Blízký východ připomíná Evropu před první světovou válkou, tvrdí analytik CIA

NÁZOR - Izrael pokračuje v expanzi diplomatického zastoupení v zemích Perského zálivu skrze prosazování "obranné aliance", která by kromě něj zahrnovala Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii, poukazuje Paul Pillar v komentáři pro server National Interest. Bývalý příslušník CIA a bezpečnostní analytik, který nyní působí na Georgetown University vysvětluje, že potenciální arabští členové aliance ohledně hlubšího spojenectví s Izraelem zjevně váhají, ale iniciativa i tak zasazuje do kontextu nedávné pozvednutí vztahů mezi uvedenými aktéry.

Mír na posledním místě

Jen málo mezinárodních posunů je veřejně kvitováno tak jako uvedené zlepšení - někteří dokonce hovoří o "abrahámských dohodách", jako by mezi vyznavači velkých monoteistických náboženství měla najednou zavládnout harmonie, uvádí autor komentáře. Přiznává, že obecně je pro každou zemi regionu výhodnější mít plnohodnotné vztahy se všemi státy v oblasti, i kdyby mělo jít o pouhý vzkaz, že jsou spolu ochotny mluvit.

Hlavním důvodem pozvednutí izraelsko-arabských vztahů ovšem podle Pillara není mírový průlom a dobrá vůle, ale silná snaha izraelské vlády demonstrovat, že pokračující konflikt s Palestinci a faktická anexe Palestinci obývaných území neženou Izrael do izolace.  

"O cokoliv izraelská vláda usiluje, pochopitelně podstatně ovlivňuje to, jak je k otázce přistupováno v americkém politickém diskursu," pokračuje analytik. Konstatuje, že v případě zlepšování vztahů Izraele s arabskými státy byla uvedená spojitost velmi nápadná během prezidentství Donalda Trumpa, jehož administrativa krok vychvalovala nejen ve snaze zapůsobit na americké voliče, kteří postup izraelské vlády schvalovali, ale prezentovala jej také jako zahraničněpolitický úspěch Trumpa, kterých se příliš nedostávalo.

Podle bývalého příslušníka CIA stojí za to připomenout, že Trumpova administrativa musela arabské vlády "uplatit", aby přistoupily na plné diplomatické vztahy s Izraelem - Spojené arabské emiráty letouny F-35 s technologií stealth a další pokročilou vojenskou technikou, Súdán vymazáním ze seznamu zemí podporujících terorismus, Maroko dodatečnými dodávkami zbraní a opuštěním dlouhodobě neutrální americké pozice ve konfliktu o západní Saharu.

"Tyto úplatky ukazují, že motivem pozvednutí vztahů nebyly žádné nové mírové záměry na straně zúčastněných stran," píše Pillar. Krok podle něj nemá výraznější přesah, jelikož žádný ze zapojených arabských států nebyl s Izraelem ve válce a naopak mezi nimi a židovským státem probíhala výrazná spolupráce, včetně bezpečnostních otázek, bez ohledu na úroveň diplomatických styků.   

Skutečnost, že Saúdská Arábie údajně jedná s Izraelem o "obranném spojenectví" při absenci plných diplomatických vztahů, ukazuje, že tyto vztahy jsou sotva definovány faktorem míru a války, konstatuje autor komentáře. Označení pozvednutí diplomatických vztahů jako "mírové dohody" tak považuje za přemrštěné.

Tense se stupňují

Pokud bude mít krok vůbec nějaký efekt, nepůjde o posun k míru, myslí si Pillar s tím, že mír vzdalují zmíněné americké "úplatky". Změna americké politiky vůči konfliktu v západní Sahaře například vyostřila napětí mezi Marokem a Alžírskem a zkomplikovala mezinárodní snahy o řešení problému, dodává analytik.

Také jakákoliv možnost míru mezi Izraelem a Palestinci je nyní mnohem vzdálenější, protože předpoklad urovnání z vnějšku, který zahrnuje i tlak arabských vlád na Palestince, naráží na skutečnost, že podrobení Palestinci již prakticky nemají kam ustoupit, deklaruje někdejší americký zpravodajec. Poukazuje, že zbraněmi, silou, územím a schopností vynutit si změny disponuje Izrael, tudíž snížení ceny, kterou Izraelci platí za pokračující okupaci palestinských území pouze snižuje jejich ochotu ke krokům, na něž by možná museli přistoupit v opačném případě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Snaha uzavřít vojenské spojenectví, slovy izraelského ministra obrany Bennyho Gance "zvláštní bezpečnostní dohody", naopak vyhrocuje a prohlubuje konfliktní linie v Perském zálivu, protože dále vtahuje arabské státy do pokračujícího nepřátelství mezi Izraelem a Íránem, které je provázeno hrozbami vojenským útokem, varuje Pillar. Obává se, že jde o analogii spojenectví - byť v menším rozsahu -, která v Evropě pomohla rozpoutat první světovou válku.

"Obecný princip, že pro všechny země v regionu je dobré mít plné (diplomatické) vztahy s všemi ostatními zeměmi regionu, znamená (skutečně) se všemi zeměmi," píše analytik. Konstatuje, že Perském zálivu by měl být tento cíl prosazován skrze otevřené fórum, částečně odvozené od Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jehož cílem je omezit napětí a posílit mírovou kooperaci v oblasti. Teprve takový vývoj by šlo označovat honosnými přízvisky a považovat jej za úspěch, zakončuje autor komentáře.   

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Více souvisejících

Izrael Saúdská Arábie spojené arabské emiráty bahrajn palestina

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy