V Izraeli dostalo čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 přes 500.000 lidí. Oznámilo to dnes tamní…

Izrael zatkl pět svých občanů, podezírá je ze špionáže pro Írán

12.01.2022 19:08 Izraelská kontrarozvědka Šin Bet zatkla pět židovských občanů Izraele, kteří čelí obvinění, že…

V Izraeli přibyl za den rekordní počet nakažených covidem

12.01.2022 14:49 V Izraeli v minulých 24 hodinách zjistili 43.815 dalších nákaz koronavirem, což je nejvyšší číslo…

Netanjahu se snažil dohodnout s justicí o přiznání viny

12.01.2022 12:23 Izraelský expremiér Benjamin Netanjahu tajně a neúspěšně vyjednával s generálním prokurátorem o…

Související:

Právě se děje

reklama