Hamás varuje: Izraelská anexe bude vyhlášením války Palestincům

Izraelská anexe částí okupovaného Západního břehu Jordánu bude znamenat "vyhlášení války" Palestincům, varoval dnes Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Jak dodal, Izraelci budou svého kroku "hořce litovat". Nová izraelská vláda by měla začít o anexi jednat 1. července.

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
doporučujeme

Izraelský plán představuje podle mluvčího "největší krádež palestinského území za desetiletí". Jak Ubajdá uvedl, jde o "zločinecký projekt". "Nebudeme příliš mluvit a vydávat další prohlášení. Chceme jen těm, kteří stojí za okupací, jasně říct, aby tomu rozuměli: Hnutí odporu považuje toto rozhodnutí za vyhlášení války palestinskému lidu. Hnutí odporu bude v této válce loajálním a věrným strážcem, který bude bránit svůj lid, jeho území a svatyně," citoval z prohlášení mluvčího izraelský list The Jerusalem Post.

Rozšíření izraelské svrchovanosti na palestinská území s izraelskými osadami je projektem dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua a je v souladu s kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

Pokud bude anexe schválena, Izrael by zabral až 30 procent Západního břehu, tedy území, s nímž Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinská samospráva krok rozhodně odmítá.

Izraelský plán ve středu zkritizoval i generální tajemník OSN António Guterres. Židovský stát vyzval, aby se svého záměru vzdal. Pokud se anexe uskuteční, bude to podle Guterrese nejen nejvážnější porušení mezinárodního práva, ale vážně to poškodí i naděje na obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů.

Mladenov Izrael upozornil, že anexe je v rozporu s mezinárodním právem, a zároveň požádal Palestince, aby "nescházeli z mírové cesty". Bude podle něj nebezpečné, pokud Palestinci budou mít pocit, že konflikt není možné řešit mírovými prostředky. "Vytvoří to podmínky pro to, aby vakuum vyplnili radikálové a lidé se záměry ničit. Další válka, která by zde vzplanula, by byla hroznou tragédií. Nejen lidskou. Byl by to také důkaz neschopnosti politiků na všech stranách," sdělil Mladenov v Jeruzalémě. Jednostranná akce Izraele podle něj bude mít "ekonomické a bezpečností důsledky, které ovlivní život Izraelců i Palestinců".

Mladenov také řekl, že v případě anexe se dá očekávat palestinská protiakce. "Prozatím nás palestinské vedení ujišťuje, že udělá vše pro zajištění zákona a pořádku na území, které spadá pod jeho kontrolu. To ale nebude možné v budoucnu, jakmile dojdou peníze a zhorší se vyhlídky na politické řešení," dodal zmocněnec.

Na riziko, že anexe může vyvolat "náboženskou válku v regionu i mimo něj", ve středu upozornila Liga arabských států.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Ruhání zakázal svatby a tryzny, zároveň ale trvá na…

11.07.2020 15:47 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval k zákazu velkých shromáždění jako svatby a smuteční…

V Iráku zemřela na covid-19 členka parlamentu

10.07.2020 19:45 V Iráku dnes zemřela na komplikace spojené s nemocí covid-19 členka tamního parlamentu. V zemi…

Izrael kvůli novým případům nákazy koronavirem uzavřel části měst

10.07.2020 18:49 V Izraeli jsou kvůli dalším případům nákazy koronavirem ode dneška uzavřeny části pěti měst, mezi…

Z chrámu Hagia Sofia bude opět mešita. Erdogan podepsal dekret

10.07.2020 16:52 Aktualizováno Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy