Do Pákistánu dál prchají davy Afghánců, členové menšin i studenti

Stovky členů afghánských etnických a náboženských menšin, studentů a dalších lidí nadále proudí k hraničnímu přechodu, který spojuje afghánské město Spínbuldak a pákistánský Čaman. Snaží se uprchnout z Afghánistánu poté, co ho ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Pákistán

Muži nesou na ramenou zavazadla, ženy v burkách pospíchají za nimi a k nim se tisknou děti, vyčerpané mučivým vedrem. Někteří vezou na kolečku nemocné příbuzné, kteří nemohou chodit.

Do Pákistánu čerstvě dorazila i sedmapadesátiletá Zirkún Bibiová z menšiny Hazárů, kteří byli za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 tvrdě pronásledováni. Nové obavy rozdmýchala nedávná zpráva mezinárodní organizace Amnesty International, podle níž bojovníci Tálibánu počátkem července mučili a zabili několik hazárských mužů v provincii Ghazní.

Tálibán se snaží v posledních týdnech ukázat umírněnější tvář a tvrdí, že bude respektovat všechny strany, mnozí Afghánci ale hnutí nevěří. "Bolí mě u srdce, když si pomyslím, co se stane s mým jediným synem," říká v slzách Bibiová, jejíž syn pracoval pro britskou firmu a nepodařilo se mu zemi včas opustit.

Bibiová již ztratila snachu, která přišla o život při pumovém útoku Tálibánu namířeném proti Hazárům před několika lety. "Nemohla jsem pak dlouho spát. Tálibové jsou strašní lidé, bojím se jich," prohlašuje.

Bibiová opustila svůj domov v Kábulu se dvěma dcerami a vnučkou, s nimiž teď pobývá v provizorním táboře Hazárů v Pákistánu. "Nezáleží mi na tom, co se stane s mým domem a s mými věcmi. Mám jen starost o svého syna a jeho dceru," dodává.

Mezi novými příchozími do Pákistánu je také 60letá Afghánka Zarmínej Begumová, která je vyznavačkou šíitské větve islámu. V převážně sunnitském Afghánistánu jsou šíitští muslimové menšinou, kterou si Tálibán v minulosti rovněž často vybíral za cíl. Když její komunita dostala zprávy, že vládu nad Afghánistánem převzal Tálibán, neviděla jinou možnost než odejít za hranice. "Bojíme se, že Tálibán obnoví teror. Budou podnikat razie v našich domovech. Už teď pátrají po úřednících bývalé vlády. Atentáty mohou začít každým dnem," uvádí.

Mnozí z uprchlíků jsou mladí Afghánci, kteří odcházejí ze země kvůli nejisté budoucnosti. Muhammad Amír studoval a pracoval jako učitel angličtiny v Kábulu a říká, že se z rychlého pádu afghánské metropole stále nemůže vzpamatovat. "Bylo to neuvěřitelné. Abych pravdu řekl, netušili jsme, že Tálibán obsadí město během jediné noci. Myslel jsem hlavně na svou školu a vzdělání. Nevím, co se mnou teď bude, za současné vlády ale pro mě není v Afghánistánu žádná budoucnost," říká Amír. "Chci mít v životě možnost volby. Chci svobodu, takže se do Afghánistánu nevrátím," dodává.

S podobnými pocity opouští vlast i kábulský student Džamal Chán. "Všichni bychom rádi zůstali doma, nechceme odcházet do Pákistánu ani dalších zemí, ale nemáme jinou možnost," říká.

Dělník z Kandaháru Ubaidulláh se rozhodl vydat do Pákistánu kvůli ekonomické krizi. "Situace v Kandaháru je normální, ale není práce. Obchody nejdou, v Afghánistánu není žádná vláda a hospodářství je v troskách. Přišel jsem, abych si našel práci. Asi budu řídit rikšu," uvedl.

Člen Tálibánu, který dohlíží na klidný provoz na hranici, tvrdí, že situace v Afghánistánu je nyní naprosto klidná a že "trauma Afghánců se stažením zahraničních sil ze země skončí". "Je to jen otázka důvěry. Lidé brzy poznají, že to, co jsme slíbili, dodržíme," říká.

Pákistán již nyní poskytuje útočiště asi třem milionům Afghánců, z nichž polovina není registrována, a varuje, že další příliv běženců nezvládne. Pákistánské úřady uvedly, že na rozdíl od 80. let, kdy po sovětské invazi přijaly statisíce afghánských občanů, budou nyní uprchlické tábory zřízeny v blízkosti společné hranice a Afgháncům nebude dovoleno pokračovat do vnitrozemí. Někteří lidé se domnívají, že je jen otázkou dnů, kdy Pákistán hranice zcela uzavře.

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Související:

Právě se děje

reklama