Hrozí vlna tří milionů uprchlíků, je třeba tvrdě potrestat Rusko, zní z USA

NÁZOR - Masakr v provincii Idlib na severozápadě Sýrie pokračuje a jeho vzorec je dobře známy, varuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník v něm nabádá americké politiky, aby potrestali Rusko za poslední vlnu bombardování civilních cílů v uvedené provincii.

Zadostiučinění pro Washington

Po porušení posledního příměří, které dodržovaly pouhé dva dny, syrské, ruské a íránské jednotky bombardují a ostřelují civilní cíle, tvrdí americký deník. Odkazuje na prohlášení Mezinárodního červeného kříže, že v důsledku jejich akcí jen v lednu opustilo své domovy v Idlibu 150 tisíc lidí.

Syrské, ruské a íránské jednotky dosud dobyly dvě města a strategickou silnici spojující Damašek s městem Aleppo na severu země, nastiňuje editorial. Dodává, že zatím není jasné, zda mají v plánu pokračovat dále do provincie, která je jednou z poslední oblastí pod kontrolou syrských povstalců.

"Pokud tak učiní, (americké) ministerstvo zahraničních věcí tvrdí, že mohou přes hranici do Turecka vyhnat 3 miliony uprchlíků, včetně tisíců militantů ze skupiny napojené na al-Káidu," upozorňuje washingtonský server. Podotýká, že této ofenzivě krom uvedených extremistů výrazněji brání pouze Turecko, které v Idlibu rozmístilo své vojáky a podporuje jisté syrské bojovníky.

V důsledku toho došlo v uplynulém týdnu ke střetům mezi syrskými a tureckými jednotkami, přičemž oběti byly na obou stranách, připomíná prestižní deník. Doplňuje, že mezitím roste napětí mezi Tureckem a Ruskem, které ohrožuje dosavadní rostoucí spojenectví mezi prezidenty obou zemí, Recepem Tayyipem Erdoğanem a Vladimirem Putinem.     

Washington může Erdoğanovy potíže brát jako jisté zadostiučinění, protože turecký prezident výrazně vyhrotil vzájemné vztahy, když se rozhodl nakoupit ruské zbraně a vyhnal americké a kurdské síly z jiného pásma na severu Sýrie, upozorňuje vlivný server. Konstatuje, že hlava tureckého státu je dnes konfrontován se stejnou ruskou proradností, které roky čelila předchozí Obamova administrativa.

Rusko totiž slibuje, že usměrní syrský režim prezidenta Bašára Asada, pak ale umožní jeho ofenzivy záměrným bombardováním nemocnic, škola a potravinových trhů, tvrdí Washington Post. Deklaruje, že Spojené státy si katastrofu v Idlibu nemohou dovolit.

Je třeba tlačit na Rusko, ne na Asada

"Nový příliv uprchlíků do Turecka může snadno vést k dalšímu destabilizujícímu exodu do Evropy," varuje americký deník. Obává se, že mezi ně by se mohli vmísit i mezinárodní teroristé, kteří jsou nyní shromážděni v provincii, včetně bojovníků Islámského státu, nehledě na hrozivou humanitární krizi, kterou nová ofenziva může spustit.

Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se proto snaží podporovat Turecko, ačkoliv zatím pouze rétoricky, rekapituluje editorial. Připomíná, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo vydal 27. ledna prohlášení odsuzující "neospravedlnitelné útoky na obyvatelstvo v severozápadní Sýrii" a oznámil, že Spojené státy jsou připravené podniknout ty nejrazantnější diplomatické a ekonomické kroky proti Asadovu režimu a všem státům a jedincům, kteří jeho brutálnímu postupu pomáhají.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na středečním mediálním brífinku zvláštní zmocněnec Spojených států pro Sýrii James F. Jeffrey přičetl vinu za novou ofenzivu přímo Moskvě, upozorňuje Washington Post. Dodává, že to by mohlo naznačovat, že na pořadu jsou další americké sankce proti Rusku.  

Jeffrey ovšem uvedl opak, když prohlásil, že Washington zaměří svůj tlak primárně na Sýrii a tamní vládu, upozorňuje renomovaný deník. Varuje, že to mnoho úspěchů nepřinese, protože syrská ekonomika je již tak v troskách, a tak Trumpova administrativa - pokud chce skutečně usměrnit poslední krveprolití - musí svůj nátlak zaměřit nikoliv na Damašek, ale na Moskvu.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Ruské angažmá v Sýrii USA (Spojené státy americké) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy