Demonstrace v Izraeli proti Netanhauovi neutichají, do ulic opět vyšly tisíce lidí

Tisíce Izraelců v sobotu na několika místech země protestovaly proti nezaměstnanosti, korupci a způsobu, jakým premiér Benjamin Netanjahu řeší koronavirou krizi. Manifestace se odehrály mimo jiné před Netanjahuovou soukromou vilou ve městě Caesarea, poblíž jeho oficiální rezidence či v parku v Tel Avivu.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

V Jeruzalémě a Tel Avivu se protesty konají pravidelně již několik týdnů. Jejich účastníci požadují rezignaci Netanjahua kvůli procesu, v němž je obžalován z korupce a podvodů, a také kvůli tomu, jak vláda řeší další vlnu epidemie koronaviru.

zdroj: YouTube

"Bibi, jdi domů," napsal podle agentury AP jeden z demonstrantů na svůj transparent, přičemž se odkazoval na Netanjahuovu obecně známou přezdívku. "Všichni vidí, že císař ztratil své šaty," stálo na jiném.

Sedmdesátiletý Netanjahu je prvním premiérem Izraele souzeným při výkonu funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice. Podle místních médií může proces trvat až tři roky, předvoláno je přes 300 svědků.

Koronavirus SARS-CoV-2 se v Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, potvrdil u bezmála 60.500 lidí. Na 455 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Izraelská vláda v březnu zavedla karanténní opatření, která pomohla snížit denní nárůsty nakažených. Po postupném uvolňování restrikcí od konce dubna ale začaly zejména koncem června počty nakažených opět výrazně růst.

Netanjahuovi kritici tvrdí, že vláda dostatečně nepomohla například živnostníkům postiženým karanténními opatřeními. Protestujícím vadí i to, že vláda v rámci boje proti koronaviru vydává místy rozporuplné pokyny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama