NÁZOR - Izrael pokračuje v expanzi diplomatického zastoupení v zemích Perského zálivu skrze prosazování "obranné aliance", která by kromě něj zahrnovala Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii, poukazuje Paul Pillar v komentáři pro server National Interest. Bývalý příslušník CIA a bezpečnostní analytik, který nyní působí na Georgetown University vysvětluje, že potenciální arabští členové aliance ohledně hlubšího spojenectví s Izraelem zjevně váhají, ale iniciativa i tak zasazuje do kontextu nedávné pozvednutí vztahů mezi uvedenými aktéry.
Mír na posledním místě
Jen málo mezinárodních posunů je veřejně kvitováno tak jako uvedené zlepšení - někteří dokonce hovoří o "abrahámských dohodách", jako by mezi vyznavači velkých monoteistických náboženství měla najednou zavládnout harmonie, uvádí autor komentáře. Přiznává, že obecně je pro každou zemi regionu výhodnější mít plnohodnotné vztahy se všemi státy v oblasti, i kdyby mělo jít o pouhý vzkaz, že jsou spolu ochotny mluvit.
Hlavním důvodem pozvednutí izraelsko-arabských vztahů ovšem podle Pillara není mírový průlom a dobrá vůle, ale silná snaha izraelské vlády demonstrovat, že pokračující konflikt s Palestinci a faktická anexe Palestinci obývaných území neženou Izrael do izolace.
"O cokoliv izraelská vláda usiluje, pochopitelně podstatně ovlivňuje to, jak je k otázce přistupováno v americkém politickém diskursu," pokračuje analytik. Konstatuje, že v případě zlepšování vztahů Izraele s arabskými státy byla uvedená spojitost velmi nápadná během prezidentství Donalda Trumpa, jehož administrativa krok vychvalovala nejen ve snaze zapůsobit na americké voliče, kteří postup izraelské vlády schvalovali, ale prezentovala jej také jako zahraničněpolitický úspěch Trumpa, kterých se příliš nedostávalo.
Podle bývalého příslušníka CIA stojí za to připomenout, že Trumpova administrativa musela arabské vlády "uplatit", aby přistoupily na plné diplomatické vztahy s Izraelem - Spojené arabské emiráty letouny F-35 s technologií stealth a další pokročilou vojenskou technikou, Súdán vymazáním ze seznamu zemí podporujících terorismus, Maroko dodatečnými dodávkami zbraní a opuštěním dlouhodobě neutrální americké pozice ve konfliktu o západní Saharu.
"Tyto úplatky ukazují, že motivem pozvednutí vztahů nebyly žádné nové mírové záměry na straně zúčastněných stran," píše Pillar. Krok podle něj nemá výraznější přesah, jelikož žádný ze zapojených arabských států nebyl s Izraelem ve válce a naopak mezi nimi a židovským státem probíhala výrazná spolupráce, včetně bezpečnostních otázek, bez ohledu na úroveň diplomatických styků.
Skutečnost, že Saúdská Arábie údajně jedná s Izraelem o "obranném spojenectví" při absenci plných diplomatických vztahů, ukazuje, že tyto vztahy jsou sotva definovány faktorem míru a války, konstatuje autor komentáře. Označení pozvednutí diplomatických vztahů jako "mírové dohody" tak považuje za přemrštěné.
Tense se stupňují
Pokud bude mít krok vůbec nějaký efekt, nepůjde o posun k míru, myslí si Pillar s tím, že mír vzdalují zmíněné americké "úplatky". Změna americké politiky vůči konfliktu v západní Sahaře například vyostřila napětí mezi Marokem a Alžírskem a zkomplikovala mezinárodní snahy o řešení problému, dodává analytik.
Také jakákoliv možnost míru mezi Izraelem a Palestinci je nyní mnohem vzdálenější, protože předpoklad urovnání z vnějšku, který zahrnuje i tlak arabských vlád na Palestince, naráží na skutečnost, že podrobení Palestinci již prakticky nemají kam ustoupit, deklaruje někdejší americký zpravodajec. Poukazuje, že zbraněmi, silou, územím a schopností vynutit si změny disponuje Izrael, tudíž snížení ceny, kterou Izraelci platí za pokračující okupaci palestinských území pouze snižuje jejich ochotu ke krokům, na něž by možná museli přistoupit v opačném případě.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Snaha uzavřít vojenské spojenectví, slovy izraelského ministra obrany Bennyho Gance "zvláštní bezpečnostní dohody", naopak vyhrocuje a prohlubuje konfliktní linie v Perském zálivu, protože dále vtahuje arabské státy do pokračujícího nepřátelství mezi Izraelem a Íránem, které je provázeno hrozbami vojenským útokem, varuje Pillar. Obává se, že jde o analogii spojenectví - byť v menším rozsahu -, která v Evropě pomohla rozpoutat první světovou válku.
"Obecný princip, že pro všechny země v regionu je dobré mít plné (diplomatické) vztahy s všemi ostatními zeměmi regionu, znamená (skutečně) se všemi zeměmi," píše analytik. Konstatuje, že Perském zálivu by měl být tento cíl prosazován skrze otevřené fórum, částečně odvozené od Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jehož cílem je omezit napětí a posílit mírovou kooperaci v oblasti. Teprve takový vývoj by šlo označovat honosnými přízvisky a považovat jej za úspěch, zakončuje autor komentáře.
Související

Jste ve střetu zájmů, upozorňuje Netanjahua prokuratura kvůli justiční reformě

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory
Izrael , Saúdská Arábie , spojené arabské emiráty , bahrajn , palestina
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo
Aktualizováno před 14 minutami

Změna v zákazu spalovacích motorů: Budou povolena i auta na e-paliva, shodla se EK s Německem
Aktualizováno před 27 minutami

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky
před 42 minutami

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo
před 1 hodinou

Jak vypadá lékařská péče na frontě? Za lidmi na Ukrajině jezdí mobilní kliniky
před 1 hodinou

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 1 hodinou

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena
před 2 hodinami

Česko se chce připravit na obranu státu a mobilizaci. Zásadně změní strategické dokumenty
před 2 hodinami

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, připisují si nově získaná území
před 3 hodinami

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje
před 3 hodinami

Vykázání z domova kvůli domácímu násilí by se mohlo prodloužit na 14 dnů
před 4 hodinami

Mandloňový sad Benátky nad Jizerou se rozrůstá. Má už přes 500 stromů
před 4 hodinami

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování
před 4 hodinami

Macron čelí kritice poté, co si sundal luxusní hodinky při debatě o penzijní reformě
před 4 hodinami

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let
před 4 hodinami

Při Hodině Země dnes večer zhasnou osvětlení města, firmy i památky
před 4 hodinami

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí
před 4 hodinami

Češi rozdrtili Poláky 3:1. Policie zajistila v Praze šest polských fotbalových fanoušků
před 4 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky
včera
Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům
Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.
Zdroj: ČTK