Stovky členů afghánských etnických a náboženských menšin, studentů a dalších lidí nadále proudí k hraničnímu přechodu, který spojuje afghánské město Spínbuldak a pákistánský Čaman. Snaží se uprchnout z Afghánistánu poté, co ho ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
Muži nesou na ramenou zavazadla, ženy v burkách pospíchají za nimi a k nim se tisknou děti, vyčerpané mučivým vedrem. Někteří vezou na kolečku nemocné příbuzné, kteří nemohou chodit.
Do Pákistánu čerstvě dorazila i sedmapadesátiletá Zirkún Bibiová z menšiny Hazárů, kteří byli za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 tvrdě pronásledováni. Nové obavy rozdmýchala nedávná zpráva mezinárodní organizace Amnesty International, podle níž bojovníci Tálibánu počátkem července mučili a zabili několik hazárských mužů v provincii Ghazní.
Tálibán se snaží v posledních týdnech ukázat umírněnější tvář a tvrdí, že bude respektovat všechny strany, mnozí Afghánci ale hnutí nevěří. "Bolí mě u srdce, když si pomyslím, co se stane s mým jediným synem," říká v slzách Bibiová, jejíž syn pracoval pro britskou firmu a nepodařilo se mu zemi včas opustit.
Bibiová již ztratila snachu, která přišla o život při pumovém útoku Tálibánu namířeném proti Hazárům před několika lety. "Nemohla jsem pak dlouho spát. Tálibové jsou strašní lidé, bojím se jich," prohlašuje.
Bibiová opustila svůj domov v Kábulu se dvěma dcerami a vnučkou, s nimiž teď pobývá v provizorním táboře Hazárů v Pákistánu. "Nezáleží mi na tom, co se stane s mým domem a s mými věcmi. Mám jen starost o svého syna a jeho dceru," dodává.
Mezi novými příchozími do Pákistánu je také 60letá Afghánka Zarmínej Begumová, která je vyznavačkou šíitské větve islámu. V převážně sunnitském Afghánistánu jsou šíitští muslimové menšinou, kterou si Tálibán v minulosti rovněž často vybíral za cíl. Když její komunita dostala zprávy, že vládu nad Afghánistánem převzal Tálibán, neviděla jinou možnost než odejít za hranice. "Bojíme se, že Tálibán obnoví teror. Budou podnikat razie v našich domovech. Už teď pátrají po úřednících bývalé vlády. Atentáty mohou začít každým dnem," uvádí.
Mnozí z uprchlíků jsou mladí Afghánci, kteří odcházejí ze země kvůli nejisté budoucnosti. Muhammad Amír studoval a pracoval jako učitel angličtiny v Kábulu a říká, že se z rychlého pádu afghánské metropole stále nemůže vzpamatovat. "Bylo to neuvěřitelné. Abych pravdu řekl, netušili jsme, že Tálibán obsadí město během jediné noci. Myslel jsem hlavně na svou školu a vzdělání. Nevím, co se mnou teď bude, za současné vlády ale pro mě není v Afghánistánu žádná budoucnost," říká Amír. "Chci mít v životě možnost volby. Chci svobodu, takže se do Afghánistánu nevrátím," dodává.
S podobnými pocity opouští vlast i kábulský student Džamal Chán. "Všichni bychom rádi zůstali doma, nechceme odcházet do Pákistánu ani dalších zemí, ale nemáme jinou možnost," říká.
Dělník z Kandaháru Ubaidulláh se rozhodl vydat do Pákistánu kvůli ekonomické krizi. "Situace v Kandaháru je normální, ale není práce. Obchody nejdou, v Afghánistánu není žádná vláda a hospodářství je v troskách. Přišel jsem, abych si našel práci. Asi budu řídit rikšu," uvedl.
Člen Tálibánu, který dohlíží na klidný provoz na hranici, tvrdí, že situace v Afghánistánu je nyní naprosto klidná a že "trauma Afghánců se stažením zahraničních sil ze země skončí". "Je to jen otázka důvěry. Lidé brzy poznají, že to, co jsme slíbili, dodržíme," říká.
Pákistán již nyní poskytuje útočiště asi třem milionům Afghánců, z nichž polovina není registrována, a varuje, že další příliv běženců nezvládne. Pákistánské úřady uvedly, že na rozdíl od 80. let, kdy po sovětské invazi přijaly statisíce afghánských občanů, budou nyní uprchlické tábory zřízeny v blízkosti společné hranice a Afgháncům nebude dovoleno pokračovat do vnitrozemí. Někteří lidé se domnívají, že je jen otázkou dnů, kdy Pákistán hranice zcela uzavře.
Související

Sebevrah zabíjel v Pákistánu. Teroristé se k útoku přihlásili

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
před 1 hodinou

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
před 2 hodinami

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
před 2 hodinami

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
před 3 hodinami

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
před 4 hodinami

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
před 4 hodinami

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
před 5 hodinami

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
před 6 hodinami

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
před 7 hodinami

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
před 7 hodinami

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
před 9 hodinami

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
před 9 hodinami

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
před 10 hodinami

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
před 10 hodinami

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
před 11 hodinami

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
před 12 hodinami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 13 hodinami

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera
Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě