Bahrajn začal vystavovat digitální vakcinační pasy, je mezi prvními

Bahrajn se zařadil mezi první země, které budou vydávat digitální vakcinační pasy dokládající očkování proti koronaviru. Podle agentury Reuters o tom dnes informovaly bahrajnské úřady.

Bahrajn
doporučujeme

Vlády a vývojáři po celém světě zkoumají možnosti zavedení certifikátů a pasů s potvrzením o očkování proti koronaviru. Cílem je usnadnit cestování a otevřít ekonomiky.

Bahrajnská aplikace BeAware zobrazuje zelený štít vedle oficiálního certifikátu se jménem, datem narození, národností a typem vakcíny, kterou byl dotyčný očkován. Pro splnění podmínek musí uživatelé obdržet obě dávky vakcíny v odstupu 21 dnů a následně vyčkat dva týdny, než se vytvoří protilátky, uvedly úřady. Platnost potvrzení bude možné ověřit naskenováním QR kódu odkazujícího na národní očkovací registr.

Takzvané vakcinační cestovní pasy už svým občanům začal vydávat například Island. Certifikáty mají lidem umožnit volné cestování v případě, že je budou jiné země uznávat. Obyvatelům očkovaným proti koronaviru chce speciální doklady pro cesty do zahraničí vydávat také Británie, pokud to budou jiné země vyžadovat, nechystá se je ale zavádět pro domácí využití.

Také státy EU začaly uvažovat o zavedení společných očkovacích certifikátů pro cestování v rámci schengenského prostoru. Dosud ale převládl názor, že nejprve je třeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé. Dánsko oznámilo, že svou první verzi vakcinačního pasu potvrzujícího očkování spustí v únoru. K podobnému kroku se do léta chystá také Švédsko, za předpokladu, že do té doby budou v záležitosti platit mezinárodní standardy.

Bahrajn je malý ostrovní stát s populací čítající zhruba 1,5 milionu. Občanům a lidem, kteří tam žijí, stát poskytuje očkování proti koronaviru zdarma. Země očkuje vakcínami od americké společnosti Pfizer a německé BioNTech, britské firmy AstraZeneca, čínské Sinopharm a ruskou očkovací látkou Sputnik V.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu je v zemi terčem kritiky kvůli rozdávání vakcín

02.03.2021 15:02 Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit varoval premiéra Benjamina Netanjahua, že nemůže…

Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

01.03.2021 20:47 Aktualizováno Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání…

Netanjahu odmítá tolerovat dezinformace o vakcínách

01.03.2021 16:26 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ostře kritizoval činitele a politiky, kteří zpochybňují…

Sýrie začala očkovat zdravotníky v první linii boje s koronavirem

01.03.2021 11:41 Syrské ministerstvo zdravotnictví začalo vakcínou proti covidu-19 očkovat zdravotníky v první linii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama