Demonstrace v Izraeli proti Netanhauovi neutichají, do ulic opět vyšly tisíce lidí

Tisíce Izraelců v sobotu na několika místech země protestovaly proti nezaměstnanosti, korupci a způsobu, jakým premiér Benjamin Netanjahu řeší koronavirou krizi. Manifestace se odehrály mimo jiné před Netanjahuovou soukromou vilou ve městě Caesarea, poblíž jeho oficiální rezidence či v parku v Tel Avivu.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

V Jeruzalémě a Tel Avivu se protesty konají pravidelně již několik týdnů. Jejich účastníci požadují rezignaci Netanjahua kvůli procesu, v němž je obžalován z korupce a podvodů, a také kvůli tomu, jak vláda řeší další vlnu epidemie koronaviru.

zdroj: YouTube

"Bibi, jdi domů," napsal podle agentury AP jeden z demonstrantů na svůj transparent, přičemž se odkazoval na Netanjahuovu obecně známou přezdívku. "Všichni vidí, že císař ztratil své šaty," stálo na jiném.

Sedmdesátiletý Netanjahu je prvním premiérem Izraele souzeným při výkonu funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice. Podle místních médií může proces trvat až tři roky, předvoláno je přes 300 svědků.

Koronavirus SARS-CoV-2 se v Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, potvrdil u bezmála 60.500 lidí. Na 455 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Izraelská vláda v březnu zavedla karanténní opatření, která pomohla snížit denní nárůsty nakažených. Po postupném uvolňování restrikcí od konce dubna ale začaly zejména koncem června počty nakažených opět výrazně růst.

Netanjahuovi kritici tvrdí, že vláda dostatečně nepomohla například živnostníkům postiženým karanténními opatřeními. Protestujícím vadí i to, že vláda v rámci boje proti koronaviru vydává místy rozporuplné pokyny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron přiletěl do Bejrútu zničeného explozí. Lidé volali, aby provedl…

06.08.2020 17:51 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prošel zničenými ulicemi Bejrútu dva dny poté, co si…

Čeští hasiči začali v Bejrútu pracovat, zdržela je místní armáda

06.08.2020 17:03 Aktualizováno Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

EU přislíbila 33 milionů eur na pomoc Libanonu, v plánu je i dárcovská…

06.08.2020 15:03 Evropská unie přislíbila 33 milionů eur (téměř 865 milionů Kč) na pomoc libanonskému hlavnímu městu…

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

06.08.2020 14:53 Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama